Home > Recenzje > Wybieramy antywirus – 4 wskazówki, które nam w tym pomogą

Wybieramy antywirus – 4 wskazówki, które nam w tym pomogą

Czy tani antywirus może być dobry?

Wysoka cena antywirusa wcale nie gwarantuje skuteczności. Wystarczy tylko przyjrzeć się testom programów antywirusowych wykonanych przez niezależne laboratoria – bardzo często na pierwsze miejsca w rankingu wskakują tanie produkty. Przed zakupem, porównajmy więc właściwości taniego i droższego antywirusa i sprawdźmy, czym się różnią. Jeśli okaże się, że cechują je podobne parametry pracy i stopień ochrony, nie wahajmy się wybrać wariantu, który jest korzystniejszy dla naszego portfela.

Dobry antywirus? Przede wszystkim lekki!

Wybierając program antywirusowy, miejmy na uwadze to, że powinien on ułatwiać użytkowanie komputera, a nie je utrudniać. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy zastosowanie produktu nie spowolni działania sprzętu. Antywirus działa przez cały czas w tle, sprawdzając na bieżąco, czy system działa prawidłowo i nie jest atakowany przez wirusy – potrzebuje do tego sporo pamięci.

Im więcej pamięci będzie wykorzystywać program, tym wolniej będzie działać komputer. Koniecznie zwróć więc uwagę na ten parametr zanim kupisz antywirus. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które używają komputera do tworzenia muzyki lub do pracy w programach graficznych. Takie czynności również zużywają sporo pamięci, dlatego połączenie ich z „ciężkim” antywirusem mogłoby bardzo obciążyć i spowolnić sprzęt.

wybieramy-antywirus3

Podstawowa ochrona – co powinna obejmować?

Szukając programu antywirusowego, spotkamy się z wersjami prostymi oraz rozbudowanymi. Na domowy użytek zupełnie wystarczające są te pierwsze – nie ma więc powodu, aby kupować produkt z funkcjami, których i tak nie wykorzystamy. Jakie funkcje wystarczą do „normalnego” używania komputera? Oto one:

– ochrona przed wirusami i oprogramowaniem śledzącym podczas standardowego korzystania z Internetu i dokonywania płatności online;

– zabezpieczenie przed kradzieżą haseł i danych osobowych;

– rozpoznawanie i blokowanie fałszywych stron internetowych (ochrona przed phishingiem);

– możliwość zmiany ustawień startowych i dopasowania ich do naszych potrzeb;

– skanowanie maili pod kątem ewentualnych, szkodliwych dla systemu załączników;

– częsta aktualizacja – dzięki temu program będzie rozpoznawać najnowsze mutacje krążących po sieci wirusów.

wybieramy-antywirus2

Przed zakupem sprawdźmy opinie

Ostatni krok przed zakupem programu antywirusowego powinno stanowić sprawdzenie opinii o nim w Internecie. Zwróćmy uwagę na testy przeprowadzane przez niezależne podmioty, a nie przez samych twórców softu – to oczywiste, że takie badania będą przekłamane tak, by przedstawić produkt w jak najlepszym świetle. Zapoznajmy się z przedstawionymi przez nie wynikami pracy programów, a następnie skonfrontujmy je z opiniami użytkowników w Internecie – w ten sposób powinniśmy uzyskać jasny obraz sytuacji.