Home > artykuł sponsorowany > Czym są systemy ERP?

Czym są systemy ERP?

Systemy ERP to, innymi słowy, oprogramowanie do zarządzania zasobami i procesami w firmie. Niegdyś były one jedynie domeną największych korporacji z segmentu Enterprise, obecnie są one niemalże równie często spotykane wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Dedykowane systemy ERP niczym szwajcarski scyzoryk składają się ze zbioru indywidualnie dopasowanych narzędzi. Jakie moduły i aplikacje mogą być częścią ERP? Czym cechuje się profesjonalny system ERP? Jak bardzo uniwersalne są generyczne systemy? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej.

Co jest ERP, a co traktować należy jedynie jako moduł?

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) są jednym z najbardziej istotnych rodzajów oprogramowania, które niezbędne jest do kompleksowego zarządzania zasobami firmy. Dzięki współdzielonej pomiędzy wszystkimi modułami bazą danych można uniknąć problemów z duplikacją danych, które są także lepiej zabezpieczone w ramach jednego hermetycznego systemu. Starając się zdefiniować co jest ERP wystarczy pamiętać, iż może składać się ono z nawet kilkudziesięciu modułów. Do najczęściej spotykanych modułów systemów ERP zaliczyć można oprogramowanie do zarządzania:

– księgowością i finansami,

– sprzedażą i magazynem,

– procesami rekrutacyjnymi oraz wdrażaniem nowych pracowników,

– operacjami w łańcuchu dostaw,

– marketingiem,

– logistyką i zaopatrzeniem.

Integralną częścią profesjonalnych systemów ERP jest także oprogramowanie analityczne, które nadzwyczaj ułatwia planowanie, budżetowanie, prognozowanie i raportowanie. Najbardziej istotnym czynnikiem w kontekście definiowana tego, czy dany program należy do systemu ERP, jest kwestia integracji z firmową bazą danych. Dzięki centralizacji wszystkich kluczowych informacji w ramach jednego systemu nie trzeba martwić się ich rzetelnością. W praktyce pozwala to także ograniczyć obieg setek tysięcy dokumentów i formularzy oraz przyśpieszyć przepływ danych pomiędzy poszczególnymi procesami, osobami lub działami. Profesjonalny system ERP przydaje także do:

– wykrywania potencjalnych nieprawidłowości i nieumyślnych błędów,

– zminimalizowania ryzyka wystąpienia nadużyć ze strony nieuczciwych pracowników,

– śledzenia historii zmian w dokumentach,

– ograniczania dostępu do informacji poufnych.

Dlaczego warto zainwestować w systemy dedykowane?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele generycznych rozwiązań, które pod hasłem uniwersalizmu starają się skryć swoje dosyć poważne wady. Wielu przedsiębiorców daje się złapać też na niską cenę, która odwraca uwagę od konieczności reorganizacji wewnętrznych procesów względem przypadkowego programu, którego dostawca zarabia na ilości, a nie jakości. Systemy dedykowane w przeciwieństwie do generycznego oprogramowania mogą rozwijać się razem z firmą. W praktyce pozwala to przekuć zdobyte dotychczas doświadczenie w nowe funkcjonaliści bądź usprawnienia (np. automatyzacje czasochłonnych i powtarzalnych procesów). Systemy dedykowane są także znacznie bezpieczniejsze i mniej podatne na ataki ze strony przypadkowych cyberprzestępców.