Home > Felietony > Drukarki 3D mogą przyczynić się do zaburzenia pokoju na świecie.

Drukarki 3D mogą przyczynić się do zaburzenia pokoju na świecie.

Druk 3D to technologia, która została stworzona po to, aby pomagała w życiu codziennym. Dzięki niej producenci mogą wytwarzać zabawki i ubrania jeszcze szybciej i taniej, niż dzieci w chinach, które pracują za dolara dziennie. A co ciekawe może być ona wykorzystany do produkcji broni.

wydruk_3d
Globus Wikipedii wydrukowany w technologii druku przestrzennego.

Druk przestrzenny pozwala przenieść projekt komputerowy do rzeczywistości w kilka minut z odwzorowaniem najmniejszych detali. W zeszłym roku na arenie międzynarodowej była poruszana sprawa wydruku broni przez drukarki 3D. W Stanach Zjednoczonych Kongres poruszał ten temat wielokrotnie, aczkolwiek nadal w majestacie prawa można spokojnie sobie wydrukować broń palną. Jedyne, co musi ona posiadać, aby być legalna, to elementy metalowe. Jednak już w Wielkiej Brytanii przepisy są bardziej restrykcyjne. Pod koniec ubiegłego roku zabroniono tam samodzielnego wytwarzania jakiejkolwiek broni pod groźbą kary pozbawienia wolności do lat dziesięciu. Co ważne, prawo brytyjskie nie dopuszcza również posiadania broni wydrukowanej za pomocą drukarki 3D. Nie ma znaczenia, czy są to karabiny, czy noże kuchenne.

Również w Japonii kwestia drukowanej broni jest unormowana i jest ona traktowana równorzędnie z bronią produkowaną w sposób tradycyjny. Dobrze pokazuje to przykład Yoshimota Imury, pracownika jednej z uczelni wyższej, który postanowił się pochwalić swoją pokaźną kolekcją w sieci. Po opublikowaniu filmów w sieci nie musiał długo czekać na wizytę panów w mundurach. Obecnie mężczyzna czeka na sprawę w sądzie, a same władze mówią, że jest to pierwszy przypadek taki przypadek, ale każdy kolejny będzie traktowany tak samo rygorystycznie jak ten. Należy zaznaczyć, że prawo dotyczące broni palnej w Japonii jest bardzo restrykcyjne. Mogą ją posiadać jedynie osoby zajmujące się myślistwem, a licencja jest bardzo trudna do zdobycia.

Kilka przykładów ludzi złapanych na posiadaniu broni wydrukowanej za pomocą drukarki 3D wcale nie udowadnia, iż we wszystkich krajach przepisy są do tego stopnia dostosowane, że możemy się czuć w stu procentach bezpieczni. Technologia ta może zostać wykorzystana podczas konfliktów zbrojnych na całym świecie. Jej ogólna dostępność oraz stosunkowo niska cena produktu końcowego mogą być bardzo atrakcyjnymi czynnikami przy wyborze dla przestępców.

Autor tekstu:

Marcin Kusz – o technologii pisze od 2011 roku. Przez ten czas współpracował między innymi z portalami Telix.pl, Tabletowo.pl, Technologiczni.eu oraz z lokalną gazetą. Fan twórczości Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Kazik Staszewskiego oraz Ryszarda Riedla. Na co dzień użytkownik iPhone’a 5C oraz Moto G – tak dla kontrastu :).

facebook