Home > Gry > Felietony > Czy siódma generacja konsol odchodzi do lamusa?

Czy siódma generacja konsol odchodzi do lamusa?

PlayStation 4 oraz Xbox One zdążyły już zagościć w wielu milionach domów, jednak mimo tego, że nowa generacja zadebiutowała na rynku w 2013 roku, to wciąż tysiące osób decyduje się na kupno PS3 bądź też Xbox 360. Dlaczego tak się dzieje?

Photo credit: netzkobold via Foter.com / CC BY-SA
Photo credit: netzkobold via Foter.com / CC BY-SA

Przede wszystkim powodem są coraz to tańsze ceny konsol oraz gier. Przykładowo: używane PS3 na internetowych aukcjach typu Allegro możemy kupić za mniej więcej 500 zł, a jeszcze rok przed wyprodukowaniem PS4 ceny te były znacznie większe. Jak wiadomo, gry na konsolę nie wymagają żadnych cd keyów, więc można je swobodnie pożyczać lub też sprzedawać. Tak więc dzięki temu, że jedna gra będzie działała na każdej konsoli, wiele osób stosuje taktykę „kupić, przejść, sprzedać” i przez to inni za grę używaną zapłacą o połowę mniej, co jest kolejnym powodem kupna konsol poprzedniej generacji.

Photo credit: Giyu (Velvia) via Foter.com / CC BY-NC-ND
Photo credit: Giyu (Velvia) via Foter.com / CC BY-NC-ND

Jednak mimo tego, że 7 generacja wciąż dobrze się sprzedaje, to niestety każdy widzi, co się dzieje. Poprzedni rok był jeszcze „łaskawy” dla PS3 czy X360 pod względem gier, jednak obecny 2016 nie wygląda już tak kolorowo. Lista premier na poprzednią generację jest krótka, a mowa tu zwłaszcza o dużych tytułach. Powoli studia odpowiedzialne za gry zaprzestają wspierania swoich tytułów na 7 generację i zajmują się jedynie next-genami. Przykładem może być Rockstar, który kończy wsparcie GTA Online na PS3 i Xboxie 360. Jednak niewykluczone jest, że sporo nowych tytułów jeszcze wyjdzie na poprzednie generacje, najprawdopodobniejszymi są te, które wychodzą co roku np. FIFA czy nawet Call of Duty. Wystarczy przypomnieć sobie rok 2013, czyli ten, w którym już wychodzi nowa generacja, a także ostatnie gry na PlayStation 2 – Pro Evolution Soccer 2014 oraz FIFA 14. Co ciekawe, FIFA 14 wyszła łącznie na trzy generacje konsol: PS2, PS3 oraz PS4. Jest to naprawdę niesamowita rzecz, zważywszy na to, że przecież siódma generacja już dość długo trwała, a mimo to wciąż wychodziły na PS2 (jednak to w dużej mierze zasługa wielkiego sukcesu tej konsoli).

Photo credit: Alfred Hermida via Foter.com / CC BY-NC-SA
Photo credit: Alfred Hermida via Foter.com / CC BY-NC-SA

No dobrze, ale co z samym Sony czy Microsoftem i ich wsparciem dla swoich poprzednich „zabawek”? Microsoft w 2013 roku zapowiedział, że ich konsola pomimo wyjścia Xbox One będzie wspierana jeszcze przez 3 lata, czyli jeżeli tak rzeczywiście będzie, to w tym roku w 11 urodziny Xboxa 360 MS zakończy wsparcie dla 360. Sony natomiast ogłasza podobną politykę co Microsoft, nie podając jednak dokładnego czasu wsparcia PS3. Zapewniając, że będą „czuwać” nad PlayStation 3 jeszcze przez kilka lat. Jednak jak widać, japońska firma powoli zaczyna odcinać się od poprzedniej generacji, mówię tu o dzisiejszej aktualizacji na „GrajStację 3”, która oficjalnie kończy wsparcie dla Facebooka. 

Photo credit: FaruSantos / Foter / CC BY-SA
Photo credit: FaruSantos / Foter / CC BY-SA

Niestety, jak się okazuje, poprzednim generacjom nie zostało wiele czasu i w niedalekiej przyszłości skończy się dla nich wsparcie. Należy jednak pamiętać o tym, że na 7 generację konsol wyszło mnóstwo świetnych tytułów, które wciąż pozostają do ogrania i nadal będą dostarczać świetnej zabawy, nie mniejszej niż obecna generacja.

Autor tekstu:

Szymon Setlakzwykły gracz, kiedyś „PCtowiec” dziś dumny posiadacz konsol PlayStation 3 i 4. Lubuje się w gatunkach RPG oraz FPS. Fan Sapkowskiego uniwersum oraz serialu The Walking Dead.