Home > Gry > Felietony > Czym jest PlayStation Plus i czy się opłaca?

Czym jest PlayStation Plus i czy się opłaca?

    1. Co to jest PS Plus?

PlayStation Plus to płatna subskrypcja, w ramach której dostajemy co miesiąc darmowe gry, mamy ekskluzywne zawartości, dostępy do wczesnych beta testów gier oraz wiele innych. Warto wspomnieć, że na PS4 usługa PS + jest wymagana do grania w sieci. Ważne jest także to, że jeżeli jesteśmy w posiadaniu konsol PS3, PS4 oraz PS Vita i mamy to samo konto SEN (Sony Entertaiment Network) na każdym z urządzeń, to subskrypcja obejmuje wszystkie trzy „zabawki” od Sony.

meganav-icon-ps-plus-join-02-eu-15dec15

    2. Czy gry dostajemy na zawsze?

Gry są dostępne na naszym koncie, w momencie gdy mamy aktywną subskrypcję PS Plus. Jeśli skończy nam się abonament, automatycznie zostaje zawieszony dostęp do tytułów.

   3. Czy funkcje internetowe, takie jak przeglądarka itp., działają bez usługi?

Owszem, do swobodnego przeglądania Internetu, korzystania z aplikacji typu TVN Player czy YouTube nie jest potrzebna subskrypcja PS +. Tak samo jeżeli mamy do pobrania patcha czy darmowe DLC, nie potrzebujemy do tego konta z usługą.

meganav-icon-ps-plus-games-01-eu-18sep15

   4. A co z multiplayerem? Wszystkie gry na PS4 z trybem dla wielu graczy wymagają PS Plus?

Wszystkie gry na PS4, za które musimy zapłacić, wymagają subskrypcji, gdyż bez tego nie pogramy w tryb wieloosobowy. Jednak jeżeli chodzi o konsolę PlayStation 3, to tam wciąż mamy „darmowe multi”. Ważnym elementem jest także to, iż każda gra Free To Play dostępna na PS4 nie wymaga usługi PS +, aby grać w sieci. Więc w takie gry jak War Thunder, Planet Side 2 czy Blacklight: Retribution zagramy bez wydawania grosza na multiplayer.

   5. A czy członkostwo w usłudze PlayStation Plus daje nam jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania?

Na pewno warto wspomnieć o SharePlay, czyli usłudze, dzięki której nasz znajomy może pograć w grę, której nie posiada i nie musi mieć konta z aktywnym członkostwem, wystarczy, że my posiadamy PS Plus i udostępnimy mu ją.

Kolejną ciekawą rzeczą jest udostępnienie nam przez Sony 10 GB dla PS4 oraz 1 GB dla Vity i PS3 tzw. miejsca w chmurze, czyli możliwości zapisywania danych z gry na serwerach Sony, co może być przydatne, np. jeżeli oddaliśmy konsolę na gwarancję, a nie chcemy utracić zapisanych postępów z naszej ukochanej gry.

meganav-icon-ps-plus-benefits-01-eu-18aug15

    6. Jakie są ceny PS Plus?

27 zł za 1 miesiąc;

59 zł za 3 miesiące;

195 zł za cały rok.

    7. Gdzie mogę kupić PlayStation +?

Usługę PS Plus zakupić można z poziomu konsoli lub komputera za pomocą PS Store, dodając kartę płatniczą bądź realizując kody, zaś te można zakupić w wielu sklepach.

   8. Czy jest możliwość przetestowania usługi bez wydawania pieniędzy?

Tak, Sony pozwala graczom sprawdzić członkostwo PS Plus dzięki darmowej 14-dniowej subskrypcji. Jedyne co musimy zrobić, to dodać do konta SEN kartę płatniczą i aktywować usługę.

    9Czy PS Plus się opłaca?

Jak najbardziej, dzięki członkostwu otrzymamy naprawdę sporo możliwości w całkiem rozsądnej cenie. Dzięki temu, że zakupimy członkostwo PS Plus, dostaniemy sporo zniżek, dużo darmowych gier (chociaż ostatnio one nie zachwycają, niestety, ale Sony daje coraz gorsze tytuły), zapasowe miejsce w chmurze i multiplayer na PS4. Jedna subskrypcja obejmuje 3 konsole naraz, co dodatkowo może przyciągać do usługi PlayStation.

ps-plus-logo-white

Autor tekstu:

Szymon Setlak – zwykły gracz, kiedyś „PCtowiec” dziś dumny posiadacz konsol PlayStation 3 i 4. Lubuje się w gatunkach RPG oraz FPS. Fan Sapkowskiego uniwersum oraz serialu The Walking Dead.