Home > artykuł sponsorowany > Gry komputerowe – nie taki diabeł straszny [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Gry komputerowe – nie taki diabeł straszny [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Umiejętność analitycznego myślenia, zdolność do rywalizacji czy zachęta do nauki języka obcego – to tylko kilka pozytywnych aspektów, jakie wiążą się z grami komputerowymi. Wirtualna rzeczywistość to nie tylko kolejne wyzwania, pojedynki czy misje, jakim muszą sprostać gracze. Rozrywka przed ekranem komputera pobudza kształtowanie niektórych zdolności, które mogą być niezwykle przydatne w prawdziwym życiu.

Gry komputerowe otwierają przed nami zupełnie inną rzeczywistość. W wirtualnym świecie możemy ścierać się z mitycznymi potworami, uczestniczyć w kampaniach wojennych czy zarządzać funkcjonowaniem najlepszych piłkarskich drużyn na świecie. A to wszystko bez wychodzenia z domu, bez odrywania się od ekranu komputera. Gry dostarczają nie tylko emocji, ale również pozytywnie wpływają na rozwój niektórych umiejętności. Chociaż taka forma spędzania czasu wciąż wzbudza pewne kontrowersje, okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny.

Gracz-analityk

Gra w wirtualnej rzeczywistości wbrew pozorom nie jest rozrywką pasywną. Wprawdzie gracze nie angażują się fizycznie w prowadzoną rozgrywkę, jednak ich umysły działają na najwyższych obrotach. Misje, jakie przychodzi im realizować wymagają kreatywnego myślenia oraz ciągłego rozwiązywania problemów. Natykając się na przeszkodę, której nie można ominąć w klasyczny sposób, należy znaleźć na to inną metodę. Gry o najbardziej rozwiniętym świecie oraz rozbudowanych misjach są wręcz naszpikowane tego typu pułapkami. Co więcej, im dalej w las tym więcej drzew – wraz z rozwojem misji trudności się piętrzą, dlatego w wirtualnej rzeczywistości gracze szlifują umiejętności wielozadaniowego działania. Taka zdolność może być nieoceniona np. podczas prowadzenia i realizacji projektów oraz przy jeździe samochodem, która wymaga skupienia na wielu czynnikach. W prawdziwym życiu rzecz jasna.

W klanie siła

Aby gra dostarczyła jeszcze większych emocji, jej uczestnicy dobierają się w tzw. klany lub gildie. Grupują one graczy grających w tę samą grę za pośrednictwem internetu. Realizacja kolejnych misji czy walka z konkurencyjnym klanem oparta jest na przemyślanej strategii oraz współpracy. To z kolei sprzyja pracy grupowej, która jest umiejętnością szczególnie cenioną przez pracodawców. Dodatkowo powszechną praktyką jest gra na międzynarodowych, gdzie użytkownicy rozmawiają w języku angielskim. To znakomita sposobność do szlifowania umiejętności językowych w praktyce.

 

Część kultury popularnej

Scenariusze wielu gier komputerowych bazują na prawdziwych wydarzeniach, często historycznych. Kultowe Medal of Honor, Call of Duty czyBrothers in Arms są oparte na podstawie wydarzeń z pól bitewnych. Z kolei w każdej z odsłon Assasin’s Creed gracze uczestniczą w potyczkach, w których pojawiają się chociażby takie postaci jak Leonardo da Vinci czy Mikołaj Kopernik. Tego typu gdy mogą być znakomitym przyczynkiem do poszerzania swojej wiedzy historycznej, ale też do większego zagłębienia się w teksty współczesnej kultury. Z pewnością bowiem bijąca rekordy popularności gra Wiedźmin zachęciła wielu graczy do sięgnięcia po sagę autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Szczegółową recenzję gry, której bohaterem jest wiedźmin Geralt można znaleźć tu.

Velen

Gry komputerowe są niewątpliwym elementem współczesnej kultury i jak widać przebywanie w wirtualnym świecie, prócz rozrywki, niesie z sobą również pozytywne aspekty. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że gracze na całym świecie z niecierpliwością oczekują na premiery kolejnych odsłon swoich ulubionych gier, takich jak chociażby Fifa 17