Home > PC i laptopy > Recenzja nano PC sticka MeeGo T02 – czyli komputer mniejszy od huba USB

Recenzja nano PC sticka MeeGo T02 – czyli komputer mniejszy od huba USB

Na rynku dostępnych jest masa TV/PC sticków, popularnie nazywanych przystawkami do telewizorów. Większość z nich głównie na Allegro i w innych polskich sklepach opiera się na architekturze ARM, czyli dostępna jest z preinstalowanym Androidem, a tylko niektóre mają możliwość doinstalowania Linuxa. Na rynku zaczęły jednak pojawiać się takie urządzenia uzbrojone w Intel Atomy, które bazują na architekturze x86, znaną nam dobrze od kilkunastu lat z komputerów stacjonarnych, a później laptopów na tabletach i zegarkach kończąc.

me

MeeGo Pad T02 jest bezpośrednią chińską przeróbką Intel Compute Sticka (550zł+) oraz ofert innych firm takich jak Asus. W porównaniu do nich nabyłem go we wrześniu 2015 roku za cenę 105 dolarów wraz z przeinstalowanym aktywowanym systemem Windows 8.1 z aktualizacją do W10. Koszt wysyłki z Chin był darmowy i trwało to 3 tygodnie. Tak prezentuje się zawartość opakowania na moim filmie:

MeeGo T02 różni się też tym od konkurencji, że posiada drugi port USB, co sprawia że nie zawsze musimy nosić przy sobie huba USB – który potrafi być większy od samego komputera oraz posiada wbudowaną kartę dźwiękową z jednym wyjściem, ale jest to wyjście stereo AUX, czyli dwukanałowe dzięki czemu możemy podłączyć jednocześnie mikrofon + słuchawki/głośniki. Pamięć wbudowaną można rozbudować o microSD do pojemności 64GB w systemie exFAT.

Możliwości podłączenia wielu urządzeń poniżej (urządzenie ma wbudowane wifi, adapter jest podłączony przykładowo)

MeeGo T02 2

Dodatkowe akcesoria, które polecam dokupić:

Od lewej: Karta sieciowa RJ45 na USB – 15 zł, Przedłużka HDMI – 10 zł, Rozgałęźnik StereoJack, Hub USB – 8 zł, Klawiatura-Pilot z funkcją AirMouse z nano odbiornikiem – 30 zł.

Szybki Test:

Komputer działa dość szybko jak na 2GB RAMu i zaniżanie taktowania w wyniku wysokich temperatur. Wbudowana pamięć o wielkości 32GB też nie jest wolna i działa jak mały dysk SSD – komputer uruchamia się szybko, a wybudzenie zajmuje maksymalnie 2 sekundy. Operacje są równomiernie rozkładane na wszystkie rdzenie, a pamięć RAM jest stabilna i nie ma żadnych poważnych skoków czy jej wycieków. Filmy na YouTube można spokojnie oglądać w 1080p60fps czy grać w stare gry typu CS 1.6

Pobór mocy też jest nie wielki. Włączenie komputera i uruchomienie się paru rzeczy lub pustej przeglądarki Chrome pobiera od 300mA do 970mA. Dopiero zaawansowane rzeczy pobierają więcej prądu, zaczynając od gier czy wielu otwartych kart w przeglądarce, na oglądaniu filmów na YouTube kończąc.

MeeGo T02 7

Możliwości późniejszej rozbudowy

Poza dokupieniem akcesoriów, o czym wspominałem wyżej, możemy tutaj doinstalować kilka systemów operacyjnych obok Windowsa, czyli np. Linuxa Debiania czy Ubuntu lub skorzystać z projektu Androida dla komputerów oraz nowości, która nie została jeszcze ukończona – RemixOS. Jest to system bazujący na Androidzie, lecz ogromną zmianą jest tutaj powłoka systemu. Interfejs został zmieniony tak, by dało się na nim pracować jak na oknach w Windowsie, a mamy wciąż dostęp do sklepu i usług Google oraz dogranych wiele ważnych usprawnień, takich jak obsługa systemu NTFS dla Androida oraz innych. Projekt jest rozwijany na tej stronie.

Wady, które stwierdziłem

Temperatura to największy minus tego komputera. Przydałoby się rozwiązanie znane z Intel Compute Sticka. Jest tam miniaturowy wentylator, który wcale nie jest złym pomysłem, bo jest ledwo słyszalny. Drugim rozwiązaniem byłoby zwiększenie grubości urządzenia, tak by umieścić w nim więcej pasywnego chłodzenia, można by było zbudować dużą powierzchnię z miedzianych blaszek, a nawet zastosować rurki cieplne, które używa się w nowych telefonach.

Mam też wątpliwości co do żywotności. Producent nie zaleca używania komputera dłużej niż 12 godzin dziennie, jednak uważam, że może być winna temu temperatura. Dlatego zalecam zakup jakiegoś małego wentylatora na 5V i zlutowanie go z wtyczką USB i zamocowanie jakoś do obudowy. Komputer dalej będzie mały, ale za to chłodny i myślę, że wtedy nic nie powinno zagrozić już elementom wewnątrz.

Moduły łączności Bluetooth i Wi-Fi nie mają dużego zasięgu, ale też nie są złe, właściwie brakuje tylko miejsca na podłączenie anteny lub przewodu antenowego, który na pewno by się zmieścił, bo w obudowie jest wolna przestrzeń w miejscu ostrego zakończenia, co widać na moim filmie.

Ważna informacja dla czytelników

Jeżeli planujecie zakup, nie kupujcie wersji T02, bo właśnie wyszła T07, która kosztuje tylko 10 dolarów więcej i jest obecnie w promocji, a za kolejne 22 dolarów otrzymamy wersje z 4GB RAM. Zmieniony został procesor na dużo nowszy, oparty na 14nm oraz lepszy układ chłodzenia, na który narzekałem powyżej. Te dwie rzeczy dają nam dużo mniejszą temperaturę wraz z większą wydajnością CPU i GPU. W opisie jest podane, że nowa wersja posiada dalej USB 2.0, jednak według plotek ma zostać zastąpiona wersją z 3.0 (możliwe że dlatego jest teraz ta wyprzedaż). Link do wyprzedaży podaje tutaj. Promocja kończy się w Wielkanoc, możliwe że znajdziecie też oferty na GearBest.com i pl.aliexpress.com

Autor tekstu:

David „eSUBA94″ Sławiński –  Maniak wszystkiego związanego z elektroniką i informatyką. W wolnych chwilach gracz tylko na PC w gatunkach FPS. HeadAdmin sieci serwerów. Fan GNU Linux i smartfonów. Jeden z pierwszych Polaków z gatunku biohackingu. Uwielbia KFC i BurgerKinga.