Home > Mobilne > Felietony > Windows Phone w tym tygodniu / Jakub Kociszewski

Windows Phone w tym tygodniu / Jakub Kociszewski

Podsumowanie i przemyślenia.

Ten tydzień nie był zbyt owocny w wydarzenia z kafelkowego świata.

Od teraz, Microsoft Office Mobile jest dostępny także dla iOS, niestety można tylko przeglądać dokumenty w wersji darmowej, a jeśli chcemy skorzystać z pełni możliwości, musimy oczywiście zapłacić. Nie jest tanio, bo rocznie dla subskrybentów domowych cena wynosi około 400 zł rocznie. Szczerze wątpię, by ta aplikacja odniosła sukces, biorąc pod uwagę to, że jej jakość jest mierna, a po za tym, Apple oferuje iWork który jest bezpłatny dla „Sadowników”.

Od dawna krążą doniesienia o tym, jakoby to Lumia 630 miałaby być pierwszym smartfonem z Windows phone 8.1, poniżej screen z emulatora.

 

wp81-15

Jednak dla mnie najlepszą informacją jest to, że prawdopodobnie, telefon który obecnie posiadam, a jest to Nokia Lumia 520, dostanie również Cortanę. Dla nie wtajemniczonych, jest to asystent głosowy podobny do Siri, który oferuje Apple.

Jeśli tak, to firma z Redmont załużyła u mnie na naprawdę wielkiego plusa, za wsparcie. Przypomnę tylko, że Lumia 520 jest budżetowym urządzeniem kosztującym na chwilę obecną około 500 zł, a mimo to dostała aktualizacje GDR2, GDR3, tj. Lumia Black dodającą nareszcie (!) możliwość ustawienia własnego dzwonka sms, Double-Tap-to-Wake, możliwość zamykania aplikacji i wiele innych.

Dobrze, że chociaż w przypadku WP8, Microsoft dotrzymuje obietnicy aktualizowania urządzeń przez 36 miesięcy od premiery i nie pozostawia ich samych sobie jak to było w przypadku Windows Phone 7.8.

 

screenshot / Jakub Kociszewski
screenshot / Jakub Kociszewski

Microsoft kończy także finalizowanie umowy, na mocy której wchłonie on dział mobilny Nokii. Oceniam to zarówno negatywnie jak i pozytywnie. Dlaczego?

[list]
[li type=”glyphicon-plus”] Może to da zastrzyk energii i popularności dla Windows Phone, który osobiście preferuję.[/li]

[li type=”glyphicon-plus”] Teraz Microsoft będzie jedynym odpowiedzialnym za rozwój i jakość tego systemu i wątpię, by pozwolili sobie na porażkę jak to miało miejsce w przypadku serii Kin[/li]

[li type=”glyphicon-minus”] Nokia, była dla mnie synonimem, niezniszczalności, niezawodności i genialnej jakości rozmów. Prawdopodobnie Lumia 520 jest moją ostatnią Nokią a szkoda. [/li]

[li type=”glyphicon-minus”] Na rynku zabraknie europejskich firm produkujących telefony, zniknął niemiecki Siemens, francuski Alcatel jest teraz chińską firmą, Ericsson odłączył się od Sony i zajmuje się teraz tylko i wyłącznie infrastrukturą sieciową. Tak wiem, wszystko jest robione w Chinach tak czy siak, ale ja jeszcze pamiętam stare, dobre marki i trochę obawiam się dominacji azjatyckich tygrysów. [/li]

[/list]

Podsumowując, przecieki brzmią wspaniale, zobaczymy czy okażą się prawdziwe. Microsoft może dużo wygrać ale też i dużo stracić. Apple jest znane z tego, że zapewnia bardzo długie wsparcie dla swoich produktów (iPhone 4 dostał aktualizacje, która polepszyła jego pracę, a jest to 4-letnie urządzenie) więc jeśli firma założona przez Billa Gatesa postara się równie mocno, może zdobyć jeszcze większe uznanie niż dotychczas. 

 

 

Przy tworzeniu miniaturki tekstu wykorzystaliśmy logo firmy microsoft oraz grafikę z freepik.com