Home > Recenzje > W przyszłości będziemy zapisywać pliki w DNA

W przyszłości będziemy zapisywać pliki w DNA

W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na pojemną pamięć danych naukowcy wciąż znajdują nowe sposoby na ich przechowywanie. Jednym z nich będzie „dysk twardy natury”, którym jest kod DNA.

xd

Naukowcy z nowojorskiego uniwersytetu Columbia oraz organizacji New York Genome Center zapisali na niciach DNA pliki takie jak pełny system operacyjny i francuski film z 1895 roku, po czym zdołali bez problemu je odczytać. Badanie zostało opublikowane w magazynie Science.

Jakie zalety ma tak futurystyczna forma przechowywania plików? DNA jest przede wszystkim bardzo małe, a jednocześnie bardzo pojemne – jeden gram kwasu deoksyrybonukleinowego pomieści 215 000 razy więcej danych niż 1-terabajtowy dysk twardy. Jest to również bardzo wytrzymały nośnik, co potwierdzają chociażby wszelkie odkrycia związane ze skamielinami i dawno wymarłymi zwierzętami. Nowojorscy naukowcy zdołali osiągnąć teoretyczne maksimum ilości danych zapisanych w pojedynczym nukleotydzie (podstawowym składniku DNA), a sposób przesyłu danych opiera się na tzw. kodzie fontannowym (ang. fountain code), podobnie jak strumieniowanie wideo z internetu. Główną cechą tej metody jest możliwość odtworzenia brakującego sygnału, bazując na zestawie źródłowych danych, co będzie bardzo przydatne w przypadku zapisu danych w kwasie deoksyrybonukleinowym, który zwyczajnie zaczyna się rozpadać tym bardziej, im więcej informacji zostanie odczytanych.

Już niedługo możemy zobaczyć technologię opartą na kodzie DNA w szerszym użyciu. Microsoft zamówił w zeszłym roku 10 milionów syntetycznych nici DNA w celu wykorzystania ich do przechowania danych, a sami autorzy badania sugerują, że w przeciągu najbliższych dwóch dekad dyski z kodem deoksyrybonukleinowym trafią do komputerów osobistych.

Tomasz Hotloś

Źródło: Engadget