Home > PC i laptopy > Recenzja Acer Revo One RL85 – komputer idealny w połączeniu z telewizorem

Recenzja Acer Revo One RL85 – komputer idealny w połączeniu z telewizorem

Na rynku jest kilka rodzajów komputerów osobistych. Laptopy, komputery All-in-one oraz typowe stacjonarki. Testowany przeze mnie należy do rodziny tych ostatnich, ale podchodzi do tematu w sposób dość nietypowy. Mamy bowiem do czynienia z niewielką, jednolitą sześcienną bryłą o zaokrąglonych krawędziach i małej wadze.

Jest to urządzenie tak małe, że można by je nazwać nawet przenośnym. Jego wymiary to: 155 x 106 x 106 milimetrów. Z pewnością nie będzie przeszkadzać na biurku podłączony do monitora lub w salonie obok telewizora, gdzie moim zdaniem najlepiej się sprawdzi, ale o tym za chwilę.

Specyfikacja i wydajność

Testowany przeze mnie model posiadał jedne ze słabszych parametrów możliwych w konfiguracji. Były to: procesor Intel(R) Core(TM) i3-4005U o szybkości 1.70GHz, 4GB pamięci RAM oraz dysk 1TB HDD. Szukając tego modelu w sklepach internetowych nie udało mi się znaleźć podobnej konfiguracji dostępnej do kupienia więc możliwe, iż był to jedynie model testowy. Dostępne są modele o słabszej specyfikacji, lecz nie polecałbym ich ze względu na wydajność. Nie miej jednak próbowałem zagrać na nim w kilkuletnie Medal of Honor czy Battlefield 3 i nie radził sobie zbyt dobrze. Podobnie wypadał z innymi zadaniami jak eksport wideo czy nawet większa ilość zakładek w przeglądarce potrafiła przyprawić go o czkawkę. Jest to komputer idealny do multimediów, lecz nie nadający się do bardziej wymagających zadań. Do takich nada się wersja z lepszymi parametrami, chociaż mamy tutaj do czynienia z zintegrowanymi kartami graficznymi co wyklucza Revo One jako komputer do grania.

Revo One RL85 specyfikacja

Po testach wykonanych w programie Cinebanch widać, że procesor uzyskał niskie wyniki, szczególnie w wydajności przy OpenGL. Nieco lepiej sprawa przedstawia się przy teście szybkości dysku. Biorąc pod uwagę, że jest to dysk HDD można powiedzieć, że radzi sobie całkiem nieźle. Średnia 90MB/s przy transferze danych w teście HD Tune usadawia Revo One między innymi tego typu dyskami, lecz nadal daleko w tyle za SSD. Wyniki w 3DMark to potwierdzają.

Revo One RL85 3d mark

Revo One RL85 benchmark

Porty

Zaskakująca okazała się ilość portów w Revo One. Czytnik kart SD znajdziemy u góry, lecz większość znajduje się z tyłu obudowy. Jest to 8 złącz takich jak: Mini DisplayPort, port Ethernet, jack 3,5mm, port HDMI, dwa USB 2.0 i dwa USB 3.0. Do Mini DisplayPort możemy podłączyć monitor 4K, a port HDMI pracuje z wyświetlaczami 1080p. Bezprzewodowo połączymy się z nim poprzez Bluetooth i 802.11ac Wi-Fi, jednak muszę przyznać że niestety komputer nie znajdywał sieci WiFi w moim domu i musiałem używać go podłączonego kablem Ethernet.

Revo One RL85 porty

Software

Acer Revo One pracuję pod kontrolą Windows 10. Znajdziemy tu również dużo autorskich aplikacji od Acera, głównie do obsługi multimediów. Sam system nie sprawiał większych problemów i działał płynnie na tym sprzęcie. Również obsługa pilotem nie była problematyczna, wszystkie działania są intuicyjnie zaprojektowane. Jednak moim zdaniem, zawiera kilka błędów, które wymagają poprawy, a jego działanie nie zawsze było płynne. Co jednak ważne od wersji 8 jest przygotowany do niestandardowej obsługi, przez co tutaj sprawdza się w porządku.

Pilot

To, że w pudelki oprócz komputera i kabla jest jeszcze pilot odkryłem dopiero po kilku godzinach zabawy ze sprzętem. Jak go podłączyć i używać jeszcze później, ale kiedy to się wreszcie stało byłem oniemiały. Nie sądziłem, że obsługa komputera pilotem może być taka prosta i wygodna. Sam pilot to połączenie mini klawiatury z kilkoma dodatkowymi przyciskami. Może też jednocześnie pełnić funkcję myszki, gdyż dzięki nadajnikowi Bluetooth podłączonemu do komputera rozpoznaje ruchy pilota i możemy poruszać kursorem. Dzięki odkryciu sterowania tą wielofunkcyjną myszką zupełnie przemówiła do mnie idea tego komputerka jako maszyny głównie multimedialnej. Miniaturowa klawiatura sprawdza się, kiedy chcemy wpisać adres strony lub wyszukać jakąś rzecz, lecz do pisania dłuższych tekstów raczej się nie nada. Klawisze mają duży skok i wymagają mocniejszego przyciśnięcia oraz są ustawione blisko siebie.

Komputer pod telewizor

Dzięki użyteczności pilota, mamy możliwość obsługi systemu nawet z odległości kilku metrów bez żadnych problemów. Oglądanie filmów na Netflixie czy z dysku komputera jest bardzo proste i wygodne. Podobnie jak słuchanie muzyki czy przeglądanie Internetu. Ze wszystkimi tymi czynnościami radzi sobie płynnie, a jego wygląd i rozmiary zupełnie nie rzucają się w oczy. Może pełnić też nieco inną funkcję, mianowicie być naszym domowym serwerem plików. Dzięki dużej liczbie portów można podłączyć do niego znaczną ilość pamięci, a oprogramowanie dostarczone przez Acera pozwala na stworzenie takiego rozwiązania. „Bring Your Own Cloud” (BYOC) to narzędzie podobne do NAS, choć działające nieco gorzej. Pozwala na przechowywanie i dostęp do muzyki, filmów i dokumentów. Dodatkowo na Androidzie dostępna jest aplikacja Acer Revo Suite pozwalająca na kontrolowanie komputera z poziomu smartfona lub tabletu.

Revo One RL85

Podsumowanie

Acer Revo One RL85 oferuje zaskakująco dużo w aspekcie multimediów i wygody użytkowania. Opcja wykorzystania go jako domowego centrum sieciowego także działa na jego korzyść. Duża ilość portów, małe wymiary oraz waga to także plusy przemawiające do niejednego użytkownika. Nie jest to na pewno sprzęt dla osoby poszukującej maszyny o dużej mocy i nadającej się do multitaskingu. Idealnie sprawdzi się natomiast do oglądania filmów czy przeglądania internetu. Zachęca także cenowo, ponieważ dostępny jest już od 999zł.

Autor tekstu:

Patryk Bijak – Niepoprawny optymista. Sportowiec, głownie biegacz. Spędza dnie na czytaniu o technologii i grach. Wciąż wierzy, że ropa naftowa jeszcze się odbije.