Home > Gry > Felietony > Geocaching – znajdźki w prawdziwym świecie

Geocaching – znajdźki w prawdziwym świecie

Mechanika „znajdziek”

W wielu grach możemy zdobyć tak zwane „znajdźki”, czyli ukryte sekrety do znalezienia. Mogą to być zagadki albo dodatkowe przedmioty ukryte przed graczem, a żeby je zdobyć należy oderwać się od głównej ścieżki i często przeszukać wszystkie możliwe odnogi.

geocaching
Photo credit: Maggi_94 via Foter.com / CC BY-NC-ND

Czym jest geocaching?

Geocaching to przeniesienie tych znajdziek do świata rzeczywistego. Na całym świecie są poukrywane specjalne skrzynki oznaczone logiem geocachingu, które każdy biorący udział ma za zadanie znajdywać. Większość skrzynek jest poukrywana poza zasięgiem wzroku i nieraz poszukiwania prowadzą do ciekawych miejsc. Tak więc może się okazać, że skrzynka będzie wisiała pod mostem w środku lasu albo leżała pod kamieniami w podziemiach ruin. Sposób ukrycia ogranicza tylko wyobraźnia i pomysłowość ukrywających, którymi mogą zostać wszyscy biorący udział w geocachingu.

Co jest potrzebne, by zacząć?

Jednym z ważniejszych akcesoriów jest smartfon z GPS-em. Wszystkie skrytki są oznaczone na mapie specjalnej aplikacji, przy pomocy której możemy zlokalizować kryjówki z naszej okolicy. Przydatna może okazać się też latarka, ponieważ skrytki mogą być w ciemnych miejscach. Na wyprawy warto zabierać ze sobą także coś do pisania i jakieś fanty na wymianę.

Photo credit: William Hook via Foter.com / CC BY-SA
Photo credit: William Hook via Foter.com / CC BY-SA

Jak zaznaczyć znalezienie skrytki?

Każda skrytka ma w środku małą książeczkę zwaną logbookiem. Jest to dzienniczek z wpisami wizyt wraz z datą. Wpis w takim logbooku jest podstawą do uznania skrytki za znalezioną. Dodatkowo aplikacja używana do poszukiwań posiada możliwość oznaczania znalezionych skrytek i wpisywania swoich komentarzy na jej temat.

A co z zagadkami?

Znajdźki w grach czasami miały formę zagadek. W geocachingu też tego typu skrytki mają miejsce. Może się zdarzyć, że będzie informacja o serii czterech skrytek, jednak na mapie będą zaznaczone tylko trzy, a koordynaty czwartej będziemy musieli zdobyć z pozostałych trzech. Mogą to być też zagadki polegające na podejściu do jakiegoś miejsca i policzeniu różnych opisanych rzeczy, by uzyskać dokładne miejsce. Sposoby ukrywania są różne.

Co zawiera skrytka?

Zawartość skrytki zależy od jej wielkości i właściciela. Każda zawiera logbook, jednak te większe często mają też w sobie coś do pisania i fanty zostawione przez poprzednich odwiedzających. Jednak by móc zabrać coś ze sobą, należy zostawić coś swojego. W ten sposób zawartość ciągle się zmienia, jednak nigdy się nie kończy.

geo
Photo credit: Tiago A. Pereira via Foter.com / CC BY-NC

W drogę!

Mając te wszystkie podstawowe informacje, wystarczy rzucić okiem na mapę skrytek i ruszyć w trasę w poszukiwaniu kolejnych znajdziek.

Autor tekstu:

Michał ‚Miwoli’ Woliński – aktor, reżyser, montażysta, dźwiękowiec i grafik dla swojego kanału na Tubie. W wolnych chwilach gracz (kochający nad wszystko KotOR’a). Czasami zdarzy mu się też coś napisać.

youtube