Home > Felietony > Odpowiedź na tekst Maćka „Czy komputery są nam jeszcze potrzebne?”

Odpowiedź na tekst Maćka „Czy komputery są nam jeszcze potrzebne?”

Kilka tygodni temu Maciek opublikował tekst „Czy komputery są nam jeszcze potrzebne?„, w którym przedstawił swoje przemyślenia dotyczące korzystania z komputerów stacjonarnych oraz laptopów. Stwierdził, że urządzenia tego typu z powodzeniem może zastąpić tablet. Ale czy na pewno?

Maciek w swoim tekście poruszył temat ery Post-PC, czyli zjawiska, które według niektórych możemy pomału zaobserwować nawet w Polsce. Era Post-PC ma być okresem, w którym wszelkiej maści komputery mają zostaną wyparte przez tablety oraz smartfony. Jej zwolennicy twierdzą, że większość operacji wykonywanych na naszych pecetach, czy laptopach możemy z powodzeniem przeprowadzić na urządzeniach mobilnych. Ograniczeniem nie ma być nawet system operacyjny, bo przecież coraz więcej tabletów pracuje pod kontrolą pełnoprawnego Windowsa.

tablet_windows
Tablety pracujące na Windows 8.1 od Dell – źródło: arstechnica

Jestem osobą, która stara się szanować zdanie innych i nie wchodzić w zbędne dyskusje, ale kiedy słyszę o erze Post-PC, to mam ochotę strzelić sobie w łeb. Nie jest możliwe, aby komputery na przestrzeni kilkunastu następnych lat całkowicie wymarły. Wyobrażacie sobie programistę pracującego wyłącznie na tablecie? Albo drukarnie, które zamiast komputerów do obsługi maszyn wykorzystują Galaxy Taba? Co prawda urządzenia tego typu coraz bardziej upodabniają się do komputerów przenośnych, jednak i tak uważam, że jeszcze przez kilka dekad komputery stacjonarne oraz laptopy nie znikną z półek sklepowych. Nawet do obróbki zdjęć, czy wideo co najmniej przez kilkanaście lat będziemy potrzebowali klasycznego komputera. Takie operacje wymagają przecież dużej mocy obliczeniowej oraz nierzadko kilku kart graficznych (przy renderowaniu), a obecnie niestety nawet laptopy sobie z tym średnio radzą.

laptop

Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez komputera stacjonarnego czy laptopa. Owszem, zdarza mi się używać tabletu, ale wyłącznie do przeglądania codziennej prasy, korzystania z portali społecznościowych, czy obejrzenia filmu podczas podróży autobusem. Zgadzam się z Maciejem, że do rozrywki możemy wykorzystywać urządzenia mobilne, ale nawet do takich czynności, jak wspomniane w tym tekście przelewy muszę użyć laptopa. Po prostu nie lubię pisać na ekranie dotykowym, a mały ekran, małe klawiaturki i małe myszki mnie dobijają. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na rynku dostępne są urządzenia, które starają się dorównać laptopom (na przykład Transformer Booki od Asusa) na których komfortowo napiszemy dłuższy tekst, jednak nadal pozostaje kwestia użyteczności takiego sprzętu. Reasumując – konsumpcjonistyczny styl życia do którego na całym świecie coraz więcej osób się przyzwyczaja przyczyni się do wzrostu sprzedaży tabletów, jednak klasyczne „blaszaki” w ciągu kolejnych dekad nie znikną. Tak uważam, a jeżeli będzie inaczej, to zjem swoje włosy. 🙂

asus-transformer-book-trio
Asus Transformer Book Trio

Autor tekstu:

Marcin Kusz – o technologii pisze od 2011 roku. Przez ten czas współpracował między innymi z portalami Telix.pl, Tabletowo.pl, Technologiczni.eu oraz z lokalną gazetą. Fan twórczości Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Kazik Staszewskiego oraz Ryszarda Riedla. Na co dzień użytkownik iPhone’a 5C oraz Moto G – tak dla kontrastu :).

facebook