Home > artykuł sponsorowany > Jaki zestaw muzyczny do domu wybrać?

Jaki zestaw muzyczny do domu wybrać?

Jesteś miłośnikiem muzyki i nie wyobrażasz sobie bez niej ani sekundy? Wybór właściwego zestawu muzycznego to dla Ciebie istotna kwestia. Sprawdźmy zatem, na co zwracać uwagę, by znaleźć taki sprzęt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom w pełni.

Jak i jakiej muzyki lubisz słuchać?

Wstępne pytania, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, dotyczą Twojego ulubionego sposobu korzystania z odtwarzacza muzycznego. Czy słuchasz przede wszystkim radia i płyt CD? A może chcesz podłączać także zewnętrze urządzenia, np. pendrive’a, mp3 lub telefon? Jeśli zamiast zestawu muzycznego wybierzesz kino domowe, będziesz mógł oglądać filmy nagrane na DVD lub Blu-ray.

Jeśli chcesz kupić zestaw o podwyższonej funkcjonalności, zwróć uwagę na liczbę i rodzaj wejść/wyjść. Podstawowe to USB, ale równie korzystne może okazać się HDMI lub stacja dokująca dla urządzeń przenośnych (smartfona, tabletu). Zdalną komunikację z wieżą zapewnią Ci łącza Bluetooth, funkcje AirPlay czy DLNA.

Im więcej standardów odtwarzania dźwięku obsługuje dany zestaw muzyczny – a w przypadku kina domowego także standardów odtwarzania obrazów – tym większa jego funkcjonalność. Podstawowy standard to CD Audio, jednak również ważne są MP3 czy MWA. Dla filmów warto wybrać DivX i Xvid.

jaki-zestaw-muzyczny-do-domu-wybrac2jaki-zestaw-muzyczny-do-domu-wybrac2.jpg

Jak duże jest pomieszczenie, które chcesz nagłośnić? Czy to sypialnia, czy salon? Sprawdź maksymalną moc muzyczną zestawu, który Cię zainteresuje. Najmniejsza to 10 W, największa zaś może sięgać nawet 500 W.

A może zamiast nowoczesnego zestawu muzycznego skusisz się na urządzenie z nutką nostalgii, czyli… gramofon! W ostatnich latach wrócił do łask i pozwala na słuchanie muzyki w najwyższej jakości. Sprawdź, jak go wybrać: Jaki gramofon kupić do domu?.

Zestaw muzyczny, czyli tak właściwie co?

Zestaw muzyczny – jak wskazuje na to nazwa – składa się z kilku elementów: jednostki głównej (np. wieży, miniwieży lub mikrowieży) i kolumn (głośników w obudowie). W bardziej zaawansowanych i droższych modelach jednostka główna może składać się nawet z kilku części, jednak w standardowych występuje pojedynczo. Podobnie jest z kolumnami. Klasycznie występują dwie, jednak może się zdarzyć, że w zestawie pojawi się trzecia, przeznaczona do odtwarzania najniższych dźwięków (subwoofer).

Podstawą zestawów muzycznych są radio, odtwarzacz CD oraz wzmacniacz. Cała reszta – magnetofon czy wejścia/wyjścia – o której pisaliśmy wcześniej, jest już uzależniona od modelu. Zastanów się, z których rzeczywiście będziesz korzystał, i taki zestaw wybierz.

jaki-zestaw-muzyczny-do-domu-wybrac3

jaki-zestaw-muzyczny-do-domu-wybrac3.jpg

Lepsza jakość dźwięku – na co zwracać uwagę?

Można przyjąć, że jakość dźwięku zależna jest od trzech czynników:

  • kolumn – składają się one z głośników umieszczonych w trwałej obudowie. Każdy głośnik przystosowany jest do emisji innych tonów: wysokich, średnich, niskich. Szerokopasmowy obsługuje je wszystkie,
  • mocy zestawu – im większa, tym głośniejszy jest dźwięk i mniej w nim zakłóceń. Moc dzieli się na znamionową (emisja czystego dźwięku przez długi czas), muzyczną (maksymalna moc osiągana w krótkim przedziale czasowym, np. przez 1 sekundę) oaz maksymalną moc muzyczną (zsumowana moc muzyczna kolumn – moc dla każdej kolumny może być inna!),
  • regulacji dźwięku – standardem jest już stereo. Dwie kolumny możesz ustawić w dowolnym miejscu, o ile pozwala Ci na to długość przewodów. Pamiętaj jednak, że zestaw muzyczny nigdy nie zastąpi wielokolumnowego kina domowego.