Home > artykuł sponsorowany > Jak działa i co to jest proxy?

Jak działa i co to jest proxy?

Termin „proxy” pochodzi z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „pośrednik”. W Internecie znaleźć spotkać się także z terminem „serwer proxy”, któremu przyjrzymy się bliżej.

Co to jest serwer proxy?

Serwer proxy, zwany także serwerem pośredniczącym, pośredniczy w wymianie informacji pomiędzy użytkownikiem komputera, a docelowym serwerem należącym np. do firmy hostingowej. Główną cechą serwera pośredniczącego jest to, że żąda on w naszym imieniu dostępu do zasobów sieciowych, omijając wszelkie nałożone na dany komputer blokady i nie ujawniając tożsamości użytkownika.

Serwery proxy są bardzo często wykorzystywane przez osoby, które chcą być anonimowe w Internecie. Jest to spowodowane tym, że większość serwerów pośredniczących pozwala na ukrycie naszego adresu IP, a w historii serwerów, z którymi się łączymy, pozostawiają swój własny adres.

Po połączeniu z serwerem proxy, wybieramy interesujący nas adres w sieci, a przeglądarka przesyła zapytanie najpierw do serwera pośredniczącego, który w naszym imieniu wysyła żądanie dostępu do danej strony. Serwery proxy posiadają także możliwość zapisywania odwiedzanych stron w swojej pamięci. Jeśli wpisywany przez nas adres witryny będzie znajdował się w zasobach serwera, to strona zostanie przesłana bezpośrednio na nasz komputer. Jeśli jednak nie odwiedzaliśmy danego adresu wcześniej, to serwer proxy załaduje stronę, prześle ją do nas, a w międzyczasie zapisze jej kopię w swoich zasobach

Rodzaje serwerów proxy

Istnieją trzy główne rodzaje serwerów proxy. Różnią się między sobą poziomem anonimowości. Pierwsze z połączeń zwane jest całkowicie anonimowym (high anonymous). W tym przypadku wszystkie nasze dane są chronione i nie wysyłamy żadnych informacji o tym, że korzystamy z serwera. Drugi rodzaj to połączenie anonimowe (anonymous). Łącząc się za pośrednictwem takiego typu serwera nasze dane są chronione, ale witryna którą odwiedzamy, dostaje informację o tym, że korzystamy z serwera pośredniczącego. Ostatnim typem jest połączenie transparentne (transparent). Służy ono tylko do przyspieszenia ładowania strony internetowej, gdyż wszystkie nasze informacje, w tym adres IP, zostają udostępnione odwiedzanej witrynie.

Specyficzną formą serwerów proxy jest Tor oraz VPN. Ich działanie jest zbliżone do klasycznych proxy, jednak różnią się wieloma szczegółami i aspektami technicznymi.

Jak skorzystać z serwerów proxy?

W Internecie bez problemu znajdziemy strony internetowe oferujące darmowy lub płatny dostęp do serwerów proxy. Decydując się na skorzystanie z jednego z nich, warto wcześniej sprawdzić prędkość, czas dostępu oraz poziom anonimowości danego serwera.

Po uzyskaniu adresu IP i portu serwera, musimy go odpowiednio skonfigurować w aplikacji, z której chcemy anonimowo korzystać. Najczęściej będzie to przeglądarka internetowa. W tym celu przechodzimy do opcji internetowych naszego systemu i w zakładce „Połączenia” wybieramy opcję „Ustawienia sieci LAN”. W nowym okienku wpisujemy uzyskany adres IP i port serwera proxy.

Zalety i wady korzystania z serwerów proxy

Zalety:

  • Korzystając z serwerów proxy mamy możliwość zmiany adresu IP, co pozwala na skorzystanie z zasobów Internetu, niedostępnych na terenie kraju, z którego łączymy się z siecią.
  • Większość serwerów proxy dysponuje bardzo dobrymi łączami danych, dzięki czemu korzystanie z Internetu może być znacznie szybsze niż zapewniałoby to posiadane połączenie internetowe.
  • Proxy czynią przeglądanie Internetu bardziej anonimowym, ukrywając w pewnym stopniu tożsamość użytkownika. Dzięki temu śledzenie zachowań osoby korzystającej z tej formy ochrony jest znacznie utrudnione. Zaleta ta nie dotyczy proxy transparentnych.
  • Serwery proxy pozwalają na bezproblemowe blokowanie niektórych adresów internetowych. Usługa ta jest szczególnie przydatna w szkołach i zakładach pracy.

Wady:

  • Skonfigurowanie serwera proxy może być problematyczne.
  • Każda usługa (przeglądarka, program pocztowy i inne aplikacje) wymagają osobnej konfiguracji serwera proxy, a niektóre aplikacje w ogóle nie obsługują takiej możliwości.
  • Najczęściej występujące serwery proxy, obsługujące protokoły SOCKS i HTTP, nie gwarantują bezpieczeństwa w sieci.