Home > artykuł sponsorowany > Studia online – ułatwienie czy problemy i stres?

Studia online – ułatwienie czy problemy i stres?

Uważane przez coraz więcej osób za dobrą opcję studia online tak naprawdę podlegają indywidualnej ocenie każdego, kto się na nie zdecyduje lub nie. Dla jednych ten zdalny tryb nauki będzie dużym ułatwieniem życia codziennego, dla drugich okaże się on źródłem nadmiernego stresu. Do studiów online trzeba się bowiem przyzwyczaić, bo, co oczywiste, będą one inne od tradycyjnych. To jeden z tych wyborów, którego musimy dokonać samodzielnie, w oparciu o własne oczekiwania i plany.

Studia online a studia tradycyjne

Choć sam program nauczania pozostaje niezmienny – po prostu przekazywany w innej formie – to jednak nie ulega wątpliwości, że studia online dość znacząco różnią się od tych tradycyjnych.

Rzeczą, która wzbudza największe wątpliwości, jest kontakt studenta z wykładowcami. Zdaniem przeciwników internetowego typu studiów, brak regularnych spotkań znacząco ten kontakt utrudnia. Nie jest to jednak prawdą. Platformy zdalnego nauczania posiadają opcję wysłania wiadomości, rozmowy na czacie lub na forum. Oczywiście, na odpowiedź na pewno będziemy musieli zaczekać chwilę dłużej, niż w przypadku rozmowy w cztery oczy, ale nie ulega wątpliwości, że ją otrzymamy.

Studia tradycyjne nie są zresztą gwarancją szybkiego kontaktu z wykładowcami. Częstym zjawiskiem jest ich brak na uczelni lub problemy z odnalezieniem osoby, której szukamy. Dydaktycy na uczelniach nierzadko są zajęci i nie mogą poświęcić nam odpowiednio dużo czasu. Gdy jednak siadają do wiadomości od studentów, na ogół gospodarują sobie chwilę, podczas której mogą rozwiać wątpliwości. Odpowiedź na pytanie, która forma jest pod tym względem lepsza, nasuwa się sama.

Stres jest nieodłączną częścią studiów…

…i naprawdę nie ma znaczenia, w jakim trybie się uczysz. Zaletą studiów online jest fakt, iż nie musimy brać udziału w porannych zajęciach lub spędzać całego dnia w uczelnianych budynkach, gdy za oknem świeci słońce. Możemy uczyć się wszędzie: w domu, w ogrodzie, w parku, na plaży. To korzystne, bo jeżeli dostosowujemy system nauki pod siebie, uczymy się maksymalnie efektywnie.

Na każdych studiach czekają nas zaliczenia, egzaminy i ich zwieńczenie, czyli obrona pracy dyplomowej. To właśnie to zwykle stresuje nas najmocniej, więc nie ma znaczenia czy wybierzemy studia online, czy zwykłe – pewnych rzeczy po prostu nie unikniemy. Nie ma jednak wątpliwości, że uczucie, jakie będzie nam towarzyszyło po odebraniu dyplomu, jest tego wszystkiego warte!

Dobrze wybrane studia i wykształcenie, jakie nabędziemy wraz z ich ukończeniem, będą miały wpływ na naszą karierę zawodową, a w konsekwencji również na poziom życia. Warto więc dobrze przemyśleć i przeanalizować sytuację na rynku pracy oraz nasze zainteresowania, pragnienia, umiejętności czy ambicje. Decyzję o wyborze studiów musimy podjąć sami, bo tylko my wiemy, co jest dla nas najlepsze. Tak samo wygląda sytuacja z wyborem pomiędzy studiami online a tradycyjnymi, który musimy po prostu dopasować do swojego trybu życia.