Home > Felietony > Hej! Chcę kupić nowy telefon! Ale jaki…?

Hej! Chcę kupić nowy telefon! Ale jaki…?

Przed takim problemem staje wielu z nas, w tym obecnie ja. Staramy się dobierać jak najlepszy sprzęt mieszczący się w naszych możliwościach. Jednakże w zalewie nowych telefonów, które wyglądają tak samo (o czym pisałem już wcześniej), ciężko jest znaleźć to, co by nas najbardziej zadowalało. Funkcje się powielają, materiały wykończeniowe też są coraz bardziej podobne do siebie i stylistyka telefonów również. Ceny w sklepach przyprawiają o zawrót głowy, no chyba że decydujemy się na zakup telefonu na portalu aukcyjnym; wtedy jest trochę lepiej, ale nadal drogo. Zaczynamy się zastanawiać, czy zmiana telefonu na pewno była słuszna i czy nie zostać przy starym, dobrym, wysłużonym modelu.

Lista „Czego oczekujemy”

Dobrą metodą na początek poszukiwań jest zrobienie listy cech, jakie są przez nas pożądane w nowym sprzęcie. Na czym nam zależy – czy jest to aparat, czy klawiatura, czy dobrej jakości wyświetlacz, slot na kartę microSD i tak dalej. Pozwoli to nam zaoszczędzić odrobinę nerwów w poszukiwaniu tego konkretnego modelu, który spełni nasze oczekiwania.

Lista „Czego potrzebujemy”

Drugim typem listy, jaki warto zrobić, to czego potrzebujemy na telefonie. Konkretne cechy oprogramowania, konkretne aplikacje z jakich korzystamy bądź z jakich chcemy korzystać (w tym celu warto przejrzeć ofertę sklepów z aplikacjami na telefony, np. Google Play Store, aby zorientować się, jakie aplikacje będziemy chcieli mieć), a pod te preferencje dopasować parametry opisane w liście podanej powyżej. Jednocześnie proponuję zadać sobie dwa pytania:

  1. Jak długo chcę korzystać z telefonu?
  2. Czy chcę go później odsprzedać, czy nie?

To są dosyć istotne kwestie, szczególnie przy wyborze marki telefonu, gdyż doskonale wiadomo, iż jedne marki tracą na wartości szybciej, a inne wolniej.

Sumowanie cech

Przychodzi moment, kiedy mamy już spisane wszystkie cechy, jakich poszukujemy w przyszłym smartfonie i pozostaje wybór marki. Wybór może być i łatwy, i trudny; na przykład jeśli jedną z cech będzie klawiatura, to wybór jest prosty – BlackBerry (pozostaje tylko pytanie, czy Priv, czy jakiś model z BlackBerry OS 10, ale w tej sytuacji odsyłam do listy „Czego potrzebujemy”). Natomiast w pozostałych przypadkach pozostają już nasze preferencje osobiste: którą markę lubimy bardziej, a którą mniej, oraz opinie użytkowników, gdyż należy pamiętać, że często dwa telefony o takich samych parametrach działają zupełnie różnie (tyczy się to tylko i wyłącznie systemu Android). Po podsumowaniu wszystkich cech powinien nam się trochę bardziej wyklarować obraz telefonu, który chcemy kupić i łatwiej powinniśmy wybrać ten konkretny model.

Pora na zakup

Teraz przychodzi czas na nasz ukochany zakup. Ale gdzie? Ja osobiście odradzam wszelkiej maści supermarkety z elektroniką, sklepy konkretnych marek i tym podobne. Polecam portale aukcyjne lub mniejsze sklepy internetowe, gdyż różnica w cenie może być kolosalna – nawet kilkaset złotych – a te pieniądze możemy przeznaczyć na akcesoria do telefonu lub po prostu na jakąś inną ważną dla nas rzecz lub inwestycję.

W przypadku zakupu na portalach aukcyjnych należy zwracać uwagę na ocenę sprzedającego i na miejsce, skąd wysyłany będzie do nas telefon. Dlaczego opinia sprzedającego jest ważna – to oczywiste, natomiast miejsce wysyłki jest o tyle istotne, aby nie naciąć się na wysyłkę z Państwa Środka, czyli z Chin. Jak jest opisane miejsce wysyłki jako: „Internet”, „sprzedaż wysyłkowa”, „zagranica” itp., to znaczy, że przedmiot będzie szedł do nas z Chin. Wtedy czas przesyłki może wynieść do 60 dni, a do tego możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami przez Urząd Celny – których, jak wiadomo, sprzedający nie ponosi. Ponosimy je my, jako importer (ale o tym będzie odrębny tekst). Warto też zwrócić uwagę na sposób dostawy, często pomimo wysyłki na przykład z Poznania przedmiot de facto i tak jest wysyłany z Chin, a w Poznaniu jest po prostu siedziba firmy. Jeżeli sprzedający nie akceptuje wysyłki za pobraniem, warto zajrzeć do komentarzy, czy aby przypadkiem nikt nie wspomniał o długim czasie dostawy wskazującym na Chiny i czy nie ma negatywnych komentarzy w związku z długim oczekiwaniem, o którym kupujący nie został poinformowany w opisie przedmiotu.

Mamy telefon!

Jak już kupimy nasz upragniony sprzęt i zaczynamy z niego korzystać przychodzi taki moment, że znów będziemy chcieli go zmienić. Polecam na bieżąco w trakcie korzystania z telefonu spisywać sobie co nam pasuje, a co nie, co byśmy chcieli aby działało inaczej itp., taka lista prowadzona na przykład w pliku Excela pozwoli nam w przyszłości na skrócenie czasu poszukiwania nowego sprzętu.

Ja często korzystam z tych stron, kiedy szukam nowego telefonu:

https://www.android.com/phones/whichphone/

http://www.productchart.com/smartphones/

Proste, ale pomocne narzędzia przy wyborze nowego sprzętu.


Autor tekstu

Miłosz Kłosowski – prawnik z wykształcenia, przyszły radca prawny, miłośnik nowych technologii, fotografii, sportu i gier. W skrócie: Geek. Gadżeciarz aż do bólu, zmiana telefonu raz na pół roku. Warszawiak z urodzenia, mieszkający w Gdańsku gdzie układa sobie życie z kobietą swojego życia.