Home > Gry > Felietony > 10 najlepszych gier: rok 2005

10 najlepszych gier: rok 2005

Rok 2005 był niesamowicie bogaty w najwyższej klasy produkcje. Przygotowując poniższe zestawienie, miałem dużo większy niż przy poprzednich tekstach problem z wyborem tylko dziesięciu najlepszych gier. Z ogromnym bólem serca byłem zmuszony odrzucić takie hity jak Still Life czy kolejną część Project Gotham Racing, przez co wyrzuty sumienia będę miał pewnie jeszcze bardzo długo. Zapraszam na subiektywny ranking dziesięciu najlepszych tytułów roku 2005.

10. Call of Duty 2

Druga odsłona słynnej serii strzelanek. W przeciwieństwie do później wydanych części tego cyklu „dwójka” stawia bardziej na klimat, co nie zmienia jednak faktu, iż jest to dynamiczna, pełna akcji produkcja. Znakomicie odwzorowane zostały realia drugiej wojny światowej – walczymy w najsłynniejszych bitwach lat 1941 – 1945, a tryb dla pojedynczego gracza oferuje kilkanaście godzin dobrej zabawy. Jest także tryb multiplayer, który był katowany przez graczy nawet kilka lat po premierze. Genialny shooter.

9. Fahrenheit

Nie ulega wątpliwości, że nie jest to gra idealna. Poza topornym sterowaniem znaleźć można klika dość znaczących dziur w fabule – nie zmniejsza to jednak radości z rozgrywki. Jest to według mnie jedna z najlepszych gier przygodowych, jakie ujrzały światło dzienne. Opowiadana historia potrafi wciągnąć, a sam system rozgrywki jest bardzo ciekawy – mamy to do czynienia z interaktywnym filmem, z których znane są produkcje studia Quantic Dream.

Fahrenheit

8. Peter Jackson’s King Kong

Znakomita „egranizacja” – mogę śmiało powiedzieć, że jedna z najlepszych, jakie ujrzały światło dzienne. Jest to całkiem przyzwoita strzelanka, oparta rzecz jasna na scenariuszu słynnego filmu Petera Jacksona, dzięki czemu przeżywać będziemy sceny znane z owej megaprodukcji. Tytuł ten charakteryzuje się bardzo przyjemną dla oka grafiką, a także zróżnicowaniem przeciwników.

7. The Movies

Znakomita gra ekonomiczno – strategiczna, w której głównym zadaniem jest rozwijanie naszego studia filmowego oraz kręcenie własnych filmów. Zaskoczeniem dla graczy nieznających tej produkcji jest fakt, jak bardzo jest rozbudowana – zarządzamy ekipą filmową, stawiamy kolejne budynki, zmagamy się z problemami interpersonalnymi naszych aktorów. Kwintesencją rozgrywki jest jednak kreator filmów, dający nam do dyspozycji niesamowitą ilość możliwości w tworzeniu własnych hitów.

the movies

6. Grand Theft Auto: Liberty City Stories

Produkcja niedostępna dla szerszego grona graczy, z prostego powodu: została wydana tylko i wyłącznie na przenośną konsolę Sony. Nie cechuje się może wybitnie wielkim światem, czy megaciekawą fabułą, ale wykonywanie kolejnych zadań sprawia niesamowitą radość. Jest to według mnie jedna z lepszych odsłon serii – jednak, co ciekawe, nie jedyna wydana w 2005 roku.

5. Fable: Zapomniane Opowieści

Fable zasługuje moim zdaniem na miano jednej z najlepszych serii RPG – przede wszystkim przez tak przecież istotny dla tego gatunku barwny, rozległy świat oraz niesamowity, bajkowy klimat. Pierwsza część charakteryzuje się ponadto ciekawym mechanizmem walki oraz interesującą fabułą. Bardzo przyjemna produkcja.

Fable Zapomniane Opowieści

4. Sid Meier’s Civiliation IV

Dla mnie najlepsza część słynnej serii. Na rozwoju imperium i toczeniu wojen spędziłem setki godzin. Gra może pochwalić się znakomitą mechaniką rozgrywki, a także ciekawym systemem toczenia walk i podbijania miast przeciwnika. Nie odstrasza także oprawa audiowizualna. Jedna z najznakomitszych strategii turowych.

3. Need for Speed: Most Wanted

Produkcja znana każdemu. Nie muszę chyba mówić, dlaczego zasługuje ona na miano genialnej wyścigówki – mamy tu mnogość opcji tuningowych naszych wozów, ciekawy i dynamiczny świat, a także dający mnóstwo radości system jazdy. Ponadto na uwagę zasługuje świetna jak na 2005 rok grafika oraz ścieżka dźwiękowa.

nfsmw

2. Battlefield 2

Shooter bez fabuły, który stawia na rozgrywkę wieloosobową. Pomimo tego, że system strzelania nie jest genialny, a gra może popisać się znaczną ilością drobnych wad i niedoróbek, darzę ją chyba największym sentymentem z tego gatunku. Produkcja popisać się może różnorodnością arsenału i pojazdów, a także ciekawym trybem taktycznym, dzięki czemu jest o nad wyraz grywalny tytuł w zasadzie do dzisiaj. Niestety, serwery zostały wyłączone, ale jest też tryb dla pojedynczego gracza – może nie sprawia aż takiej frajdy, ale zawsze lepsze to niż nic.

1. Grand Theft Auto: San Andreas

Sandbox kompletny. Jedna z najbardziej legendarnych gier, jakie kiedykolwiek się ukazały, a przy tym jedna z najlepszych, oferująca przeogromny otwarty świat, mnóstwo misji oraz dziesiątki zadań pobocznych. Ukazuje ona wszystko to, co najlepsze w serii GTA i kocham ją całym swoim sercem.

gta sa

Autor tekstu:

Kuba Łaszkiewicz – wielki fan muzyki alternatywnej (Lao Che, Pablopavo) oraz rockowej (Pink Floyd, Led Zeppelin). Zapalony czytelnik, kolekcjoner gier, książek i płyt. Zagra we wszystko, co nie jest skomplikowaną strategią albo grą ruchową.

facebook