Home > artykuł sponsorowany > Jak prawidłowo wyczyścić komputer?

Jak prawidłowo wyczyścić komputer?

Regularne czyszczenie komputera zewnątrz, jak wewnątrz, jest ogromnie ważne. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że źle działający sprzęt nie wynika z usterki czy wady technicznej, a po prostu z zaniedbania i osiadłego od długiego czasu kurzu. Wystarczy raz na jakiś czas wyczyścić wnętrze komputera, a już będzie działał ciszej i wydajniej. Jak należy to robić prawidłowo? O tym poniżej.

Dlaczego trzeba czyścić komputer regularnie?

Kurz, kurz i jeszcze raz kurz. Jest on największym wrogiem naszego sprzętu, którego się niestety nie pozbędziemy na zawsze. Jest nie tylko uciążliwy, ale przede wszystkim niebezpieczny. Nagromadzony przez dłuższy okres kurz może się kiedyś zapalić, powodując trwałe uszkodzenia płyty głównej, zasilacza bądź karty graficznej. Podzespoły nie mogą mocniej oddać ciepło podczas pracy, więc się szybciej i mocniej nagrzewają. Wpływa to bezpośrednio na intensywność pracy wentylatorów, które muszą działać bardziej niż zwykle. Tak, to ten uciążliwy hałas, który mocno uprzykrza życie. Chociażby dla tego hałasu należy regularnie czyścić komputer. Jeśli zależy nam na świętym spokoju, usunięcie kurzu raz na jakiś czas nie powinno być problemem. Dzięki temu sprzęt będzie także aż tak gorący, ponieważ nie będzie pracował na pełnym obrotach. Osoby z alergią na kurz i drobnoustroje również powinny mieć na uwadze stan czystości swojego komputera – wdychanie kurzu unoszącego się w powietrzu przez pracę wiatraków może źle wpłynąć na zdrowie i układ oddechowy.

Jak prawidłowo czyścić komputer?

To, że komputer nie działa prawidłowo, nie oznacza od razu, że musi przejść serwis komputerowy. Czasami wystarczy go dokładnie wyczyścić. Owszem, wiele serwisów oferuje kompleksowe czyszczenie sprzętu, jednak warto robić to jak najczęściej samemu – głównie dla zaoszczędzenia pieniędzy. Nie jest to również czynność trudna i skomplikowana – wystarczy sprężone powietrze (dostępne w każdym sklepie elektronicznym) i dużo chęci. Przede wszystkim należy wyłączyć komputer i odłączyć go od zasilania. Dobrze jest też przed jego dotknięciem dotknąć czegoś metalowego, aby uziemić napięcie. Następnie otwieramy obudowę (większość nowych modeli mają zatrzaski, więc nie powinno być to trudne) i podziwiamy widok skupiska kurzu, włosów i sierści (jeśli mamy czworonogi). Wspomniane wcześniej sprężone powietrze jest JEDYNYM środkiem, jakim należy czyścić wnętrze komputera. Jest to najbezpieczniejsze i najbardziej wydajne narzędzie. Odkurzacz i szmatki mogą tylko pogorszyć sytuację. Odpalamy sprężone powietrze i przedmuchujemy wszystkie wentylatory: od zasilacza, na procesorze oraz wszystkie dodatkowe (jeśli takie są). Następnie dmuchamy rejony dysku twardego, płyty głównej i karty graficznej. Warto również odpiąć wszystkie kabelki i sprawdzić stan gniazdek, po czym potraktować sprężonym powietrzem i ponownie je podłączyć na miejsca.

Artykuł napisany dzięki współpracy z AZ – Serwis komputerowy z Poznania.