Home > artykuł sponsorowany > Kupujemy tani telefon dla siebie. Jaki wybrać?

Kupujemy tani telefon dla siebie. Jaki wybrać?

Branża komórkowa przeżywa prawdziwy rozkwit. Premiera modelu goni premierę. W gąszczu ofert czasem ciężko się połapać. A ponieważ nie na co dzień kupujemy nowego smartfona, szybko tracimy rozeznanie, jakie parametry telefonu są obecnie na topie. W tym artykule postaramy się nieco pomóc w wyborze taniego, ale dobrego smartfona.

Procesor, serce smartfona

Smartfony to obecnie małe komputery i tak je również powinniśmy traktować. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy patrzyć na procesor danego smartfona. Jego wydajność będzie wpływać na funkcjonalność i komfort użytkowania aplikacji. W tańszych smartfonach znajdziemy przeważnie procesory Snapdragon, Mediatek czy Tegra. Warto zwrócić uwagę na ilość rdzeni (od 4 do 8) oraz częstotliwość taktowania procesora. Dobrze jest też poczytać o konkretnym procesorze co nieco, nie wszystkie bowiem procesory z danej rodziny mają dobrą reputację.

Pamięć RAM równie ważna

Pamięć RAM należy także do komponentów bardzo istotnych dla działania smartfona. Dość powiedzieć, że Android, choć uznawany za bardzo system operacyjny, jest dosyć pamięciożerny. Dla najnowszej jego wersji 2 GB wydaje się być absolutnym minimum, lepiej inwestować w aparaty o większej wartości dostępnej pamięci, dzięki czemu nasz smartfon nie dostanie zadyszki, w przypadku dużej liczby aplikacji działających w tle. Inaczej będziemy zmuszeni często odpalać narzędzia optymalizujące działanie pamięci.

03-ranking-telefonow-w-euro-2

Pamięć wbudowana

Trochę mylące jest używanie w parametrach smartfonów dwóch rodzajów pamięci. Pamięć RAM to pamięć tymczasowa, druga zaś pamięć jest pamięcią stałą, czyli stanowi odpowiednik dysku twardego komputera. Tą drugą możemy uzupełnić, wkładając kartę microSD, choć nie zawsze jest to prawda, gdyż system Android nie oferuje instalacji aplikacji na karcie, choć można na niej składować swoje dane. Jaką więc wybrać wielkość pamięci? Jeśli nie jesteśmy maniakami gier oraz nie lubimy testować wielu aplikacji, 16 GB powinno wystarczyć, ale lepiej mieć zapas i zdecydować się na te 32 GB.

03-ranking-telefonow-w-euro-3

Aparat

Aparat w smartfonie jest coraz bardziej istotną jego funkcją. W dobie Instagrama i Facebooka nie brakuje osób, dla których dobry aparat w smartfonie jest wymogiem nr 1. Z dobrych aparatów słyną iPhone’y, ale nie są one tanimi smartfonami. Niestety, w tanich smartfonach producenci rezygnują przeważnie z dobrych aparatów (np. wszystkie tańsze modele Xiaomi). Całkiem dobrymi aparatami charakteryzują się m.in. takie modele, jak: Samsung Galaxy A3, Huawei P8 Lite, Motorola Moto G 3 gen czy nowe Asusy oznaczone przydomkiem Laser.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy: bateria. Z pozoru detal, ale detal ten zaczynamy doceniać, gdy przesiadamy się z modelu o pojemności akumulatora poniżej 2000 mAh na smartfona, który posiada tej pojemności dwukrotnie więcej. Przy wyborze najdogodniejszego dla siebie modelu warto zajrzeć do rankingu telefonów w Euro, by zobaczyć, które obecnie smartfony są na topie.