Home > PC i laptopy > Felietony > XiaoYi wkracza do Europy. Czy to początek czegoś większego?

XiaoYi wkracza do Europy. Czy to początek czegoś większego?

Chiński producent kamer z rodziny XiaoMi postanowił wreszcie wkroczyć na europejski rynek. Co ważniejsze, swój pierwszy sklep otworzył w Polsce. Jest to ważne wydarzenie zarówno dla firmy, jak i dla wszystkich osób zainteresowanych jej produktami. Na ich oficjalnej stronie można już kupić kamery sportowe Yi Action, Yi Home do wszelakiego domowego użytku, a także akcesoria do nich.

xiaoyi
Na razie oferta wydaje się dość uboga, jednak mam szczere nadzieje, że jest to tylko pierwszy krok chińskiego potentata sprzętów elektronicznych we wprowadzaniu swojej oferty do krajów europejskich. Sprzęty takie jak np. smartfony można kupić w Polsce, jednak nie są to oficjalne dystrybucje. Wejście na polski rynek przyniesie jeszcze jedną korzyść konsumentom – dogodne serwisowanie sprzętu. Nie jest to jedyna taka próba wywalczenia sobie miejsca na rynku zdominowanym przez Apple, Samsunga i inne znane marki. Zaobserwować można pojawienie się coraz lepszej jakości produktów od firm takich jak Huawei czy nasz rodzimy Krüger & Matz.

xiaomi

Moim zdaniem może to mieć wyłącznie pozytywny efekt, gdyż zmusi największe koncerny do walki o konsumenta. Wejście XiaoYi do Polski może też mieć skutek w postrzeganiu naszego kraju przez inne państwa Europy. Przeważnie wielkie zagraniczne marki późno przychodziły na nasze rodzime ziemie, jednak mam wrażenie, że to zaczyna się zmieniać. Ostatnio Netflix wkroczył do Polski (co prawda późno w porównaniu do większości Europy), teraz XiaoMi zaczyna od nas. Kto wie, może nastanie jeszcze czas, gdy sprzęty i usługi zagraniczne będą pojawiać się w Polsce razem z resztą Europy? Przypomina mi to trochę początek XXI wieku na rynku gier, kiedy na to, żeby doczekać się Polskiej premiery, czasami trzeba było poczekać nawet rok.

W ramach przykładu pozwolę sobie przywołać datę wydania jednej z moim zdaniem lepszej serii gier, jaką jest Gothic. Pierwsza część miała swoją światową premierę 15 marca 2001, jednak w Polsce mogliśmy ją kupić dopiero 28 marca 2002. Na część drugą musieliśmy czekać już „tylko” pół roku (29 listopada 2002 – świat, 16 kwietnia 2003 – Polska). Przy premierze trzeciej części tej kultowej serii mieliśmy opóźnienie niewynoszące nawet miesiąca (13 października 2006 – świat, 3 listopada 2006 – Polska), natomiast na Arcanię (której Gothikiem nie nazwę) przyszło nam czekać raptem 3 dni po jej światowej premierze.

Zbierając wszystkie wątki w jedną całość, mam nadzieję, że wprowadzenie XiaoYi na rynek europejski zaczynając od Polski będzie początkiem czasów, kiedy premiery światowe będą także dotyczyły Polski, a nie tylko kilku uprzywilejowanych krajów.

Autor tekstu:

Michał ‚Miwoli’ Woliński – aktor, reżyser, montażysta, dźwiękowiec i grafik dla swojego kanału na Tubie. W wolnych chwilach gracz (kochający nad wszystko KotOR’a). Czasami zdarzy mu się też coś napisać.

youtube