Home > Eventy > Kilka dni po Google I/O 2014 – podsumowanie

Kilka dni po Google I/O 2014 – podsumowanie

Autor tekstu: Patryk Strąk

W sobotę 25 czerwca miała miejsce organizowana co roku impreza – Google I/O. Jej kluczowym wydarzeniem było Keynote, na którym gigant z Mountain View prezentował swoje nowości, głównie związane z Androidem.
W tym roku główna impreza miała miejsce w San Francisco. W Polsce można było oglądać ją w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi po wcześniejszym zapisie. Oczywiście sam stream był też dostępny w internecie. Warszawskie I/O Extended miało miejsce w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych na ulicy Koszykowej (niedaleko Dworca Zachodniego). Byłem tam z kilkoma ludźmi z Twittera, dzięki czemu oglądanie tej prezentacji było przyjemniejsze niż przy komputerze z piwem.

IMG_20140626_131901_v

Nowości

Google Keynote zaczęło się o 18.10 czasu polskiego. Co nowego zaprezentowano? Postaram się wszystko wypunktować.

Nowy Material Design

Najnowsze UI w Androidzie L w końcu ujednolica nie tylko interfejs samego robocika, ale także Chrome OS i smartwatchy. Jest wiele funkcji znanych z customromów, takich jak personalizacja paska stanu czy centrum powiadomień oraz integracja z Chrome OS. Wg mnie nowy design wygląda bardzo przyjemnie, choć jest trochę za jasny.

google-material-design

Android Wear

Android Wear to nic innego jak „inteligentna” odzież. Do tej pory „smart” sprowadzało się tylko do smartfonów. Teraz nowa seria urządzeń Google’a ma wkroczyć jeszcze bardziej do naszego życia i garderoby. Jednymi z pierwszych takich gadżetów są inteligentne zegarki. Google zaprezentowało dwa takie sprzęty – Moto 360 i LG G Watch. Obsługujemy je głównie gestami, mamy również funkcje znane również z Gearów Samsunga, czyli kompatybilność ze smartfonami, m.in. powiadomienia z aplikacji czy odrzucanie połączeń. Jeżeli chcemy wyszukać coś w Internecie to użyjemy do tego Google Now i hotworda „Ok, Google”.

Android Auto

Czyli smartfon wbudowany w samochód, albo inaczej nowoczesne centrum zarządzania jazdą. Pozwala bezdotykowo, za pomocą Google Now uzyskać informacje na temat danych miejsc oraz uruchomić nawigację do danego miejsca – oczywiście to nie wszystkie funkcje Android Auto, jest to też samochodowe centrum rozrywki – możemy m.in. odtwarzać muzykę, zarówno tę znajdującą się w pamięci urządzenia jak i tę z usługi Google Play Music: All Access oraz oglądać filmy z Google Play Movies.

Android-Auto-Google-Maps-001

Android TV

To domowe centrum rozrywki. Nie wiemy dokładnie, w jakiej postaci będzie produkowane – czy wbudowane w telewizor, czy jak Apple TV jako osobna skrzynka (choć wiele wskazuje raczej na postać czegoś w stylu Smart TV Samsunga), znamy jednak funkcje – to nie tylko Smart TV, ale także konsola do gier. Gry będą mogły być sterowane za pomocą pada od Sony Playstation albo za pomocą smartfona. Zaprezentowano również sterowanie samym interfejsem – można je obsługiwać za pomocą smartfona i Google Now lub aplikacji z funkcją pilota (dokładnie tak jak smartwatch). Oczywiście w telewizorze Google’a nie zabraknie też jego usług takich jak Play Store, Play Movies czy Play Music. Najnowszy system giganta z Mountain View będzie można spotkać na urządzeniach Sharpa, Sony oraz LG.

Nowości w Chromecast

Do nowości w Chromecaście należy zaliczyć m.in. możliwość streamowania do telewizora bez potrzeby bycia podpiętym do tej samej sieci WiFi co Chromecast oraz możliwość uruchomienia pokazu slajdów ze smartfona, tworząc z telewizora wielką ramkę na zdjęcia. Do ciekawych funkcji należy również strumieniowanie obrazu ze smartfona/tabletu prosto na telewizor za pomocą jednego kliknięcia (także funkcja wyboru Chromecasta np. w aplikacji YouTube na Androida). Wraz z nową aktualizacją dodane będzie wsparcie dla iOS. Niestety ta usługa nie będzie dostępna w Polsce, przynajmniej w najbliższym czasie, choć krążą plotki, że ma pojawić się do końca roku. Pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać.

chromecast-ios-support

Android One – „budżetowy Nexus”?

Wiele na to wskazuje, gdyż urządzenie ma kosztować poniżej 100 USD i mieć dość dobrą specyfikację. Wyglądem ma przypominać flagowe Nexusy. Google poprzez ten projekt zamierza rozwiązać problem braku dostępu do najnowszych technologii na świecie. Czy to się przyjmie? Moim zdaniem tak, jeśli ceny faktycznie będą przystępne i nie będą zawyżać ich operatorzy, szczególnie w Polsce.

Project Volta – problem z baterią w smartfonach rozwiązany?

Prawdopodobnie tak. Projekt ten to nic innego jak oszczędzanie energii w wersji „smart”. Polega to między innymi na wyłączaniu danych aplikacji kiedy bateria zaczyna się rozładowywać. Można też ustawić, żeby automatycznie wyłączyło WiFi czy przyciemniło ekran w odpowiednim momencie. Ma to polepszyć żywotność baterii, która jest udręką w obecnych smartfonach, szczególnie, że ma wejść architektura 64-bitowa.

project-volta

Samsung Knox na każdym urządzeniu z Androidem

Google zapowiedziało, że funkcja znana m.in. z Samsunga Galaxy S5 czy Note 3 pojawi się również na urządzeniach z czystym Androidem (nawet jak nie będą wyprodukowane przez Samsunga). Samsung Knox to nic innego jak flaga, która po wejściu w tryb download pokazuje, czy w telefonie było coś grzebane, czy nie. Jeśli tak – gwarancja już nie obowiązuje. Dla wielu ludzi może to być zła wiadomość, szczególnie dla deweloperów, którzy lubią rootować swoje smartfony lub wgrywać custom ROMy.

Środowisko ART domyślnie zamiast Dalvika

W najnowszym Androidzie L zostanie zastosowane nowe środowisko, które zadebiutowało już podczas premiery KitKat’a. Ma ono rzekomo zniwelować lagi, które we wcześniejszych wersjach systemu powodował Dalvik. Pozostaje tylko kwestia problemów z sypiącymi się aplikacjami, które nie są kompatybilne z ART’em, ale moim zdaniem to kwestia czasu.
Pozostałe nowości to udostępnienie platformy Google Fit i nowy profil Google Play Games zapisujący stan gier i achievmentów w chmurze. Dodatkowo zostało zaprezentowanych dużo udogodnień i nowości dla deweloperów.

MB-Google-IO-2014-153-ART

Podsumowując

Google ujednolica design, poprawia żywotność baterii w smartfonach i tabletach, prezentuje nowe rozszerzenia dla Androida (Auto, TV, Wear), udostępnia kilka nowych usług Google Play i Chromecasta, prezentuje bardzo ogólnikowo nowe urządzenia i… to właściwie tyle. Samo Keynote było nieco długie i męczące, ogólnie odczuwam lekkie „meh” po tej konferencji i jestem trochę nienasycony przez m.in. brak prezentacji nowego Nexusa/serii Android Silver (o której było dość głośno ostatnimi czasy) i specyfikacji wszelkich urządzeń od G Watch, przez Moto 360, po Android One czy Android TV włącznie. Jednak jedno mnie zaciekawiło – integracja z Chrome i zaimplementowanie wszędzie komend głosowych (Android Now), czy tędy droga? Zobaczymy.
PS. Wersja deweloperska Androida L już dostępna dla użytkowników Nexusa 5 oraz Nexusa 7 II LTE do pobrania stąd.

Autor tekstu: Patryk Strąk