Home > Gry > Branża gier komputerowych – jakich specjalistów potrzebuje?

Branża gier komputerowych – jakich specjalistów potrzebuje?

Świat gier komputerowych dla wielu jawi się jako hermetyczne środowisko nerdów, którzy całe życie spędzają wyłącznie nad klawiaturami swoich laptopów. Czy tak jest w rzeczywistości? Kto tak naprawdę tworzy Gamedev? Czym się on wyróżnia i dla kogo jest w nim miejsce na budowanie solidnej kariery zawodowej? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Gamedev – co to takiego?

Terminem Gamedev określa się ogólnie branżę zajmującą się tworzeniem gier komputerowych. Zazwyczaj przestrzeń tę dzieli się na dwie kategorie:

• projekty dużego formatu,

• małe i średnie niezależne działania.

Pierwsza z kategorii to projekty, które posiadają gigantyczne budżety. Mają wielkie możliwości pod względem technicznym i kreatywnym. Równocześnie jednak to właśnie na nie nakłada się najwięcej ograniczeń wynikających z potrzeb rynku. Developerzy nie mogą zatem robić gry dokładnie takiej, jak by chcieli. Muszą za to przygotować gotowy produkt, który po prostu się sprzeda i wygeneruje solidne zyski dla inwestorów.

Małe i średnie projekty często nie mają takich obostrzeń i cieszą się większą niezależnością. W ich przypadku developerzy mogą nieco eksperymentować, testować nowe rozwiązania, oczywiście wszystko w ramach opłacalności projektu. Dotyczy to tworzenia gier komercyjnych a nie hobbystycznych, realizowanych wyłącznie dla potrzeb własnej pasji.

Kto tworzy świat gier komputerowych?

Kto stoi za grami komputerowymi? Wbrew obiegowej opinii nie jest to przestrzeń wyłącznie dla bujających w obłokach komputerowców, którzy realizują swoje pasje. Gamedev to solidny biznes, który każdego roku generuje olbrzymie zyski.

Firma Newzoo, zajmująca się rynkiem gamingowym, opublikowała dane, z których wynika, że cały Gamedev w zeszłym roku był wart 151,2 miliarda dolarów, czyli o 9,3% więcej niż rok wcześniej. Równocześnie w latach 2012-2018 udało mu się podwoić swoje rozmiary.

Pamiętajmy, że w naszym kraju jest to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Sukcesy komercyjne takie, jak „Wiedźmin” to tylko wierzchołek góry. W Polsce istnieje i prężnie działa ponad 300 firm zajmujących się tworzeniem gier. Każda z nich pracuje nad kolejnymi projektami, które mają szansę zawładnąć wyobraźnią graczy na całym świecie.

Specjaliści branży gamingowej

Pierwszym skojarzeniem odnośnie branży gamingowej i zatrudnienia w niej są oczywiście programiści. To oni zajmują się przygotowaniem gier od strony technicznej. Budują ich szkielet i sprawiają, że funkcjonują one dokładnie tak, jak powinny.

Nowoczesne technologie dają w tym temacie szereg możliwości. Szczególnie ciekawy jest zawód specjalisty od uczenia maszynowego. Na czym to polega? Programista zajmujący się tym zadaniem ma zaprojektować system tak, aby reagował na działania gracza, ale również uczył się jego zachowań. Do czego to prowadzi? Dzięki temu w grach pojawiają się postaci, które towarzyszą głównemu bohaterowi, analizują jego działania, żeby w przyszłości reagować na nie – wspierać go lub mu przeszkadzać.

Projektowanie gier to jednak nie tylko świat dla umysłów ścisłych. Sporo pracy mają w nim również artyści – graficy odpowiedzialni za tworzenie postaci oraz całych wszechświatów. W wielu przypadkach to od wyobraźni grafika rozpoczyna się proces tworzenia gry. Jego koncepcje później przechodzą przez ręce programistów, którzy nadają im konkretny kształt.

Nie zapominajmy o tym, że w branży niezbędni są również testerzy gier komputerowych, którzy żyją z tego, że grają i opiniują projekty na różnych etapach ich ukończenia. To oni stanowią łącznik między twórcami a docelowymi klientami.

Tworzenie gier komputerowych – świat z hollywoodzkim rozmachem

Branża gamingowa ma naprawdę wiele wspólnego ze światem filmów. W obu przypadkach za ostatecznym sukcesem produkcji stoi szereg osób. Nigdy nie jest to dzieło jednostki, a zawsze liczy się siła zespołu doświadczonych specjalistów, którzy potrafią urzeczywistniać marzenia, przekładać je na namacalną formę, a przy tym wpisywać się w oczekiwania odbiorców.

Obecnie bowiem podstawą działania jest dopasowanie gier do wymagań coraz bardziej świadomych graczy. Produkty są testowane i sprawdzane na każdym etapie, aby dostarczać jak najlepsze doznania.

Za pozytywne lub negatywne wrażenia odpowiada cała rzesza specjalistów – programistów, grafików, finansistów oraz ekspertów od marketingu. Bez nich najciekawsze tytuły nigdy nie mogłyby ujrzeć światła dziennego.

***

Chcesz dowiedzieć się, jakie możliwości dają studia informatyczne? Odwiedź stronę: https://horyzont.eu/ i sprawdź, co zyskujesz, wybierając właśnie ten kierunek.