Home > poradnik partnerski > Na czym polega zakup nieruchomości od komornika na Allegro?

Na czym polega zakup nieruchomości od komornika na Allegro?

Jeśli wizyta na Allegro kojarzyła ci się wyłącznie z kupowaniem przedmiotów, które wkrótce upiększą albo w jakiś sposób ubogacą wnętrze twojego domu, to pora zrewidować to przekonanie. Teraz, podczas licytacji na portalu aukcyjnym, można zdobyć także sam dom – ten, którego dopiero się szuka, żeby móc urządzić w nim własne gniazdko. Oczywiście to tylko przykład, bo licytacja komornicza umożliwia zakup różnego rodzaju nieruchomości – to już zależy od tego, co pojawi się w ofertach komorników.

Oferty Allegro – kto da więcej?

Przeniesienie tego typu licytacji do wirtualnego świata to z całą pewnością krok w stronę nowoczesności. Może to nawet zaoszczędzić okoliczności, które czasem wprowadzały do tradycyjnych licytacji napiętą atmosferę – na przykład w sytuacji gdy w jednym miejscu zjawiał się dłużnik i mieszkańcy licytowanej nieruchomości. Zdając się na pośrednictwo Internetu, można poza tym zaoszczędzić czas, potrzebny do przygotowania się do tradycyjnej licytacji. I to zasadnicza nowość, bo dotąd o licytacjach informowano już w Internecie, ale udzielając wskazówek dotyczących miejsca i czasu konkretnego spotkania. Teraz, decyzją Krajowej Rady Komorniczej, cała procedura odbywa się już w trybie online.

Żeby rozpocząć starania o zdobycie upatrzonej nieruchomości, trzeba oczywiście odwiedzić stronę internetową, na której są zamieszczone oferty – i tam rozejrzeć się wśród propozycji. Warto pamiętać, że taki portal i komornicze licytacje można odwiedzać w poszukiwaniu:

  • •niezabudowanych gruntów;
  • •gruntów, na których stoi budynek mieszkalny;
  • •gruntów, na których stoi budynek użytkowy.

Może się zdarzyć, że wystawiona do licytacji nieruchomość to jeszcze budynek w stanie surowym, którego jeszcze nie dokończono – a inwestor w międzyczasie zbankrutował i tworzony dopiero gmach trafił pod kuratelę komornika. Może być i tak, że budynek jest gotowy, ale nikt jeszcze nie zdążył wystąpić z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na użytkowanie tego miejsca. W takich przypadkach licytacja komornicza przebiegnie w trybie uproszczonym.

To, co tkwi w szczegółach

Ktoś, kto nigdy nie brał udziału w licytacji komorniczej, powinien przyswoić sobie kilka ważnych zasad, które mogą wpłynąć na wiele decyzji i zdecydować o tym, czy do licytacji w ogóle się przystąpi. Jak mówią obowiązujące zasady, czasem konieczne okaże się opłacenie wadium. Takie koszty trzeba ponieść za udział w licytacji komorniczej, jeżeli ruchomość albo nieruchomość, która jest bohaterem całej procedury, jest warta więcej niż 5 tysięcy złotych. Ta informacja często umyka osobom, które planują udział w komorniczej licytacji – i niekiedy może skomplikować ich plany, dlatego warto o tym ważnym szczególe pamiętać.

Samo licytowanie w trybie uproszczonym ma jednak pewną bardzo ważną zaletę, właśnie taką natury finansowej. Jeżeli zdarzy się tak, że podczas pierwszej licytacji nieruchomość nie zdobędzie nowego nabywcy, wówczas jej cena wywoławcza podczas drugiej licytacji będzie stanowić połowę kwoty oszacowania. Porównując to do normalnego trybu licytacji, można powiedzieć, że ta druga cena wywoławcza będzie wynosić jakieś 2/3 ceny.

Pomoc w przygotowaniu artykułu: ErpBox.