Home > Gry > Felietony > Czym kierować się przy wyborze konsoli?

Czym kierować się przy wyborze konsoli?

Bardzo często ludzie grający w gry wideo, którzy decydują się na zakup konsoli do gier, mają spory dylemat, którą platformę wybrać. Najczęściej wahania te obejmują dwóch gigantów na rynku konsol – Sony i Microsoft, rzadko Nintendo, aczkolwiek ten producent także czasami „wchodzi w grę” o nasze portfele. Potencjalny nabywca konsoli powinien kierować się pewnymi kryteriami przy wyborze swojej przyszłej maszyny do gier.

Photo credit: Blakkos via Foter.com / CC BY-NC-SA
Photo credit: Blakkos via Foter.com / CC BY-NC-SA

Zacznijmy od chyba najważniejszej rzeczy, która często jest decydująca przy wyborze, mianowicie: którą z konsol posiadają moi znajomi. Jak wiadomo, lepiej jest razem z kumplem, czy też koleżanką pograć w którąś z gier, niż z tzw. randomami z serwerów. Obecnie to Sony i ich PlayStation 4 króluje na europejskim rynku, także i w Polsce, więc prawdopodobieństwo, że Twój znajomy będzie miał Xboxa jest małe, jednak odsetek graczy posiadających Xone także nie jest niski.

Kolejny powód, jest niemalże tak samo ważny jak poprzedni, a mowa tu o ekskluzywnych grach. Konsole zawsze były mocne pod względem exclusivów, a więc musimy się zastanowić, jakie gry interesują nas bardziej. Czy jest to seria Uncharted przez God of War i Bloodborne, a na The Last of Us skończywszy, czy jest to Halo razem z Gears of War lub też Mario od Nintendo. Każda konsola posiada masę świetnych tytułów, w których każdy znajdzie coś dla siebie, jednak to poważniejsze i większe tytuły często są tym, co nas skłania do kupna którejś z nich.

Photo credit: DeclanTM via Foter.com / CC BY
Photo credit: DeclanTM via Foter.com / CC BY

Następnym czynnikiem istotnym przy wyborze są kontrolery, które często są źródłem narzekań graczy. Najlepiej pójść do sklepu z elektroniką, gdzie będą dostępne testowe egzemplarze konsol i wypróbować pady, które lepiej nam leżą w dłoni i którymi lepiej nam się gra. Właściwie to kontrolery nie różnią się zbytnio rozmieszczeniem czy też układem przycisków, różnią się natomiast ułożeniem gałek analogowych oraz samym kształtem. W Xboxie gałki są oddalone od siebie, natomiast w PlayStation są obok. Szczerze mówiąc, mnie wygodniej grało się na padzie od konsoli Microsoftu, jednak zdecydowałem się na zakup PS4, głównie dla ekskluzywnych gier.

Photo credit: Aaron G (Zh3uS) / Foter / CC BY-NC-SA
Photo credit: Aaron G (Zh3uS) / Foter / CC BY-NC-SA

Ostatnim powodem są oczywiście specyfikacje konsoli, nie chodzi mi bynajmniej o wnętrze, czyli układ graficzny, procesor itp. Mowa tu o tym, która konsola ciszej chodzi, która się mniej grzeje oraz która pobiera mniej prądu. Z badań wynika, że to „zabawka” od Microsoftu – Xbox One wychodzi na plus względem Sony i ich PlayStation 4. Jeżeli chodzi o ww. układ graficzny, to wbrew wielu plotkom gry na PS4 nie wyglądają lepiej niż na Xboxie One. Są one prawie identyczne, różnica jest tylko w nasyceniu barw oraz rozdzielczości obrazu. W Xboxie czasem gry są w 720p, natomiast w PS4 wszystkie są w 1080p, jednak obie konsole stawiają praktycznie tylko na Full HD.

Photo credit: FaruSantos / Foter / CC BY-SA
Photo credit: FaruSantos / Foter / CC BY-SA

Pamiętajcie jednak o tym, że gry najlepiej wyglądają oczywiście na PC. Jeżeli więc dysponujesz dużym budżetem na zakup nowego urządzenia do gry, które wystarczy Ci na parę lat i godzisz się z tym, że niektóre gry w przyszłości mogą nie działać, jeżeli nie będziesz wymieniał części, to lepiej kupić właśnie PC. Nie dość, że sobie na nim pograsz, to jeszcze może Ci on służyć do pracy. Jeżeli jednak masz niski budżet, a chcesz koniecznie mieć na czym pograć w nowe gry, to nie wahaj się i kupuj konsolę, a będziesz zadowolony. A te wszystkie walki pomiędzy graczami PC i tymi od konsol są prawie tylko dlatego, że jedna strona nie grała na urządzeniu drugiej i odwrotnie, a większość ludzi, którzy zdecydowali się na konsolę, jest z niej zadowolona.

Autor tekstu:

Szymon Setlak – zwykły gracz, kiedyś „PCtowiec” dziś dumny posiadacz konsol PlayStation 3 i 4. Lubuje się w gatunkach RPG oraz FPS. Fan Sapkowskiego uniwersum oraz serialu The Walking Dead.