Home > Poradnik > Czym tak właściwie jest serwer dedykowany?

Czym tak właściwie jest serwer dedykowany?

Serwery dedykowane stają się coraz bardziej popularne, warto sprawdzić czym są i do czego służą.

Serwery dedykowane, inaczej fizyczne, to fizyczne maszyny będące doskonałą  alternatywą do serwerów wirtualnych. Czym dokładnie są serwery dedykowane, jakie mają zalety i kiedy warto zdecydować się na ich dzierżawę? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury! 

Czym jest serwer dedykowany? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest serwer dedykowany. Serwer dedykowany, inaczej fizyczny, to specjalistyczna maszyna fizyczna, w obrębie której nie ma serwerów wirtualnych. Na serwerach fizycznych uruchomić można dowolne środowisko wirtualizacji.

Tego typu serwery dostosowane są do potrzeb konkretnego  użytkownika i podlegają jego administracji. Następuje tutaj całkowita separacja od zasobów innych użytkowników.  

Zalety serwerów dedykowanych 

Jakie zalety mają serwery dedykowane? Wymienić tutaj możemy takie plusy, jak: 

  • Indywidualne parametry ‒ w przypadku serwerów dedykowanych istnieje możliwość rozbudowy o dodatkowe  dodatkowe dyski HDD, SSD i NVMe, pamięć RAM, interfejsy sieciowe, procesory i inne podzespoły czy własną sieć (VLAN). Wszystko to sprawia, że serwer  jest dostosowany do potrzeb i preferencji zainteresowanego. 
  • Intelligent Platform Management Interface ‒ Intelligent Platform Management Interface sprawia, że możliwe jest połączenie z serwerem dedykowanym i zarządzanie nim bez konieczności korzystania z oprogramowania zewnętrznego (konsoli KVM w technologii HTML5).
  • Separacja od innych użytkowników ‒ serwer dedykowany przeznaczony jest dla jednego, konkretnego usługobiorcy. Osoba, która dzierżawi taki sprzęt ma go wyłącznie do własnej dyspozycji. 
  • Łączenie z serwerami wirtualnymi ‒ w przypadku serwerów fizycznych istnieje możliwość łączenia z serwerami wirtualnymi. 
  • Różne systemy operacyjne ‒ zainteresowany do wyboru ma serwery dedykowane z systemami operacyjnymi z rodziny Linux lub Windows Server.
  • Wydajność ‒ dużą zaletą serwerów fizycznych jest duża wydajność, w końcu w przypadku takich maszyn wszystkie zasoby przeznaczone są dla jednego użytkownika.

Wśród innych plusów wymienić możemy brak ograniczeń w zakresie mocy obliczeniowej oraz  bezpieczeństwo. 

Warto też dodać, że profesjonalne firmy zajmujące się dzierżawą serwerów dedykowanych zapewniają  fachowe wsparcie na każdym etapie współpracy i w razie jakichkolwiek problemów zapewniają sprawną pomoc. 

Zastosowanie serwerów dedykowanych 

Serwery fizyczne wykorzystywane są w firmach i przedsiębiorstwach o  różnym profilu działalności. Przede wszystkim serwery dedykowane są optymalnym rozwiązaniem w przypadku, gdy serwery wirtualne z jakiś powodów okazują się niewystarczające oraz firm, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoim serwerem.  Omawiane maszyny fizyczne są często wykorzystywane w przypadku rynku e-commerce, firm hostingowych, dużych, szybko rozwijających się biznesów oraz  portali i witryn z ogromnym ruchem. 

Podsumowanie 

Serwery fizyczne to doskonała alternatywa do serwerów wirtualnych. Wymienione maszyny fizyczne mają wiele zalet, przede wszystkim wymienić tutaj możemy doskonałą wydajność, separację zasobów od innych użytkowników, możliwość rozbudowy o dodatkowe dyski HDD, SSD i NVMe, interfejsy sieciowe, pamięć RAM. Wymienione zalety sprawiają, że serwery dedykowane są doskonałym rozwiązaniem dla portali o ogromnym ruchu czy firm e-commerce. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą NSIX https://nsix.pl/