Home > Felietony > Smart Raport 3

Smart Raport 3

Tydzień temu na redakcyjną skrzynkę mailową trafiły wyniki trzeciej już edycji Smart Raportu. Twórcy tego sprawozdania przez ostatnie miesiące analizowali polską część Internetu w poszukiwaniu najlepszych oraz najbardziej popularnych telefonów na rynku.

Wszystkie wyniki, które za chwilę Wam omówię, uzyskano poprzez analizę treści z wielu źródeł, podzielonych na następujące kategorie: Facebook, blogi, mikroblogi, fora, serwisy informacyjne, video oraz pozostałe. Następnie za pomocą specjalnych algorytmów oceniano, czy dana wypowiedź o wybranym urządzeniu jest pozytywna, czy może wręcz przeciwnie.

raport-3

Zaczniemy od czegoś prostego: najczęściej komentowana marka. Tutaj, szczerze mówiąc, zostałem lekko zaskoczony; spodziewałem się, że zwycięstwo bez żadnych problemów zgarnie Samsung lub Apple. Tak się jednak nie stało – nie dość, że wygrało HTC, to na dodatek dwie wymienione przeze mnie firmy nie znalazły się nawet w pierwszej trójce. Podobne zaskoczenie spotkało mnie również w kategorii „Najczęściej komentowany telefon”, w której to ponownie wygrało HTC ze swoim One M8.

raport-4

Moją największą uwagę spośród całego raportu zyskały wykresy mówiące o procencie negatywnych oraz pozytywnych wypowiedzi internautów na temat wybranych egzemplarzy telefonów. Według badania najbardziej zadowoleni ze swojego wyboru są posiadacze Lumii 1020 (która to uzyskała 100% pozytywnych opinii) oraz LG G2 (około 93%). Najwięcej na swojego smartfona narzekają posiadacze Nexusa 5 (36% negatywnych wypowiedzi) oraz Galaxy S5 (33%).

Bardzo ciekawe są również wykresy dotyczące samych producentów. Na pytanie „jaka jest najlepsza marka telefonów” ponad 30% ankietowanych odpowiadało, że to Nokia jest najlepsza. Co ciekawe, na piątym miejscu w tej kategorii znalazł się Sony Ericsson, który od kilku ładnych lat już nawet nie istnieje – widać tutaj, że wiele ludzi nadal darzy wielkim sentymentem swoje stare telefony.

raport-2

Analizowanie wszystkich wyników Smart Raportu nie ma sensu, więc jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat (na przykład co o Waszym telefonie sądzą jego inni użytkownicy), serdecznie zapraszam do odwiedzenia strony internetowej jemu poświęconej (link znajdziecie TUTAJ oraz na końcu tekstu), tam poznacie więcej szczegółów.

Co jednak ja sądzę o samym raporcie? Nie da się ukryć, że jest to przedsięwzięcie przeprowadzone na dużą skalę. Organizatorzy podeszli do tego bardzo profesjonalnie, dzięki czemu w nasze ręce trafił rzetelny i ciekawy raport, który na pewno odkrył przed nami wiele dość nieoczekiwanych faktów o naszym rodzimym rynku.

Jeśli o całej inicjatywie chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszam do odwiedzenia strony internetowej Smart Raport.