Home > Mobilne > Recenzja TP­Link UH720 – lekarstwo na niedobór portów USB

Recenzja TP­Link UH720 – lekarstwo na niedobór portów USB

Wstęp

Chyba wszyscy spotkaliśmy się kiedyś z problemem niedoboru portów USB. W końcu praktycznie każde urządzenie i dodatkowy komponent komputera jest dostępne w wersji łączącej się z nim własnie poprzez ten protokół. Myszka, klawiatura, pendrive, drukarka, dysk zewnętrzny, telefon, słuchawki… Można wymieniać bez końca. Z pomocą przychodzą właśnie huby USB, takie jak opisywany dziś TP-Link UH720.

Wygląd zewnętrzny i wyposażenie zestawu

Hub ten jest niezbyt duży, ma kształt prostokąta, którego dokładne wymiary to 16,5 na 6,55 centymetra przy 1,75 cm grubości. Z góry pokryty jest błyszczącym panelem, a w rogu znajdziemy służący do uruchamiania urządzenia przycisk z małą, okrągłą diodą. Na „dolnej” części frontu urządzenia umieszczone zostały okrągłe otwory zapewniające odpowiednią wentylację. Obok przycisku włączania/wyłączania widzimy logo producenta, a kawałek dalej napis informujący nas, że mamy przed sobą 7-portowy hub USB 3.0 z dwoma dodatkowymi portami zasilania.

IMG_0767

Przejdźmy do kluczowej dla ergonomii urządzenia kwestii, czyli rozkładu gniazd. Na jednej z dłuższych krawędzi umieszczono główny element huba – siedem portów USB 3.0. Są one ustawione w rozsądnej odległości od siebie, bez problemu pozwalającej na zmieszczenie przy sobie wszystkich potrzebnych złącz. Po prawej stronie urządzenia znajdziemy dwa gniazda do zasilania, obydwa o maksymalnej mocy wyjścia 2,4 A. Zostały one oznaczone żółtym kolorem, porty obsługujące przesył danych zaś mają zgodne z konwencją niebieskie prowadnice. Łącznie zatem użytkownik ma do dyspozycji dziewięć portów. Po lewej stronie widzimy gniazdo na dwunastowoltowy zasilacz, a po stronie przeciwnej do siedmiu portów znajduje się wejście na kabel USB 3.0 micro-B SuperSpeed, za pomocą którego hub podłączamy do komputera.

Poza głównym elementem recenzji, w pudełku znajdujemy, rzecz jasna, kompletny zasilacz i kabel łączący hub z komputerem. Długość kabla od zasilania jest jak najbardziej zadowalająca, gdyż wynosi nieco ponad 1,5 metra, przewód USB–micro USB ma zaś długość jednego metra, co również w większości przypadków powinno wystarczyć. Oprócz tego znajdujemy standardowy zestaw instrukcji i deklaracji zgodności z normami.

IMG_0772

Wydajność

UH720 jest tak zwanym hubem aktywnym, co oznacza, że każde podłączone urządzenie może mieć pobór mocy do 500 mA (w przeciwieństwie do hubów pasywnych, w których 500 mA jest maksymalną sumą prądu pobieranego przez wszystkie podłączone sprzęty). Daje to spore pole do popisu. Rzecz jasna wiąże się to z tym, że sam kabel USB nie starcza do zasilania urządzenia i potrzebne jest dedykowane zasilanie zewnętrzne. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, jednak może to powodować nowy problem – otóż przez zapewnienie sobie większej liczby portów USB możemy trafić na kłopot z niemożnoścą znalezienia wolnego gniazda 230 V. 😉

Jako że urządzenie działa w standardzie USB 3.0, maksymalna prędkość transferu danych to 5 Gb/s (czyli teoretycznie 625 MB na sekundę). W rzeczywistości, jak wiadomo, jest ona ograniczana przez multum różnych czynników i ciężko doznać transferu wyższego niż 100–150 MB/s. Przy małych urządzeniach jak np. pendrive’y wartość ta spada jeszcze niżej. Testowanie prędkości przesyłu danych nie ma wobec tego większego sensu, zwłaszcza będąc ograniczonym przez zaledwie jeden przewód USB podłączony do komputera – sprawdziłem jednak, jak hub radzi sobie z obsługą wszystkich portów naraz. Wyniki są jak najbardziej zadowalające – urządzenie grzeje się tylko delikatnie, nie powoduje żadnych błędów i nie traci na łącznej prędkości przy takim użytkowaniu. Sprawy tej nie zmienia też jednoczesne zajęcie obydwu portów zasilania. Należy jednak pamiętać, że to dość ekstremalny przypadek użycia. Ze „standardowym” użyciem, takim jak np. z podpiętą klawiaturą, myszką, kamerką, smartfonem i pendrive’em, hub radzi sobie aż nadto dobrze. Koniec końców, jest to sprzęt bardzo wygodny i bezproblemowy.

Podsumowanie

Opisywany dziś hub to urządzenie o wysokiej jakości wykonania, wygodne i eleganckie. Mogę go szczerze polecić każdemu, kto cierpi na deficyt gniazd USB w komputerze. Należy jednak zwrócić uwagę na cenę – najtaniej UH720 kupimy za 170 zł, co jest kwotą dość wysoką jak na takie urządzenie. Myślę, że mimo to warto dopłacić za wyśmienitą jakość wykonania.

Autor tekstu:

Tomasz Hotloś – fan szybkiego wolnego oprogramowania, zawzięty gracz komputerowy, uzależniony od serii Football Manager.