Home > Gry > Felietony > 10 najlepszych gier: rok 2004

10 najlepszych gier: rok 2004

Rok 2004 był dla przemysłu gier dosyć znaczący – premiery miało wtedy kilka naprawdę ważnych dla branży tytułów, które uważane są już za kultowe i do dzisiaj sprawiają niesamowitą radość z rozgrywki. Zapraszam na bardzo, ale to bardzo subiektywne zestawienie dziesięciu najlepszych wydań, jakie ukazały się w tym czasie.

10. 18 Wheels of Steel: Pedal to the Metal

Kolejna część serii o słynnych osiemnastokołowych ciężarówkach, a przy tym jedna z gier, przy których w swoim czasie spędziłem kilkaset godzin. Odpalając ją teraz, nie jestem w stanie wytrzymać więcej niż czterdziestu minut monotonnej jazdy, jednak darzę tę produkcję ogromnym sentymentem i nadal uważam, że to całkiem przyzwoity symulator.

wos_pttm

9. Hitman: Kontrakty

Według mnie jedna z lepszych odsłon cyklu o Agencie 47 – brutalniejsza i bardziej krwawa od poprzedniczek. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wciągająca, opierająca się na licznych retrospekcjach fabuła, a także ponury klimat, który możemy ciąć siekierą. Ponadto Kontrakty cechują się bardzo wygodnym sterowaniem oraz ulepszoną sztuczną inteligencją, przez którą przekradanie się między przeciwnikami potrafi być dość wymagające.

hitman_contracts-1280x800_2

8. Need for Speed: Underground 2

Nie ulega wątpliwości, że seria Need for Speed może popisać się większą ilością dobrych tytułów wchodzących w jej skład niż tych złych, a drugi Underground można śmiało zaliczyć do tej pierwszej grupy. Jest ona kwintesencją tego, co w NFS-ach najlepsze – zawiera klimatyczne, nocne wyścigi, mnogość opcji tuningu naszych aut, a także względnie otwarte miasto, po którym śmiganie sprawia wielką radochę. Jedna z najlepszych odsłon serii.

Need-for-Speed-Underground-2

7. FlatOut

Kolejna w tym zestawieniu gra o samochodach – tym razem mamy do czynienia z ciekawą wyścigówką, która oferuje przede wszystkim niesamowitą fizykę oraz model zniszczeń nie tylko pojazdów, ale i elementów otoczenia. Zapamiętałem ją także przez mnogość trybów rozgrywki, wśród których najciekawsza wydaje się walka samochodów w arenie, której celem jest wyeliminowanie samochodów przeciwników poprzez zderzanie się z nimi.

flatout

6. The Sims 2

Symulator życia, który posiada wiele wad i bywa miejscami bardzo toporny. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to genialna, ponadczasowa produkcja, która może cieszyć do dziś – bardzo mile wspominam dość zaawansowany (jak na ten rodzaj gier, rzecz jasna) edytor postaci, a także multum opcji przy budowie domu. Z ogromną chęcią wróciłem do niej po latach i naprawdę dobrze się bawiłem.

The Sims 2

5. Beyond Divinity

Kontynuacja cenionego i lubianego Divine Divinity. Klasyczny cRPG z niesamowicie wciągającą i trzymającą w napięciu fabułą, a także sporą różnorodnością przeciwników. Na uwagę zasługuje dosyć duży, bardzo ciekawie zarysowany świat, a także grafika, która jest przyjemna dla oka do dzisiaj. Bardzo interesująca produkcja, którą mogę polecić każdemu miłośnikowi tego typu gier.

4. Unreal Tournament 2004

Niezwykle wciągająca strzelanka w stylu Quake’a, która opiera się na zabawie wieloosobowej. Bierzemy udział w krwawym turnieju, mając za zadanie wyeliminowanie przeciwników w kilku ciekawych trybach rozgrywki. Rozgrywka daje niesamowicie dużo satysfakcji, a także czystej przyjemności, co czyni tę produkcję nad wymiar wciągającą.

3. Thief: Deadly Shadows

Trzecia odsłona serii o słynnym złodzieju imieniem Garrett. Jest to według mnie jedna z najlepszych skradanek, jakie ujrzały do tej pory światło dzienne – przeciwnicy są wymagający i raczej nie warto podejmować z nimi otwartej bójki, lokalizacje są rozległe i łatwo można się w nich zgubić, a klimat i fabuła stoją na najwyższym poziomie. Prawdę mówiąc, dużo lepiej grało mi się w „Deadly Shadows” niż w jej poprzedniczki.

2. Toca Race Driver 2

Jedna z moich ulubionych gier wyścigowych, która charakteryzuje się przede wszystkim ogromnym realizmem, przez co poziom trudności jest niezwykle wysoki. Sprawia to jednak, że satysfakcja z rozgrywki jest ogromna, nawet jeśli nie kończymy wyścigu na podium. Mamy do wyboru sporą liczbę bardzo szczegółowo odwzorowanych samochodów. Produkcja oferuje ciekawy tryb kariery, a także interesujący tryb sieciowy.

1. Far Cry

Pierwsza część jednej z najbardziej udanych serii studia Ubisoft. Pierwsze, o czym warto wspomnieć, to grafika, która cieszyła wzrok nie tylko w dniu premiery – do teraz można zaliczyć pierwszego Far Cry’a do najładniejszych gier, jakie pojawiły się na rynku. Ponadto cechuje się wymagającą rozgrywką, w której do dyspozycji mamy pokaźny arsenał. Jest także genialnym sandboksem z barwnym, interesującym światem. Jeden z najlepszych FPS-ów wszech czasów.

 

header

Autor tekstu:

Kuba Łaszkiewicz – wielki fan muzyki alternatywnej (Lao Che, Pablopavo) oraz rockowej (Pink Floyd, Led Zeppelin). Zapalony czytelnik, kolekcjoner gier, książek i płyt. Zagra we wszystko, co nie jest skomplikowaną strategią albo grą ruchową.

facebook