Home > artykuł sponsorowany > Bezpieczny smartfon i tablet – o czym pamiętać podczas korzystania z urządzeń mobilnych? [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Bezpieczny smartfon i tablet – o czym pamiętać podczas korzystania z urządzeń mobilnych? [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Wielu z nas ma specjalne programy antywirusowe i pamięta o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu na komputerze stacjonarnym czy laptopie. Niestety nie zawsze nasza czujność jest tak niezawodna. Często zapominamy o tym, że przecież urządzenia mobilne, także potrzebują ochrony. Brak takowej wiąże się z wysokim ryzykiem wykradnięcia naszych danych czy możliwością pobrania wirusów, które np. znacznie spowolnią działanie telefonu. O czym wobec tego trzeba pamiętać?

Wprawdzie obecnie liczba szkodliwego oprogramowania na tablety i smartfony jest niewielka, jednak szacuje się, że ich liczba będzie stale rosnąć. Cyberprzestępcy przenoszą się tam, gdzie liczba potencjalnych „ofiar” rośnie. Dodatkowy problem stanowią systemy operacyjne na urządzeniach tego rodzaju – najpopularniejszy Android nie słynie ze swojego bezpieczeństwa. To właśnie z myślą o użytkownikach sprzętu z robotem na pokładzie powstaje większość wirusów. Windows Phone oraz iOS jako rzadziej używane i bardziej zamknięte systemy są mniej narażone na szkodliwe oprogramowanie.

Uważaj, skąd pobierasz aplikacje

Zarówno bardzo drogi, jak i tani i dobry tablet mogą być bezpieczne – wszystko zależy od użytkownika sprzętu. Najważniejsze to korzystanie ze sprawdzonych sklepów, skąd można pobierać aplikacje – ich instalacja z nieznanych źródeł może skończyć się zainfekowaniem urządzenia. Powinni uważać także piraci, którzy pobierają aplikacje z takich właśnie źródeł. Oczywiście, samo zainstalowanie aplikacji pochodzącej ze sprawdzonego źródła nie oznacza, że jest ona całkowicie bezpieczna. Niestety, zdarzają się wpadki i pirackie oprogramowanie trafia do legalnego sklepu.

2378635408_c4e6566b1a

Kontroluj aplikacje

Warto jednocześnie zwrócić uwagę na uprawnienia, o które prosi dana aplikacja, na przykład chce uzyskać dostęp do twojej listy kontaktów, zezwalać na robienie zdjęć czy filmów bez twojej zgody – wtedy lepiej zrezygnować z danej aplikacji.

Uważaj na niezabezpieczone sieci bezprzewodowe

Najwięcej ryzykują ci, którzy korzystają z sieci właśnie tego rodzaju – można wtedy łatwo przechwycić nieszyfrowane dane, na przykład loginy i hasła. Aby nie narażać się na kradzież danych, lepiej korzystać tylko z tych serwisów, które wykorzystują protokół HTTPS, i logować się tylko w ważnych celach.