Home > Newsy > Ta aplikacja pomoże rozpoznać raka skóry!

Ta aplikacja pomoże rozpoznać raka skóry!

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali oprogramowanie, które pomoże w diagnozie zmian skórnych. Być może zastąpi ona w przyszłości lekarzy albo przynajmniej znacząco ułatwi im pracę. 

Każdego roku tylko w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się ponad 5 milionów przypadków nowotworu skóry. W walce z chorobą liczy się czas jej wykrycia – im później pojawimy się u lekarza, tym trudniej jest leczyć spustoszenia wywołane w organizmie przez raka. To właśnie dlatego naukowcy z Uniwersytetu Stanforda stworzyli algorytm, który w przyszłości ma pozwolić na analizowanie niepokojących zmian naskórnych za pomocą smartfonu.

Na obecnym etapie oprogramowanie potrafi rozpoznać ponad dwa tysiące zmian skórnych. Skuteczność kodu to około 90%. Jest to bardzo dobry wyniki, jednak naukowcy twierdzą, że w ciągu najbliższych miesięcy prace pozwolą na większe zbliżenie się do 100% skuteczności.Naukowcy zaznaczają, że algorytm tworzony jest po to, aby pomóc lekarzom przy diagnozie. Nie wykluczone jednak, że w ciągu najbliższych kilku lat opracowana technologia będzie dostępna dla wszystkich ludzi. Sztuczna inteligencja pomagałaby wtedy człowiekowi w rozpoznawaniu choroby w zaciszu własnego domu.

„Zrobiliśmy bardzo mocny algorytm, który maszynowo uczy się od załadowanych danych”- komentuje Andre Esteva, jeden z autorów kodu.

Źródło: news.stanford