Home > Recenzje > Dlaczego warto trzymać dane na dysku sieciowym?

Dlaczego warto trzymać dane na dysku sieciowym?

Wszystkie zdjęcia z przeszłości, kopie maili od ukochanej osoby zapisane w plikach tekstowych, gromadzona przez lata muzyka – przepadły. Kojarzysz taką sytuację? A może chcesz jej uniknąć? Trzymanie danych na komputerze to żadne zabezpieczenie, wykorzystywanie dysku zewnętrznego zaś sprawdza się czasowo. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, dlaczego do przechowywania danych właściwy jest dysk sieciowy.

 

Powód 1: porządek

Na komputerze i dyskach zewnętrznych dane trzyma się nieskatalogowane. W porządku, może i masz paręnaście czy parędziesiąt folderów tematycznych, jednak każdy posiada jedno miejsce nazwane „wszystko”, „trudne do sklasyfikowania”, „z pulpitu” itp. Trafia do niego to, czego nie masz czasu posegregować. Po jakimś czasie sam już nie wiesz, gdzie szukać pliku A, a także gdzie podział się plik B.

Umieszczając pliki na dysku sieciowym, wszystko będziesz miał w jednym miejscu. Nie będziesz musiał zastanawiać się, który z dziesięciu dysków zewnętrznych podłączyć, by znaleźć zdjęcia z wakacji, a który uruchomić, by posłuchać ulubionej muzyki. Sprawdź, jak skonfigurować dysk sieciowy do domu, by korzystać z niego od dziś.

Powód 2: dostępność

Wykorzystujesz dane z komputera w pracy, na uczelni lub przebywając u znajomych? Nie musisz już wypalać ich na płyty, zgrywać na pendrive ani przesyłać mailem. Na dysk sieciowy możesz wejść w każdej chwili i otworzyć wybrany plik. Masz też możliwość szybkiego przekazywania tych plików innym osobom.

dlaczegowartotrzymacdanenadyskusieciowym2

Odetchniesz z ulgą, nie musząc przeznaczać kolejnej szafki na zajmujące miejsce i przez większość czasu zbierające kurz dyski zewnętrzne. Trzymanie danych w wirtualnej przestrzeni jest wygodne.

Mało tego, jeśli będziesz potrzebował, wskazane przez Ciebie osoby uzyskają dostęp do dysku sieciowego w czasie rzeczywistym. W ten sposób łatwiej poprowadzisz projekt w pracy lub wykonasz pracę grupową na studiach.

Powód 3: ochrona danych

Na dysku sieciowym w domu Twoje dane są zabezpieczone podwójnie. Po pierwsze nie znikną. Płyta CD i DVD po jakimś czasie przestanie być możliwa do odczytania albo się porysuje. Pendrve’y i dyski zewnętrzne działają przez więcej lat, jednak też nie są wieczne – pewnego dnia stracisz wszystko, na czego zachowaniu Ci zależało. Jeśli zaczniesz korzystać z dysku sieciowego w domu, nie dojdzie do takiej sytuacji.

Drugi sposób ochrony danych to zabezpieczenie przed zagrożeniami sieciowymi oraz niepowołanymi osobami. Możesz skorzystać z weryfikacji dwuetapowej, szyfrowanych woluminów, powiadomień przesyłanych na komórkę, gdy ktoś dostanie się na dysk.

Dlaczego warto trzymać dane na dysku sieciowym1.jpg

Powód 4: wielofunkcyjność

Wiesz o tym, że dyski sieciowe należą do rozwiązań, za pomocą których przemienisz swój dom w istne centrum multimedialne? Bez żadnego problemu prześlesz multimedia z jednego urządzenia do innych – znajdujących się w tym samym pokoju, ale także innym. Możesz np. włączyć film na komputerze, ale oglądać go z rodziną w salonie.

Część technologii łączności to: HDMI, Chromecast, AirPlay, iTunes, Plex, DLNA, Bluetooth. Wybierz tę, którą uważasz za najwygodniejszą, i wykorzystuj na co dzień. Chroń swoje pliki i zadbaj o wygodę pracowania z nimi.