Home > Recenzje > Recenzja Kingston SDHC/SDXC UHS-I U3 64 GB / Maciek Leszczuk

Recenzja Kingston SDHC/SDXC UHS-I U3 64 GB / Maciek Leszczuk

Kingston UHS-I U3 64 GB

Niedawno firma Kingston zaprezentowała swój najnowszy model kart pamięci SD, które spośród tego typu urządzeń, wyróżnia – przede wszystkim – prędkość zapisu i odczytu, która według producenta wynosi odpowiednio – 90MB/s oraz 80MB/s. Czy podana specyfikacja to tylko cyferki, czy faktyczne osiągi? Odpowiedź znajdziecie w niniejszym tekście. Miłego czytania!

Opakowanie

Kingston USH-I U3 64 GB

Kartę umieszczono w płaskim, tekturowym prostokącie, w którego centralnej części znajduje się plastikowa wkładka z samym urządzeniem. Poza nośnikiem pamięci, w “zestawie” niczego nie znajdziemy. Z jednej strony to zrozumiałe, ponieważ to standard w tego typu produktach, z drugiej strony – jakiś dodatek byłby mile widziany.

Kingston USH-I U3 64 GB

Karta

Nośnik pamięci jest typową kartą w rozmiarze SD, wykonaną z plastiku oraz z przyklejoną małą etykietą z nazwą i pojemnością. Z lewej strony znajduje się suwak służący do zabezpieczenia przed zapisywaniem danych, który czyni z karty, pamięć jedynie do odczytu.

Kingston USH-I U3 64 GB

Format SD wykorzystywany jest głównie w kamerach oraz aparatach fotograficznych, więc produkt oferuje aż 64 GB wolnego miejsca (choć użytkownik dostaje do dyspozycji około 59 GB), co pozwala na umieszczenie bardzo dużej liczby zdjęć, czy materiałów wideo. Na rynku dostępne są także wersje o pojemności 16 oraz 32 GB.

Kingston USH-I U3 64 GB

Karta współpracowała z każdym urządzeniem, na którym ją testowałem. Problemu nie było również w przypadku RaspberryPi.

Kingston USH-I U3 64 GB

Prędkość zapisu i odczytu

Jak już wspomniałem we wstępie, Kingston chwali się impunującymi prędkościami odczytu i zapisu. Mnie niestety nie udało się wykręcić obiecanych 90 MB/s (odczyt) i 80 MB/s (zapis) – ani na czytnikach wbudowanych w dwóch komputerach stacjonarnych, ani w laptopie. Nie zmienia to jednak faktu, że opisywany nośnik jest najszybszą kartą, z jaką miałem do czynienia.

Kingston USH-I U3 64 GB

Transfer zapisu i odczytu wynosiły około 20 MB/s. Karta dała sobie radę również z odtwarzaniem filmu w rozdzielczości 4K oraz FullHD. Kopiowanie plików odbywało się bardzo szybko, a procesy na RaspberryPi doczytywał się w wyjątkowo krótkim czasie.

Cena

Ile przyjdzie nam zapłacić za recenzowane cacko? Wersja 64 GB jest – co oczywiste – najdroższa i kosztuję aż 339 złotych; cena niższych modeli to odpowiednio – 179 zł za 32 GB i 119 zł za 16 GB. Nie da się ukryć, że to sporo. Niestety, jeśli potrzebujemy szybkiej i pojemnej karty do kamery, aparatu lub innego urządzenia, musimy być przygotowani na takie wydatki.

Podsumowanie

Karta Kingston jest jednym z najlepszych tego typu urządzeniem na rynku. Odstraszająca jest niestety cena, lecz jak to głosi znana mądrość ludowa: “Za jakość się płaci”. Opisane urządzenie zdecydowanie polecam wszystkim, potrzebującym pojemnego nośnika do kamery bądź aparatu. Nie zawiedziecie się, gwarantuję.