Home > Recenzje > LunaTik iPod Nano 6G – Prawie jak iWatch? / Maciek Leszczuk

LunaTik iPod Nano 6G – Prawie jak iWatch? / Maciek Leszczuk

LunaTik iPod Nano 6G

Dzisiaj przedstawię Wam dość nietypowy produkt, którym jest pasek LunaTik iPod Nano 6G, zamieniający naszego iPoda Nano szóstej generacji w pełnoprawny zegarek.

Firma LunaTik słynie głównie z produkcji “pancernych” etui do urządzeń Apple oraz – w mniejszym stopniu – Samsunga. Jeśli boicie się o iPhone’a podczas uprawiania sportu, to produkty rzeczonej marki są dla Was przeznaczone.

Opakowanie i zawartość

LunaTik iPod Nano 6G

Pasek LunaTik dostajemy w niewielkim opakowaniu, na którego froncie widzimy jak przedstawia się iPod, po “ubraniu” go w etui. W pudełku oprócz samego akcesorium znajdziemy dwie metalowe rurki mające na celu trzymaniu całej obudowy w całości oraz dwa imbusy służące do skręcanie właśnie tych śrubek.

LunaTik iPod Nano 6G

Etui składa się z dwóch plastikowych pasków oraz dwóch identycznych, metalowych części, w których umieszczony zostanie iPod. Przy skręcaniu całego “zegarka” zalecam obchodzić się ze wszystkimi elementami bardzo ostrożnie. Dotyczy to głównie śrubek, które bardzo łatwo ukręcić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz czekaniem na przesyłkę z – w moim przypadku – Singapuru.

LunaTik iPod Nano 6G

Wygląd

Etui z iPodem w środku prezentuje się bardzo ładnie. Na froncie widzimy jedynie czarne szkło oraz czarny metal, a kolor obudowy odtwarzacza widoczny jest jedynie po bokach, przez co nie musimy się wstydzić różowego, lub zielonego zegarka. Niewielkie rozmiary iPoda czynią cały zegarek w miarę małym, lecz na pewno większym od lwiej części tradycyjnych czasomierzy, zakładanych na rękę.

LunaTik iPod Nano 6G

Prawie jak Smartwatch?

Wiele osób może uznać, że iPod jako zegarek jest tym samym, co Smartwatch. Niestety tak nie jest. Przez to, że nie możemy podłączyć go do telefonu, funkcjonalność iPoda sprowadza się do praktycznie trzech rzeczy:

– Sprawdzać godzinę

– Oglądać zdjęcia

– Słuchać muzyki

Przeglądanie zdjęć nie dość, że jest nieprzydatne (no chyba że do ściągania na lekcji :>), to w dodatku niewygodne, ponieważ ekran jest trochę za mały, i o zbyt niskiej rozdzielczości.

Słuchanie muzyki? W końcu do tego iPod został stworzony. Od strony czysto technicznej nie mam zastrzeżeń. Dźwięk jest bardzo dobry, a bateria wytrzymuje wiele godzin. Gorzej, jeśli chodzi o ergonomię. Poruszanie się ze słuchawkami przypiętymi do odtwarzaczy znajdującego się na nadgarstku nie jest niczym wygodnym. Na pewno znajdą się osoby, dla których nie będzie to problemem, lecz jak dla mnie iPod w etui LunaTik został zdyskwalifikowany jako odtwarzacz muzyki.

Sami oceńcie, czy iPoda można uznać za Smartwatch? Moim zdaniem nie, ponieważ porządnie zrobiona jest na nim tylko opcja sprawdzania godziny.

Skoro nie Smartwatch, to może jako zegarek?

iPod Nano posiada fabrycznie zainstalowaną aplikację “Zegar”, w której oprócz standardowego minutnika i stopera znajduje się 18 różnych cyferblatów. Od prostych, analogowych poprzez myszkę Miki, po futurystyczne, cyfrowe wyświetlacze. Założę się, że każdy znajdzie coś dla siebie, nieważne jakiej płci, ani w jakim wieku jest. Mnie do gustu przypadły dwa. Jeden z niebieskimi akcentami, oraz małymi wyświetlaczami pokazującymi godzinę i datę. Drugi zamiast cyfrowych ekranów ma “okienko”, przez które widać poruszające się tryby. Założę się, że mało która firma, poza Apple, tak bardzo przyłożyłaby się do szczegółów.

LunaTik iPod Nano 6G LunaTik iPod Nano 6G

Jak to wygląda w codziennym użytkowaniu?

iPoda Nano z paskiem LunaTik traktuję jako drugi zegarek, przez większość czasu używam mojego “głównego” Lorusa. Jest to głównie spowodowane tym, że nie mogę się przekonać do tego bardzo pomysłowego duetu.

Najbardziej martwi mnie kompletny brak wodoodporności oraz złącza, które nie są zabezpieczone przed kurzem i wilgocią, o wodzie i innych płynach nie mówiąc. Średnio jest również, jeśli chodzi o wygodę, choć tutaj zadecydowało bardziej to, że nie lubię plastikowych pasków w zegarkach (akceptuję tylko bransolety, lub paski skórzane). Nadgarstek otoczony przez taki materiał bardziej się poci, a co za tym idzie – rośnie ryzyko uszkodzenia iPoda.

Niewygodne jest także naciskanie przycisku włączającego ekran za każdym razem, kiedy chcemy sprawdzić godzinę.

Pochwalę za to baterię, która spokojnie wytrzyma cały tydzień bez ładowania. Dodam jedynie, że iPoda używam tylko jako zegarka, nie oglądałem na nim zdjęć, ani nie słuchałem muzyki.

LunaTik iPod Nano 6G

Podsumowanie

iPoda Nano 6G oraz pasek LunaTik można kupić już za około 300 złotych. Za podobną kwotę możemy mieć całkiem niezły zegarek. Czy jest zatem sens zaopatrywać się w ten zestaw? Jeśli chcemy czegoś nowego, to czemu nie. Należy tylko pamiętać, że iPod w żadnym stopniu nie zastąpi pełnoprawnego Smartwatcha. Jeśli macie już odtwarzacz od Apple, a nie wiecie co z nim zrobić, polecam kupno paska od LunaTik – zwłaszcza że nie jest już tak drogi, jak był przed kilkunastoma miesiącami.