Home > artykuł sponsorowany > Mocny sygnał to lepsza komunikacja [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Mocny sygnał to lepsza komunikacja [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Urządzenia elektroniczne komunikujące się bezprzewodowo, narażone są na niestabilne połączenia z punktami dostępu do internetu lub wzajemnie między sobą. Powodów tego stanu jest kilka, m.in. słaby sygnał wychodzący z innego urządzenia, zakłócenia sygnału powstające w budynkach, a także słaby odbiór spowodowany niską jakością anteny odbiornika.

Można, a nawet należy wzmacniać sygnał sieci komórkowej, jeśli mieszkamy w okolicach gdzie jest on słaby oraz stosować anteny wspomagające odbiorniki GPS w ustalaniu dokładnej pozycji.

Wzmacnianie sygnałów Wi-Fi i Bluetooth

Na co dzień używamy bardzo wielu urządzeń łączących się z Internetem bezprzewodowo, dlatego też najczęściej w warunkach domowych wzmacniamy sygnał Wi-Fi dostarczany przez router lub inny punkt dostępowy (AP – access point). Jeśli obserwujemy zanik lub znaczne osłabienie siły sygnału w pewnych miejscach w obrębie budynku myślimy wtedy o zwiększeniu liczby punktów dostępowych, które będą rozsyłać sygnał po mieszkaniu. Ale nie warto śpieszyć się z taką decyzją, ponieważ w większości przypadków wystarczy wymienić antenę w routerze lub AP na silniejszą. Z reguły będziemy mogli wtedy zyskać mocniejszy sygnał, który zapewni nam szybszy dostęp i lepszą jakość sygnału. Czasami może się jednak zdarzyć, że taki zabieg pomoże tylko w przypadku niektórych urządzeń. Warto wtedy też pomyśleć o zmianie anten w odbiornikach np. w laptopach. Wymiana anteny na mocniejszą pozwoli cieszyć się lepszym sygnałem nie tylko w domu, ale także poza nim. Anteny na silniejsze można wymienić także w tabletach lub niektórych smartfonach, wymaga to jednak fachowej wiedzy na temat sprzętu, jaki użytkujemy.

Podobnie wzmacniać można sygnał przesyłany w standardzie Bluetooth, z którego korzysta wiele urządzeń, często z użyciem tych samych anten, które używane są do komunikacji Wi-Fi. Modernizacja przydać się może zwłaszcza w przypadku komputerów stacjonarnych lub laptopów, w których Bluetooth jest zainstalowany na stałe, a jego możliwości są ograniczane właśnie przez słabą jakość anteny. Wymiana anteny na silniejszą może dać zysk siły sygnału wynoszący nawet 60%. W warunkach domowych najlepiej sprawdzą się uniwersalne anteny dookólne, równomiernie rozsyłające sygnał wokół.

Jeśli antena zainstalowana jest wewnątrz urządzenia, które nie zapewnia nam dobrego sygnału to warto wyprowadzić antenę z wnętrza obudowy na zewnątrz. Można to zrobić przez odmontowanie wbudowanej anteny (często konieczne jest jej wylutowanie) i zainstalowanie na jej miejsce przewodów, do których podczepimy antenę zewnętrzną.

Wzmacnianie sygnału GSM

Wzmacnianie sygnału sieci komórkowych przydaje się wszędzie tam, gdzie sygnał jest słaby. I o ile modyfikacja współczesnych telefonów pod kątem pokładowego wzmocnienia sygnału jest możliwa choć trudna, to starsze modele telefonów zaopatrzone były w specjalne gniazda, do których można byłą podłączyć zewnętrzną antenę GSM. Obecnie z takich rozwiązań najczęściej korzysta się użytkując modemy GSM, których konstrukcja fabrycznie pozwala na podłączenie zewnętrznej anteny lub ich budowa pozwala na łatwą podmianę wbudowanej anteny na zewnętrzną, np. niektóre modemy USB.

Wzmacnianie sygnału GPS

Mimo rozpowszechnienia telefonów posiadających odbiorniki GPS wielu kierowców nadal woli korzystać z niezależnych nawigacji. Siłę odbioru sygnału z satelitów nawigacyjnych w takich urządzeniach łatwo możemy zwiększyć stosując zewnętrzne anteny podczepiane przez dedykowane gniazda do nawigacji lub odbiorników GPS. Anteny takie będą też dobrym rozwiązaniem w przypadku zainstalowania pokładowych urządzeń pomagających w lokalizacji pojazdu w razie kradzieży.

Wybierając antenę dla naszego urządzenia, należy kierować się przede wszystkim korzyściami, jakie da nam jego modernizacja. Należy być jednak ostrożnym w wyborze dostawcy. Na każdym rynku mogą znaleźć się osoby sprzedające towar niskiej jakości lub wyroby podrobione. Więcej informacji na temat anten przeznaczonych zarówno dla urządzeń Wi-Fi, GSM, jak i GPS znajdą Państwo na stronie www.micros.com.pl.