Home > PC i laptopy > Felietony > Europa Wschodnia się odcina? Kazachstan buduje swoją wersję złotej tarczy

Europa Wschodnia się odcina? Kazachstan buduje swoją wersję złotej tarczy

Kojarzycie projekt złotej tarczy? W 2003 roku rząd chiński wprowadził cenzurę i pełną kontrolę danych przechodzących przez Chiny. W wyniku „dobrowolnej współpracy” z dostawcami internetu już od kilkunastu lat cenzuruje publikowane treści oraz wyniki wyszukiwań na przykład takich fraz, jak demokracja, dyktatura, antykomunizm, komunistyczni przestępcy, masakra, ludobójstwo, 4 czerwca, Matki Tian’anmen oraz treści związane z osobami walczącymi o wolność słowa. Jeżeli chińczyk będzie próbować kilkuktrotnie wpisać zabronioną frazę, to moderatorzy całkowicie zablokują mu dostęp do internetu. Rząd blokuje też strony informacyjne z Wielkiej Brytanii, czy USA (BBC, Głos Ameryki). Mogą one przecież negatywnie wpłynąć na poglądy mieszkańców Chin. Te czynności wykonywane są dla dobra narodu i państwa. Na podobne rozwiązanie decyduje się Kazachstan.

firewall
Jak długo? :)

Jaki kraj, takie złoto

Mówiąc o podobnym rozwiązaniu znaczące jest słowo podobne. Kazachstan od stycznia 2016 roku wprowadza bardzo okrojoną wersję chińskiej złotej tarczy. Firma Kazakhtelecom JSC poinformowała, że pracuje nad systemem mającym zapewnić „bezpieczeństwo” swoich obywateli. Ma on bazować na certyfikatach bezpieczeństwa, które będą musiały być zainstalowane ich prywatnych urządzeniach. Będzie to warunek prawidłowego działania systemu. Zamiast angażowania firm dostarczających internet, rząd angażuje swoich podopiecznych do tego, żeby nimi kontrolować i cenzurować przeglądane treści. Certyfikat ma dać dostęp do szyfrowanych danych użytkowników, co nie jest zbyt fair. 

Początek końca

Czy Kazachstan zamierza wprowadzić całkowitą cenzurę? Media w tym kraju są kontrolowane już od dłuższego czasu, więc prawdopodobnym jest, że rząd przejmie również internet. Ale nie łudźmy się, na całym świecie państwa kontrolują obywatelami. Nie lepiej jest w Europie Zachodniej. A w Polsce kontrolują naszą sieć? Odpowiadajcie w komentarzach.


Polecam do lektury:

TheVerge

 

Autor tekstu:

Marcin Kusz – o technologii pisze od 2011 roku. Przez ten czas współpracował między innymi z portalami Telix.pl, Tabletowo.pl, Technologiczni.eu oraz z lokalną gazetą. Fan twórczości Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Kazik Staszewskiego oraz Ryszarda Riedla. Na co dzień użytkownik iPhone’a 5C oraz Moto G – tak dla kontrastu :).

facebook