Home > artykuł sponsorowany > W domu jak w kinie – możliwości nowoczesnych telewizorów [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

W domu jak w kinie – możliwości nowoczesnych telewizorów [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Telewizory nowej generacji zapewniają widzom wrażenia, których nie powstydziłoby się żadne kino. Nowoczesne urządzenia pozwalają poczuć się jak w centrum akcji. Wysoka rozdzielczość i doskonałe kolory sprawiają, że obraz bliski jest rzeczywistości jak nigdy wcześniej.

LCD, LED czy plazma?

Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje telewizorów. Najpopularniejszym typem są odbiorniki LCD – ich stosunkowo niska cena i dostępność ekranów różnej wielkości powodują, że wybieramy je jako element podstawowego wyposażenia domu. Wadą telewizorów LCD jest nie najlepsze odwzorowanie czerni, a także wąskie kąty widzenia. W praktyce oznacza to, że oglądając obraz pod kątem widzimy znacznie gorzej, niż gdybyśmy usiedli naprzeciwko ekranu. Lepszym odwzorowaniem czerni charakteryzują się telewizory LCD z podświetleniem LED. Dostępne są w dwóch wariantach: z diodami podświetlającymi krawędzie, lub też całą powierzchnię. Nowoczesne telewizory plazmowe to natomiast rozwiązanie dla miłośników kina oraz gier. Rzadko spotkamy modele mniejsze niż 42 cale. Urządzenia te wymagają zatem sporo miejsca i stanowią istotny element wyposażenia wnętrza; niebagatelna jest także ich cena. W zamian za to oferują doskonałe odwzorowanie kolorów, w tym również czerni. Obraz zachowuje taką samą jakość, niezależnie od kąta patrzenia. Pod względem zużycia prądu najlepiej wypadają urządzenia LCD, najgorzej telewizory plazmowe. W pomieszczeniach jasnych dobrze sprawdzą się matowe ekrany, spotykane najczęściej w przypadku LCD. Błyszczące powierzchnie telewizorów LED oraz plazmowych sprawiają, że optymalne warunki ich funkcjonowania wymagają przyciemnienia.

Full HD kontra Ultra HD

Jeszcze niedawno najwyższą rozdzielczością charakteryzowały się telewizory Full HD. Dzisiaj pozostają one już znacznie w tyle za rozwijającą się technologią. Czterokrotnie więcej pikseli mają bowiem innowacyjne urządzenia Ultra HD (tzw. telewizory 4k). Ich zastosowanie ograniczane jest jednak przez niewielką dostępność filmów Ultra HD – większość stacji telewizyjnych nadaje programy o niższej rozdzielczości, dla której w zupełności wystarczającym odbiornikiem będą telewizory Full HD. Aby w pełni wykorzystać możliwości urządzeń Ultra HD, musimy jeszcze trochę poczekać. Póki co, sprawdzą się one przede wszystkim do odtwarzania filmików w Internecie, coraz częściej dostępnych w technologii 4K. Za pomocą telewizorów nowej generacji obejrzymy także efekt własnych nagrań w najwyższej jakości.

Co dalej?

Technologia Ultra HD, zwana inaczej 4K, to jeszcze nie koniec postępu w tej dziedzinie. Obecnie trwają prace nad jeszcze większą rozdzielczością. Telewizory 8K zapewnią nam doznania przebijające to, co znaliśmy do tej pory – czy jednak sprawdzą się w użytku domowym? Wszystko zależy od tego, czy stacje telewizyjne zdążą pokonać dystans, dzielący jakość nadawanych przez nie programów od możliwości odbiorników. W przeciwnym razie skalowanie obrazu w znacznej mierze zniweczy efekty, jakie można osiągnąć poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii.

Rozwój technologii sprawia, że nowoczesne telewizory, gwarantujące uzyskanie obrazu wysokiej jakości, są coraz bardziej dostępne. Dzięki nim kino domowe nie pozostaje w tyle za tradycyjnym kinem.

euro.com.pl