Home > artykuł sponsorowany > Domeny – czym są , za ile je kupić i jak je zarejestrować?

Domeny – czym są , za ile je kupić i jak je zarejestrować?

Domena internetowa jest elementem systemu nazw domenowych, który umożliwia znalezienie w internecie stron www, serwerów oraz adresów e-mail. Domena internetowa tłumaczy adres IP na nazwę łatwą do zapamiętania przez człowieka.

Jak zbudowana jest domena?

Domena składa się z informacji o tożsamości nazwy głównej, którą może być na przykład nazwa firmy oraz z rozszerzenia, które jest końcówką, np. „.pl” lub .”eu”. Rozszerzenie wybiera się pod względem kraju lub oferowanych treści znajdujących się na stronie.

Rodzaje domen

Domeny  podzielić można na trzy główne rodzaje, którymi są:
1. Domeny najwyższego poziomu – są to domeny, które znajdują się najwyżej na liście DNS. Podzielić możemy je na:
* funkcjonalne – ich zadaniem jest informowanie o rodzaju strony internetowej, np.:
– „.com” – domena firmy komercyjnej,
– „.org” – domena organizacji oraz stowarzyszeń,
– „.info” – domena stron informacyjnych,
– „.gov” – domena rządowa,
* narodowe – nazywane są także domenami państwowymi i składają się z dwóch znaków. Najczęściej dotyczą one państw lub terytoriów zależnych:
– „.pl”, „.uk”.
2. Domeny drugiego poziomu – znajdują się niżej w hierarchii DNS i podzielić je można na:
* narodowe funkcjonalne – służą do informowania o rodzaju strony w danym państwie,
* regionalne – dotyczą konkretnych miast lub regionów,
* firmowe lub prywatne – należą do konkretnych firm lub osób prywatnych mających swoją stronę.
3. Domeny niższych poziomów – umożliwiają one rozwój struktury domen analogicznie lub na podstawie wyższych poziomów.

Jak zarejestrować domenę

Rejestracja domeny to przypisanie adresu do strony WWW. Poprzez wybranie nazwy strony, która związana jest z profilem działalności firmy umożliwimy komunikacje między kontrahentami a przedsiębiorstwem, a także staniemy się rozpoznawalni w internecie. O zakupie oraz rejestracji własnej domeny dobrze jest pomyśleć podczas otwierania swojego biznesu.
Rejestracja domeny polega na wybraniu domeny z dostępnych adresów. Nazwa domeny powinna być unikalna. W Polsce najpopularniejsze są domeny z końcówką „.pl”. Często lokalni biznesmeni wybierają domenę z regionalnym rozszerzeniem, np. ” krk.pl”. Jeżeli przedsiębiorca trafić chce do grona zagranicznych klientów, wówczas wybierze domenę z końcówką: „.com”, „.org” lub „.eu”.

Jak i gdzie dokonać zakupu domeny i ile to kosztuje?

Po wybraniu domeny należy ją wykupić i zarejestrować. Podczas zakupu domeny należy podać podstawowe dane osobowe oraz dane firmy.
Cena domeny uzależniona jest od jej typu i można ją kupić już od 10 zł wzwyż, a następnie można ją odnowić na rok. Odnowienie domeny kosztuje od 100 zł w górę.

Nazwa domeny

Dobranie nazwy domeny pozwala osiągnąć sukces przedsiębiorstwu. Nazwa ta musi być unikatowa i zapadać w pamięć. Musi być ona bezpośrednio i ściśle powiązana z profilem działalności firmy.
Podczas wyboru adresu najlepiej unikać skrótów, kropek oraz myślników, ponieważ mogą one utrudniać zapamiętanie nazwy strony. Chwytliwa, a zarazem prosta nazwa pozytywnie wpłynie na kampanię wizerunkowe i sprzedażowe firmy.