Home > Poradnik > Poradnik – obróbka audio: podstawowe techniki poprawy brzmienia

Poradnik – obróbka audio: podstawowe techniki poprawy brzmienia

Po co obrabiać dźwięk?

Niezależnie od jakości naszego sprzętu są takie rzeczy, które zawsze można podrasować, by brzmiały lepiej. Dzięki obróbce nasze nagranie może być milsze dla ucha, albo lepiej słyszalne niezależnie od tła.

Odszumianie

Odszumianie to podstawa. Każdy mikrofon szumi, nawet te najdroższe. Te lepsze mikrofony szumią trochę mniej, ale wciąż słychać nieznośny hałas. Na szczęście odszumianie jest techniką bardzo prostą, niezależnie od programu. którego używamy. Sposoby dojścia do tej funkcji mogą różnić się w zależności od programu, jednak w większości należy najpierw ustawić próbkę szumu. Jest to około sekunda ciszy, czyli czystych szumów.

Mikrofon użyty przy wszystkich próbkach: Samson Go Mic (Pojemnościowy wolnostojący na USB) charakterystyka kardioidalna z tłumikiem -10dB.

Dźwięk bez odszumienia:

Dźwięk po odszumieniu:

Normalizacja

Normalizacja polega na wyrównaniu głośności całej ścieżki, by była na zbliżonym poziomie. Dzięki temu nie słychać momentów, w których byliśmy trochę dalej od mikrofonu albo kiedy przez głośniejsze tło zaczęliśmy mówić nieco donośniej. Jak z każdym opisywanym tu sposobem obróbki normalizacja powinna być dostępna w większości programów do nagrywania.

Efekt broadcast

Broadcast jest techniką polegającą na ociepleniu naszego głosu, by brzmiał bardziej radiowo i był przyjemniejszy dla odbiorców. Można to zrobić np. przy użyciu korekcji graficznej i podbiciu niskich tonów. Dzięki temu na naszych nagraniach możemy uzyskać bardzo przyjemne brzmienie znane z radia.

Dźwięk bez efektu broadcast:

Dźwięk z efektem broadcast:

Autoduck

Autoduck polega na automatycznym ściszaniu się dźwięków w tle, kiedy zaczynamy mówić i wracaniu do ich normalnego poziomu, kiedy jesteśmy cicho. Dzięki temu nic nas nie zagłusza i jednocześnie kiedy nic nie mówimy, lepiej słychać tło. Często używane przez DJ’ów.

Podsumowanie

Dzięki tym stosunkowo prostym technikom każde nagranie będzie brzmiało dobrze. Oczywiście najlepszy efekt daje połączenie wszystkiego. Celowo nie ma tam opisu, jak to zrobić, ponieważ programów do nagrywania jest wiele, a każdy ma swoje nazewnictwo i sposoby dojścia. Jednak wystarczy pogooglować, by znaleźć jak w naszym programie osiągnąć wyżej opisane efekty. Ja do nagrania wszystkich próbek używałem Audacity, jednak wiem, że Adobe Audition i w Goldwave też są wszystkie wyżej opisane efekty.

Photo credit: brainblogger via Foter.com / CC BY
Photo credit: brainblogger via Foter.com / CC BY

Autor tekstu:

Michał ‚Miwoli’ Woliński – aktor, reżyser, montażysta, dźwiękowiec i grafik dla swojego kanału na Tubie. W wolnych chwilach gracz (kochający nad wszystko KotOR’a). Czasami zdarzy mu się też coś napisać.

youtube