Home > artykuł sponsorowany > Czas na telewizję nowej generacji! Zobacz, czym różnią się poszczególne technologie [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Czas na telewizję nowej generacji! Zobacz, czym różnią się poszczególne technologie [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Telewizory LCD, LED, plazmowe… Dla wielu z nas te nazwy tak naprawdę nie znaczą nic konkretnego. Dlatego wybierając nowy telewizor do domu, często mamy wątpliwości, jaka decyzja okaże się trafiona. Warto dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych technologii, by móc dokonać dobrego wyboru.

Telewizory LCD

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest technologia LCD. Telewizory reprezentujące tę opcję są stosunkowo niedrogie – być może to właśnie jest jedną z przyczyn ich popularności. Musimy jednak mieć na względzie, że najtańsze modele LCD nie oczarują nas raczej zachwycającą jakością obrazu; szczególny problem stanowi kwestia odwzorowania czerni. Do kolejnych minusów należą wąskie kąty widzenia, które sprawiają, że postrzeganie kolorów jest uzależnione od tego, z jakiej perspektywy patrzymy na ekran. Na szczęście na rynku znajdziemy też telewizory LCD o dużo lepszych parametrach, posiadające dobrej jakości matryce w technologii IPS bądź pochodnej. W tym przypadku musimy jednak liczyć się z nieco wyższą ceną. Kiedy najlepiej sprawdzi się telewizor LCD? Swoją rolę pełnić będzie dobrze zwłaszcza w ciągu dnia, w jasno oświetlonych pomieszczaniach. Niewątpliwą jego zaletą – oprócz atrakcyjnej ceny – jest energooszczędność, a także duży wybór dostępnych modeli.

Telewizory LED

Warto pamiętać, że telewizory LED są pewną szczególną odmianą telewizorów LCD – po prostu w ich przypadku do podświetlania ekranu wykorzystywane są nowoczesne diody typu LED. Do wyboru mamy dwa rodzaje tego urządzania: możemy wybrać model z podświetleniem pełnym lub z podświetleniem krawędziowym. W pierwszym przypadku liczyć będziemy mogli na wysoką jakość obrazu, a jakość czerni niemal dorównywać będzie tej w telewizorach plazmowych – niestety cena będzie adekwatna do tej wysokiej jakości. Podświetlenie krawędziowe jest tańsze i energooszczędne, chociaż nie zapewnia tak dobrych wrażeń podczas oglądania.

Telewizory plazmowe

W przypadku najbardziej wymagających osób, ceniących sobie nowe technologie oraz najwyższą jakość, dobrym rozwiązaniem okażą się telewizory plazmowe. Posiadają one wiele zalet – zaczynając od dużego, zwykle liczącego ponad 42 cale ekranu, a kończąc na doskonałym odwzorowaniu kolorów, także czerni. Kolejnym plusem są szerokie kąty widzenia, dzięki którym obraz jest tak samo widoczny, niezależnie od tego, w którym miejscu pomieszczenia się znajdujemy. Chociaż jeszcze niedawno znaczącym minusem tego rozwiązania była słaba żywotność, to dziś telewizory plazmowe posiadają już znacznie lepsze pod tym względem parametry. Jasność ekranu zmniejsza się w istotny sposób dopiero po kilkunastu latach jego użytkowania; jednocześnie zniwelowano też problem wypalania się ekranu. Oczywiście „poprawki” te dotyczą najnowszych modeli urządzeń. Wciąż wadą tego rozwiązania pozostaje jednak wysokie zużycie energii oraz fakt, że błyszcząca powierzchnia ekranu nie zawsze sprawdza się w jasnych pomieszczeniach.

Duża ilość dostępnych na rynku modeli telewizorów sprawia, że czasem trudno jest dokonać optymalnego wyboru. Jeśli wciąż nie wiesz, jaki telewizor kupić, zajrzyj na stronę http://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-jaki-kupic-telewizor-lcd-led-plazma-czy-3d-.bhtml, gdzie znajdziesz kilka fachowych porad.