Home > artykuł sponsorowany > Gry komputerowe – wirtualna rozrywka dla każdego. Przegląd gatunków gier

Gry komputerowe – wirtualna rozrywka dla każdego. Przegląd gatunków gier

Gry komputerowe stają się coraz powszechniejszą formą spędzania wolnego czasu. Oferują one pasjonującą rozrywkę, skierowaną do praktycznie każdego, od najmłodszych, aż po, powiedzmy, niemłodych użytkowników komputera. Rynek jest pełen możliwości i czasem ciężko się połapać w poszczególnych ofertach. Jeśli pragniesz dowiedzieć się czegoś ciekawego o poszczególnych gatunkach i niektórych tytułach, jest to artykuł dla Ciebie.

Strzelanki – dla fanów dynamicznej akcji

Każdy zna serie typu Call of Duty, czy sprzedany w 40 milionach egzemplarzy Counter-Strike: Global Offensive. Strzelanki charakteryzują się przeważnie prostą fabułą i nigdy nie nudzącą się mechaniką. Zazwyczaj kierujemy naszą postacią i strzelamy do oponentów, jednak każda gra oferuje coś innego. W przypadku np. Fortnite będziemy mogli budować schrony i używać wielu rodzajów broni, a sama rozgrywka skupia się na przeżyciu w coraz to mniejszej strefie walki. Inne podejście prezentuje seria Sniper Elite, która oferuje nam niesamowitą fabułę – ale bez spoilerów! Przed zakupem gry warto zapoznać się ze zrzutami ekranu np. w Google Grafika, gdyż możemy tam zobaczyć interfejs oraz grafikę i podjąć decyzję, czy pasuje nam dany tytuł. Gry z gatunku strzelanek można znaleźć pod tym linkiem.

Strategiczne gry na PC – dla taktyków

Ciekawą, długoterminową rozrywkę zapewnią nam gry strategiczne. Wymagają umiejętności planowania, dysponowania zasobami oraz – co szczególnie ważne – dowodzenia armią. Poczuj się prawdziwym liderem, zdobądź szacunek poddanych, bogactwo i głowy twoich wrogów. Ważnym elementem gier strategicznych jest fabuła, która często pokazuje nam drogę od zera do imperium gospodarczo-militarnego. Nie zapominajmy o aspekcie społecznym gier strategicznych. Wiele z nich oferuje tryb multiplayer, w którym możemy zmierzyć się z naszymi znajomymi. Na wspomnienie staromodnych LAN party może aż zakręcić się łezka w oku. Gry strategiczne posiadają kilka podgatunków. Warto się z nimi zapoznać, by wybrać grę, która najbardziej odpowiada naszym preferencjom.

Podgatunki gier strategicznych

Strategia turowa – reprezentowana przez słynne tytuły takie jak Heroes of Might and Magic czy Sid Meier’s Civilization, gra polega na kierowaniu naszymi poczynaniami podczas danego ruchu. Strategie turowe można porównać do szachów, ale osadzonych w ciekawych światach i przepełnionych różnymi mechanikami i możliwościami. Planujemy kilka tur do przodu i korzystamy z naszej rundy jak najwydajniej – wszystko to, by osiągnąć zwycięstwo. Strategie turowe często oferują tryb Hot Seat, który pozwala nam grać z drugą osobą, która siedzi koło nas. Wówczas wykonujemy nasze ruchy na zmianę. Jest to ciekawa, aczkolwiek czasochłonna rozrywka.

W grach typu RTS (real time strategy) najczęściej kierujemy naszym państwem, poddanymi, wojskami i budynkami w jednym momencie. Wszystko dzieje się na bieżąco, wymaga od nas ciągłej uwagi i szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację. Do tego gatunku należą tytuły takie jak Warcraft i Starcraft.

Gry ekonomiczne – tzw. tycoony, są to gry skupiające się na aspekcie rozwoju i zarządzania. Tytuły takie jak SimCity czy Zoo Tycoon oferują nam narzędzia do kontroli nad danymi przedsięwzięciami. Jesteśmy szefem i naszym głównym celem jest zarobienie określonej kwoty pieniędzy, zasobów, nie musimy nikogo zwalczać militarnie.

Wszystkie gry ekonomiczne można znaleźć pod tym linkiem.

Gry RPG – gdy naprawdę chcesz wczuć się w postać

Jeśli jednak nie czujemy się dobrze jako zarządca miasta, wódz armii czy snajper, możemy wcielić się w niemal dowolną postać, jeśli zdecydujemy się zagrać w tytuł RPG. Gry RPG bazują przede wszystkim na ciekawej fabule i rozwoju własnej postaci (jednej lub kilku). Do tego gatunku należą tak słynne serie jak Dark Souls, Wiedźmin, Fallout i Elder Scrolls, a więc tytuły, o których słyszał pewnie każdy. Walcz z potworami, wykonuj zadania, twórz broń i eksploruj świat! To kwintesencja tego gatunku. Przy RPG nie będziemy się nudzić, a przygód i wrażeń będzie sporo. Przed wyborem zakupu, warto dokładnie przestudiować opis gry. Jeżeli lepiej czujemy się w tematach Sci-Fi, warto szukać modernistycznych, przesyconych technologią przyszłości tytułów, natomiast jeśli wybieramy nostalgiczny klimat fantasy rodem z Tolkiena, szukajmy wzmianek o czarodziejach i smokach. W tym kanonie mogą mieścić się również np. horrory. Gry RPG znajdziemy tutaj.