Home > Poradnik > Jaki sprzęt audio kupić do domu?

Jaki sprzęt audio kupić do domu?

Nie trzeba być wytrawnym miłośnikiem muzyki, aby czerpać radość z doskonałej jakości dźwięków. Właśnie dlatego coraz więcej osób uważa, że dobrej jakości sprzęt audio jest obowiązkowym elementem wyposażenia domu. Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas zakupów.

Wybieraj sprzęt audio słuchając

Najważniejszą zasadą, o jakiej musimy pamiętać podczas wybierania sprzętu audio, jest sprawdzanie potencjalnego zakupu w praktyce (sklep audio daje taką możliwość). Ponieważ w przypadku tego rodzaju sprzętu nawet najmniejsze detale mogą mieć znaczenie, pamiętajmy, aby do prób wybrać płytę, którą bardzo dobrze znamy i przesłuchać ją na kilku potencjalnych modelach. Nawet te o bardzo zbliżonych parametrach mogą powodować różnicę w dźwięku, więc w ten sposób najszybciej zorientujemy się, który sprzęt najbardziej nam odpowiada. 

Pomieszczenie ma znaczenie

Podczas zakupów musimy także wziąć pod uwagę to, w jakim pomieszczeniu nasz przyszły sprzęt audio będzie się znajdował. Dobry odtwarzacz oraz kolumny głośnikowe będą sprawdzały się odpowiednio, jeżeli prawidłowo dobierzemy je do wielkości pomieszczenia. Kolumny o dużej mocy raczej nie nadają się do małego pomieszczenia – wówczas nie będziemy mogli wykorzystać wszystkich ich możliwości. Z kolei niewielki zestaw na stosunkowo dużej powierzchni może odbić się na jakości odtwarzanej muzyki. 

Pamiętaj o designie

Dla prawdziwych audiofilów najważniejszych kryterium jest doskonała jakość dźwięku. Jeżeli jednak kupujemy sprzęt do prywatnego mieszkania, powinniśmy także wziąć pod uwagę design kupowanego przez nas sprzętu. Obecnie na rynku znajduje się szeroka oferta sprzętu audio, dlatego z łatwością znajdziemy dokładnie taki model, jaki będzie najbardziej pasował do naszego wnętrza. Niezależnie od tego czy zależy nam na nowoczesnym i modernistycznym designie, czy raczej skłaniamy się w stronę stylu retro – z łatwością dopasujemy sprzęt audio do indywidualnych potrzeb. Na szczęście obecnie wygląd modeli bardzo często idzie w parze z ich jakością, nie musimy więc wybierać między jednym a drugim.