Home > Gry > Felietony > Siedem najlepszych egranizacji

Siedem najlepszych egranizacji

Egranizacje, czyli gry stworzone na podstawie książek i filmów, są w większości postrzegane za crapy. Faktycznie, duża część tych produkcji jest tworzona “na szybko”, aby tylko zdążyć na premierę filmu i wyciągnąć nieco pieniędzy od nieświadomych konsumentów. Na szczęście powstało też kilka naprawdę bardzo strawnych egranizacji, które chciałbym przedstawić w dzisiejszym wpisie, i nie chodzi tylko o gry ściśle oparte o dany film czy książkę, ale także te, których akcja dzieje się w uniwersum takowych.

7. X-MEN ORIGINS: WOLVERINE

Na pierwszy ogień gra, która jest znacząco lepsza od swego filmowego odpowiednika. W tych czasach naprawdę rzadko powstają tego typu produkcje – bardzo liniowe, zręcznościowe slashery z hektolitrami krwi, w których zabawa oparta jest o nieskrępowaną, widowiskową rozpierduchę. Szkoda, że została tak niedoceniona.

Photo credit: §atsukiame via Foter.com / CC BY-SA
Photo credit: §atsukiame via Foter.com / CC BY-SA

6. Testament Sherlocka Holmesa

Na podstawie opowieści Conana Doyle’a powstało wiele gier, jednak według mnie jedną z najlepszych jest właśnie Testament. Łączy genialne zagadki oraz świetną fabułę i śmiało mogę powiedzieć, że obok Heavy Rain (któremu, nawiasem mówiąc, nic się nie może równać) jest to jedna z najlepszych przygodówek, jakie wyszły na konsole poprzedniej generacji.

testamen sherlocka

5. Metro 2033

Powieść Dmitrija Glukhovskiego pod tym samym tytułem jest już bestsellerem, a za jakiś czas będzie można ją uznać za klasykę gatunku. W 2010 roku, czyli pięć lat po premierze książki światło dzienne ujrzała pierwsza gra w tym uniwersum. Mogę się zgodzić z tym, że jako strzelanka nie jest najwyższych lotów, graficznie nie ma fajerwerków, a lokacje są tak liniowe, jak tylko się da, ale o jedno będę się kłócił – jest to jedna z najbardziej klimatycznych produkcji tego typu. Pomimo niedociągnięć jedna z moich ulubionych gier, do których lubię wracać i wciąż odkrywać na nowo.

Photo credit: THQInsider via Foter.com / CC BY-NC-ND
Photo credit: THQInsider via Foter.com / CC BY-NC-ND

4. Batman: Arkham Asylum

Gier o człowieku-nietoperzu wyszła gigantyczna wręcz ilość. Zdarzały się tytuły lepsze i gorsze (częściej te drugie), jednak dopiero trylogię Arkham można uznać za jedną z najlepszych serii o komiksowych superbohaterach, z grami o Spidermenie i Hulku włącznie. Szczególny sentyment mam do pierwszej części, bo to ona wszystko rozpoczęła – zręcznościowy system walki, szybowanie na pelerynie oraz świetne sekwencje skradane charakterystyczne dla kolejnych odsłon.

batman

3. South Park: Kijek Prawdy

Świetny dowód na to, że na podstawie serialu stworzyć można niesamowitego, wciągającego erpega. Nie powala złożonością i nieliniowością, ale klimat telewizyjnego odpowiednika jest tak gęsty, że można go ciachać nożem. A najlepiej dwuręcznym toporem. Mechanika walki przypomina klasyczne turowe RPG, a eksploracja i odkrywanie coraz to nowych smaczków jest dla fana serialu czymś niesamowitym – jednak ci, którzy mieli z South Parkiem minimalną styczność również narzekać nie będą.

spsot

2. Obcy: Izolacja

Według mnie jeden z najlepszych survival horrorów ostatnich lat. Ma kilka niedociągnięć (wadą jest na przykład – zaskoczenie – długość rozgrywki), jednak nadrabia tym, co najlepsze w horrorach – wzbudzaniem strachu oraz klimatem filmowego odpowiednika – opuszczony Sevastopol naprawdę robi wrażenie, a nawiązania do „Obcego“ są obecne na każdym kroku.

obcy izolacja

1. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Niekwestionowany faworyt w rankingu nie tylko najlepszych egranizacji, nawet nie najlepszych polskich gier, ale jest to jeden z najlepszych erpegów, jakie kiedykolwiek wydano. Czy naprawdę muszę tłumaczyć fenomen tego dzieła na kanwie powieści Sapkowskiego? Nie. Kto nie grał, niech zagra, kto grał, niech zagra jeszcze raz.

Wieś Biały Sad

Autor tekstu:

Kuba Łaszkiewicz – wielki fan muzyki alternatywnej (Lao Che, Pablopavo) oraz rockowej (Pink Floyd, Led Zeppelin). Zapalony czytelnik, kolekcjoner gier, książek i płyt. Zagra we wszystko, co nie jest skomplikowaną strategią albo grą ruchową.

facebook