Home > PC i laptopy > Felietony > Jesteś internetowym trollem? Uważaj, bo możesz iść do więzienia

Jesteś internetowym trollem? Uważaj, bo możesz iść do więzienia

Kim jest internetowy troll? Często to osoba o bardzo niskim poczuciu własnej wartości, która szuka ujścia swoich emocji w sieci poprzez przekazywanie fałszywych treści, kłótnie z innymi użytkownikami (na przykład na forach dyskusyjnych) oraz ośmieszanie innych osób. Zachowania takie już od dawna uznawane są za patologiczne oraz aspołeczne, często wahające się na granicy prawa i bezprawia. Osoby stosujące trolling mogą czuć się obecnie bezkarnie, ale niektórzy próbują z nimi walczyć. Czy „dzieci Neostrady” będą niebawem rzadkością? 

Na początek warto wyjaśnić, dlaczego trolling w sieci może być niebezpieczny. Jak już wspomniałem, elementem działania trolla jest denerwowanie innych osób. Niektórzy będą to bagatelizować, a inni nie. Znane są przypadki samobójstw osób, które nie wytrzymały psychicznie szykanowania przez innych internautów. Najbardziej podatni na to są nastolatkowie, którzy nie mają jeszcze utartego systemu wartości i często myślą, że to, co dzieje się na forach dyskusyjnych, szacunek innych użytkowników oraz ich poparcie jest najważniejsze. Trzeba sobie uświadomić, że młodzi ludzie nie mają ukształtowanej psychiki i często potrzebują wsparcia ze strony dorosłych, którzy jednak nie chcą im go dać. Trolling jest niebezpiecznym zjawiskiem, z którym trzeba walczyć.

Walka z trollami walką z wiatrakami

Czy bezkarność trolli może się skończyć? Według Chrisa Graylinga – ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii – może. Uważa on, że osoby stosujące trolling w Internecie powinny być traktowane jako przestępcy. Z jego inicjatywy wyszedł projekt, który zakłada dwuletnie pozbawienie wolności za obrażanie innych osób w sieci. Inicjatywa świetna, tylko trzeba zadać sobie jedno ważne pytanie. W jaki sposób można schwytać trolli? Są oni bardzo ostrożni, często korzystają z bramek proxy, a nawet jeśli uda się namierzyć, skąd wysyłają swoje wiadomości, mogą zaprzeczyć, że to byli oni. Bo jak udowodnić, czy trollem jest dziesięcioletni Jasiek, czy jego pięćdziesięcioletni ojciec? Pomysł szlachetny, ale jego wykonanie będzie bardzo trudne do zrealizowania.

troll

Najważniejsze jest zaangażowanie w wychowanie młodego człowieka

Jeśli takie przepisy weszłyby w życie, to może osoby, które z zamiłowania zajmują się trollingiem zastanowiły się dwa razy, zanim coś napiszą. Może przyczynić się to do zmniejszenia samobójstw wśród nastolatków, jednak uważam, że najbardziej przyczynić się do tego mogą rodzice. Wystarczy trochę więcej zaangażowania w proces wychowawczy, kilka godzin tygodniowo więcej rozmowy z dzieckiem oraz zaufanie i ciepło rodzinne. Jak pisali oświeceniowi myśliciele, w tym Jean Jacques Rousseau, dzieci nie można traktować jak „małych dorosłych”. Mają oni inne potrzebny niż dorośli. To, że Twoje dziecko jest od Ciebie większe, pojawia się na twarzy pierwszy zarost i zachowuje się odpowiedzialnie, nie oznacza, że jest dorosłe i ma już odpowiednio ukształtowaną psychikę. Warto o tym pamiętać.

Grafika: [1] [2]

Autor tekstu:

Marcin Kusz – o technologii pisze od 2011 roku. Przez ten czas współpracował między innymi z portalami Telix.pl, Tabletowo.pl, Technologiczni.eu oraz z lokalną gazetą. Fan twórczości Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Kazik Staszewskiego oraz Ryszarda Riedla. Na co dzień użytkownik iPhone’a 5C oraz Moto G – tak dla kontrastu :).

facebook