Home > artykuł sponsorowany > Long Term Evolution (LTE) – czym jest

Long Term Evolution (LTE) – czym jest

Internet LTE jest najnowszym standardem internetu, który osiąga prędkość nawet do 300 Mb/s. Usługa wymaga anteny i routera LTE. Zasięg LTE jest dostępny już w każdym dużym mieście w Polsce. Planuje się też wprowadzenie usługi 4.5G, a w przyszłości 5G.

Internet w telefonie stał się już jedną z podstawowych funkcji urządzenia i systematycznie wypiera inne klasyczne usługi, takie jak MMS-y. Wielu operatorów oferuje nawet darmowy pakiet transmisji danych w swoim abonamencie, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów.

Co oznacza LTE?

Skrót LTE oznacza Long Term Evolution, czyli długoterminowy rozwój. Jest to zestaw reguł dla poprawnego działania sieci komórkowej, dzięki którym można osiągać bardziej wydajną komunikację pomiędzy operatorem a użytkownikiem. Do jego uruchomienia niezbędne są router LTE i antena LTE, które stają się coraz popularniejsze na polskim rynku. Elementy, które wpływają na prędkość połączenia to: jakość sygnału i nadajnika, odległość od anteny oraz stopień obciążenia sieci. Z biegiem czasu zwiększa się też zasięg LTE, który jest już dostępny we wszystkich dużych miastach w Polsce.

Zalety sieci LTE – wydajność, szybkość, mniejsza latencja

Największą zaletą sieci LTE jest transfer, który może sięgać nawet do 300 Mb/s. W standardzie tym użytkownik może ponosić niższe koszty za przesłanie każdego bitu. Pozwala to na bardziej wydajne wykorzystanie pasma oraz szybsze przełączanie pomiędzy stacjami bazowymi. Internet ma też mniejszą latencję, czyli mniej czasu potrzeba na odpowiedź witryny. Ta usługa umożliwia więc sprawniejsze obsługiwanie stron internetowych i znacznie bardziej komfortową komunikację.

Standard LTE a inne technologie

Podstawowym parametrem, od którego zależy prędkość internetu, jest jego standard. Usługa 2G zawiera GPRS (G) oraz EDGE (E), który jest wykorzystywany tylko w miejscach, gdzie od dawna nie było remontu infrastruktury internetu. Z kolei rodzina 3G umożliwia dostęp do HSPA (H), dzięki czemu można osiągnąć transfer do 14 Mb/s. Swego czasu usługa ta uległa modernizacji i dostępna jest też wersja HSPA+, na której można pobierać pliki z prędkością do 28Mb/s. W planach operatorów jest też uruchomienie sieci 4.5G oraz 5G, dzięki którym będzie można wprowadzić na rynek ogromną liczbę usług bezprzewodowych.