Home > Newsy > Oto Jiffee – polski sposób na płatności mobilne

Oto Jiffee – polski sposób na płatności mobilne

Płacenie telefonem staje się coraz popularniejsze, głównie dzięki wygodzie takiego rozwiązania. Większość protokołów używa technologii NFC – polska firma Braintri opracowała zamiast tego sposób korzystający z łączności BLE, czyli wariantu Bluetooth o niskim zużyciu energii.

Choć użycie Android Pay w naszym kraju ciągle rośnie, a już niedługo na polskim rynku mają pojawić się systemy Google Wallet i Samsung Pay, rodzime rozwiązanie Jiffee spółki Braintri przy sprzyjających wiatrach może stać się popularną metodą płatności. Kluczowe będzie zainteresowanie dużych banków lub sieci handlowych, co bardzo pomogłoby w usprawnieniu rozprzestrzeniania się technologii.

Metoda działania jest bardzo prosta – smartfon z zainstalowaną aplikacją Jiffee może połączyć się z terminalem płatniczym lub z innym smartfonem w celu przesłania zaszyfrowanej informacji o transakcji. Jakie są zalety Jiffee i co wyróżnia ten sposób płatności na tle innych? W testach przeprowadzonych w realistycznych warunkach wykazano, że technologia firmy Braintri działa szybciej niż płatności oparte na NFC, a także stabilniej, co oznacza brak potrzeby kilkakrotnego przykładania smartfona do terminala. Zadowoleni będą także polscy fani Apple, którzy na razie nie mogą korzystać z Apple Pay – poprzez Jiffee płacić można z każdego smartfona obsługującego protokół Bluetooth, czyli także z iPhone’ów.

Do aplikacji można dołączyć różne karty debetowe, kredytowe i konta bankowe; istnieje także możliwość wyboru obciążonego konta już po zatwierdzeniu transakcji. Sporą zaletą może okazać się także możliwość dokonania transakcji bezpośrednio na innego smartfona, dzięki czemu przedsiębiorcy zainteresowani oferowaniem płatności mobilnych nie będą musieli inwestować w terminal. Oprócz terminala potrzebna jest także specjalna przystawka, do której właśnie zbliżany jest smartfon.

Czy Jiffee zrobi karierę na polskim rynku? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze przez jakiś czas nie będziemy mogli poznać, bowiem dopiero tydzień temu firma Braintri złożyła wniosek patentowy. Potrzebne będzie także dokładne sprawdzenie sprawności zabezpieczeń w rzeczywistym użyciu. Oczywiście gorąco kibicujemy polskiej technologii i mamy nadzieję, że Jiffee okaże się sukcesem zarówno u nas, jak i za granicą.

Tomasz Hotloś

Źródło: samcik.blox.pl