Home > Poradnik > System magazynowy i księgowy zawierający kody zgodne z nowym JPK-V7

System magazynowy i księgowy zawierający kody zgodne z nowym JPK-V7

Wszystkich podatników VAT od 1 lipca 2020 roku, czekają duże zmiany. Dotychczasowy Jednolity Plik Kontrolny zastąpi JPK_V7M lub JPK_V7K (wcześniejszy JPK_VDEK). Jaki jest cel wprowadzenia nowego JPK? W jakim stopniu zmiana systemu wpłynie na programy do obsługi sprzedaży oraz oprogramowania księgowe? Odpowiedzi na te pytania, przedstawiamy w dalszej części naszego poradnika.

Jak wygląda obecna wersja JPK?

Od stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy VAT składają obowiązkowo deklarację JPK_VAT, która zawiera informacje na temat sprzedaży oraz zakupów odliczanych przez przedsiębiorcę. Plik JPK stanowi podstawowe źródło informacji Krajowej Administracji Skarbowej. Oprócz JPK_VAT podatnicy składają także deklarację VAT-7 – jeżeli rozliczają się miesięcznie lub VAT-7K, jeżeli dokonują płatności kwartalnej.

Obie te deklaracje: VAT-7 i JPK_VAT składa się w formie elektronicznej. Informacje znajdujące się w dokumentach uzupełniają się wzajemnie i przedstawiają szczegółowe parametry dotyczące podatku VAT. Wszelkie niezbędne dane potrzebne do wyliczenia wskazanych deklaracji gromadzone są w profesjonalnych programach księgowych (w ewidencjach VAT), co znacząco ułatwia regularne przygotowanie raportu.

Nowy JPK i zmiany, które czekają przedsiębiorców

Chociaż wprowadzenie nowego JPK miała stanowić duże ułatwienie, to należy nadmienić, że dla wielu przedsiębiorców, jest to niezwykle skomplikowana zmiana, która nie tylko obejmuj inny sposób rozliczania podatku VAT, ale szereg aktualizacji związanych z oprogramowaniami księgowymi i sprzedażowymi.

JPK lipiec 2020 co nas czeka?

Podatnicy Vat od lipca będą składać deklarację Vat do urzędu skarbowego w formie pliku elektronicznego JPK_VAT, który będzie zawierał dwie części:

  • •deklarację VAT (zastępującą VAT-7 oraz VAT-7K)
  • •ewidencję VAT.

Zatem, zamiast przesyłać dwa odrębne dokumenty: VAT-7, VAT-K oraz pliku JPK_VAT, przedsiębiorcy wygenerują jeden plik JKP_VAT, zawierający informacje z obu dokumentów.

Co taka zmiana oznacza dla podatników?

Wszyscy podatnicy muszą w określonym czasie przygotować się do składania opisywanej deklaracji VAT-7 w formie JPK. Taka zmiana oznacza konieczność zaktualizowania wszelkich oprogramowań, odpowiednio wcześniej, aby na bieżąco gromadzić nowe dane potrzebne do tworzenia raportu. Tak naprawdę to już ostatni dzwonek, aby zadbać o stosowny program zgodny z JPK_V7/ V7_K, który będzie spełniał wymagania związane z nową odsłoną JPK.

Sprawdź czy Twój system magazynowy i księgowy jest zgodny z przyszłymi wytycznymi?

Oprogramowanie do JPK 7 powinno generować pliki bez błędów i zgodnie z obowiązującymi zmianami. Jest to niezwykle ważne, ponieważ za nieścisłości w raporcie przewidziane są wysokie sankcje. Każdy taki niepoprawiony błąd to kara nawet do 500 zł. Warto korzystać z takiego oprogramowania, które zapewnia pełne możliwości księgowe i raportowe: od wystawiania faktur, przez analizę sprzedaży i wydatków, czy możliwość generowania dodatkowych dokumentów. Dzięki temu, o wiele łatwiej jest wdrażać wszelkie zmiany, wynikające z polskiego prawa.

Z takich rozwiązań możesz skorzystać w wfirma.pl – księgowości online, która umożliwia szybkie generowanie i przesyłanie plików JPK V7 oraz innych dokumentów do US i ZUS.