Home > Mobilne > Płynne baterie – kolejny nowy pomysł na ulepszenie akumulatorów w smartfonach

Płynne baterie – kolejny nowy pomysł na ulepszenie akumulatorów w smartfonach

Obecnie stosowane w telefonach baterie nie tylko cechują się stosunkowo małą pojemnością, ale także mają przykrą właściwość zużywania się już po paru latach. Naukowcy z Harvardu odkryli nowy sposób na wydłużenie żywotności baterii, polegający na przechowywaniu ładunku w postaci płynu.

 

Baterie działające w ten sposób mają cechować się żywotnością sięgającą ponad dziesięciu lat oraz zużyciem ładunku na poziomie 1% po 1000 cyklach ładowania i rozładowania – dla porównania, litowo-jonowe baterie używane w większości dzisiejszych smartfonów tracą od 12% do 24% ze swego ładunku już po 500 cyklach. Dokładny proces, którego użyto do wyprodukowania nowego rodzaju baterii brzmi jak coś wyjęte prosto z filmów science-fiction: zmodyfikowano cząsteczki ferrocenu i wiologenów znajdujących się w elektrolitach tak, aby były stabilne, rozpuszczalne w wodzie i odporne na zużycie. Przechowywane w H2O mogą pracować dobre kilka lat przed zauważalnym spadkiem wydajności.

Wykorzystanie wody byłoby zdrowsze również dla środowiska, a także dla naszych portfeli. Baterie oparte na przechowywaniu ładunku w wodzie są bezpieczniejsze w zastosowaniach wymagających dużych ilości ładunku – pozbycie się efektów wycieku z takiego akumulatora ogranicza się do trywialnego wytarcia plamy zamiast potrzeby poradzenia sobie na przykład z niebezpiecznym wybuchem. Materiały użyte przez harvardzkich naukowców w testach byłyby również tańsze niż te stosowane obecnie.

Na razie nie wiadomo, kiedy taka technologia wejdzie do naszych domów – a także do naszych telefonów. Choć głównym wykorzystaniem prototypu są projekty dużej skali, możliwe że już za kilka lat smartfony będą korzystać z bezpiecznych i długotrwałych, „płynnych” baterii, a przypadki takie jak eksplodujące Galaxy Note 7 nie będą mogły zdarzyć się po raz kolejny.

Źródło: engadget, zdjęcie

Tomasz Hotloś