Home > PC i laptopy > Felietony > Czy cena kabla HDMI ma znaczenie? Obalamy mity

Czy cena kabla HDMI ma znaczenie? Obalamy mity

Od kilku lat standardem przesyłu obrazu jest HDMI – interfejs służący do cyfrowego, nieskompresowanego przekazu sygnału audio i wideo. Już od 2003 roku producenci stosują tego typu złącza w swoich urządzeniach, ale tak naprawdę boom na cyfrowy obraz nastąpił wraz z obniżeniem cen telewizorów LCD oraz plazma. Najbardziej kontrowersyjnym tematem związanym z HDMI jest kabel. Przy analogowych interfejsach sprawa była jasna – im droższy, tym lepsza jakość obrazu i dźwięku. Jak to wygląda w przypadku kabli cyfrowych?

Nie daj się zrobić w balona

Nie daj się nabrać na regułki recytowane przez sprzedawców marketów z elektroniką. Będą próbować wcisnąć kable droższe, bo gwarancja na kilkanaście lat, bo wspaniały do telewizorów 3D. Olej to. Cena kabla HDMI nie ma znaczenia. Przesył obrazu i audio cyfrowo odbywa się zero-jedynkowo. Oznacza to, że nie musisz kupować pozłacanych kabli za 200 złotych, które według sklepów znacząco polepszają obraz wyświetlany na telewizorze czy monitorze. Dopóki kabel za 20 złotych jest sprawny, będzie działać tak samo, jak ten dziesięć razy droższy. Jeśli widzisz różnice, to znaczy, że prawdopodobnie masz zdolności supermana, albo jesteś niepoczytalny. 

Analogowe interfejsy przesyłu obrazu i dźwięku - component i SCART
2240650196_d850323274_b
Photo credit: DeclanTM via Foter.com / CC BY

Długość najważniejsza

Pamiętaj, że kable HDMI zachowują swoje właściwości do długości 15 metrów. Jeśli decydujesz się na dłuższe wynalazki, to musisz liczyć się z tym, że może zrywać połączenie. Po prostu twórcy tak to sobie wymyślili, że na dłuższej odległości kabel nie będzie działać prawidłowo – ograniczenia technologiczne. Jeśli musisz przeciągnąć sygnał na większą odległość, to konieczny będzie repeater, czyli urządzenie służące do regeneracji sygnału. Może zwiększyć zasięg w skrajnych przypadkach nawet do 70 %. 

Reasumując: kupuj kable za kilkanaście złotych. Nie opłaca się przepłacać. Lepiej zaoszczędzone pieniądze wydać na kolejną grę na PS4, czy PC 🙂

6375817955_e64049794d_b
Photo credit: rodtuk via Foter.com / CC BY-SA

Historia HDMI:

W 1998 roku powołano zespół o nazwie Digital Display Working Group (DDWG), który jako pierwszy miał opracować interfejs służący do cyfrowego przesyłu danych. Prace nad projektem wspierały firmy Compaq, Fujitsu, Hewlett-Packard, IBM, Intel, NEC oraz Silicon Image. W roku 1999 stworzono DVI (Digital Visual Interface), rozwiązanie oparte na technologii Silicon Image. Rok później opracowano technikę, która miała na celu zabezpieczenie sygnału przed kopiowaniem. Całość nazywała się HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection).

HDMI jest także dziełem firmy Silicon Image, która w roku 2000 założyła HDMI Working Group, w skład którego weszły: Hitachi, Matsushita Electric, Philips, Sony, Thomson iToshiba. Od początku był to format przeznaczony dla sprzętu domowego.

Źródło: Wikipedia

Autor tekstu:

Marcin Kusz – o technologii pisze od 2011 roku. Przez ten czas współpracował między innymi z portalami Telix.pl, Tabletowo.pl, Technologiczni.eu oraz z lokalną gazetą. Fan twórczości Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Kazik Staszewskiego oraz Ryszarda Riedla. Na co dzień użytkownik iPhone’a 5C oraz Moto G – tak dla kontrastu :).

facebook