Home > Newsy > Apple vs Qualcomm – Procesów ciąg dalszy

Apple vs Qualcomm – Procesów ciąg dalszy

Znany wszystkim gigant technologiczny Apple wytoczył ciężkie działa przeciwko firmie Qualcomm. Gigant z Cupertiono wniósł pozew przeciwko firmie domagając się odszkodowania w wysokości 1 miliarda dolarów. Apple twierdzi, że Qualcomm – mimo,  iż był jednym z wielu firmy współpracujących z Apple przy produkcji iPhone – zażądał zbyt wygórowanych stawek za korzystnie z ich technologii. Prawnicy twierdzą również, że działania Qualcomm były dla firmy z Cupertino uciążliwe i nosiły znamiona nielegalnego ustalania cen produktów technologicznych. Dodatkowo Apple twierdzi, że Qualcomm dowiedziawszy się iż Apple współpracował z instytucjami dochodzeniowymi w Korej Południowej, powziął wobec Apple radykalne kroki, wstrzymując płatności od na prawie miliard dolarów, czynności te tłumaczył ochroną swojego modelu biznesowego.

Zresztą to nie jest jedyny pozwem przeciwko Qualcomm. Do gry włączyła się również Federalna Komisja Handlu (FTC). FTC z kolei pozywa producenta za opłaty licencyjne jakie pobiera od producentów telefonów używających podzespołów Qualcomm, chodzi w tym wypadku o chipy umożliwiające telefonom łączenie się z siecią komórkową, które znajdują się niemalże w każdym telefonie komórkowym wyprodukowanym na świecie, co według FTC nosi znamiona monopolu, który jest nielegalny.

W odpowiedzi na oba pozwy producent oświadczenie, w którym twierdzi, że zarzuty Apple są bezpodstawne, a w odniesieniu do zarzutów FTC Qualcomm stwierdza, iż to jest wina złego prawa i niewielkich niedomówień.

Ciekawe jak sprawa rozwinie się dalej i czy szykuje się kolejne starcie gigantów na miarę Apple vs Samsung.

źródło: jurist.com