Home > Recenzje > 10 najlepszych gier: rok 2003

10 najlepszych gier: rok 2003

Rok 2003 według mnie nie był szczególnie udany, jeśli chodzi o liczbę wydanych gier zasługujących na miano genialnych. Nie można jednak zaprzeczyć, że pojawiło się w tym czasie kilka produkcji, które dołożyły swoje trzy grosze do branży, wprowadzając nowe rozwiązania i mechanizmy rozgrywki. Zapraszam na bardzo subiektywne zestawienie dziesięciu najlepszych gier, które ujrzały światło dzienne w 2003.

10. Prince of Persia: The Sands of Time

Bardzo przyjemna zręcznościówka. Wcielamy się w rolę tytułowego księcia Persji, który jest zmuszony przywrócić porządek w królestwie i wyrusza w daleką, niebezpieczną podróż. Jak na tamte czasy, gra może pochwalić się niezwykle ładną grafiką oraz zaskakująco płynnymi animacjami postaci, a także przyzwoitym systemem walki i wymagającymi elementami zręcznościowymi.

maxresdefault[1]

9. Silent Hill 3

Z pewnością nie najlepsza z odsłon serii, ale zasługująca na znalezienie się w tym rankingu. Jak każda poprzednia część serii, jest ona niezwykle klimatyczną produkcją, która naprawdę potrafi przestraszyć gracza. Oferuje ponadto dobrą, choć – jak to zwykle w Silent Hillach bywa – mocno pokręconą fabułę. Cechuje się także dość wysokim poziomem trudności zagadek i łamigłówek. Krótko mówiąc – świetny horror.

Silent_Hill_3_E3_2003[1]

8. Sąsiedzi z Piekła Rodem: Słodka Zemsta

Zdaję sobie sprawę, iż nie jest to produkcja AAA, ale wiążę z nią bardzo dużo przyjemnych wspomnień. Zapamiętałem ją jako bardzo przyjemną grę typu point&click z wieloma niezwykle komicznymi sytuacjami. Ogólnie rzecz biorąc, mamy za zadanie wywinąć naszemu znienawidzonemu sąsiadowi jak najwięcej kawałów, nie będąc na tym złapanym. Satysfakcja z rozgrywki jest ogromna.

hqdefault[1]

7. Runaway: A Road Adventure

Pierwsza część znakomitej serii przygodówek. Wcielamy się w postać młodego mężczyzny imieniem Brian, który przez serię koszmarnych zbiegów okoliczności zaczyna mieć problem z mafią. Gra oferuje nam wiele godzin przyjemnej rozgrywki – różnorodne łamigłówki, zabawne dialogi i miła dla oka grafika to elementy charakteryzujące tę naprawdę dobrą grę przygodową.

1280px-Runaway_1_logo.svg[1]

6. Colin McRae Rally 3

Trzecia odsłona znakomitego cyklu gier rajdowych – dużo lepsza od swoich poprzedniczek, cechująca się powalającym wręcz realizmem, a także różnorodnością wyścigów. Ponadto bardzo cieszy zmienność warunków pogodowych oraz świetna grafika, która nie odrzuca do dziś. Jedna z najlepszych gier o wyścigach rajdowych, jakie ukazały się na rynku.

screenshot1[1]

5. Beyond Good&Evil

Produkcja, która pochwalić się może przede wszystkim świetną fabułą oraz charyzmatycznymi postaciami. Jest to przyjemna przygodówka, której akcja rozgrywa się w bardzo ciekawie zaprojektowanym świecie. Wcielamy się w reporterkę, która za pomocą aparatu oraz kija walczy z kosmitami… to tak w skrócie. Grafika również jest niczego sobie, tak jak efekty dźwiękowe.

maxresdefault[1]

4. Commandos 3: Kierunek Berlin

Trzecia część znakomitej serii, w której dowodzimy kilkuosobowym oddziałem żołnierzy, mając do wykonania różnorodne misje między innymi w Normandii i Stalingradzie. Zdaję sobie sprawę, iż nie jest to gra lepsza od swoich poprzedniczek, ale darzę ją ogromnym sentymentem – uwielbiam w niej przede wszystkim zróżnicowanie misji oraz odmienne zachowania przeciwników.

maxresdefault[1]

3. Max Payne 2: The Fall of Max Payne

Sequel wydanego w 2001 pierwszego Maksa. Produkcja ta nie odstępuje poprzedniczce pod żadnym względem – fabuła jest równie genialna, a klimatu nie ubyło ani trochę. Wyróżnia się przede wszystkim mechanika walki – nieco usprawniono słynny bullet-time, a ponadto znacznie ulepszono system kolizji, dzięki czemu pozbywanie się kolejnych oponentów sprawia naprawdę bardzo dużo frajdy.

maxresdefault[1]

2. Need For Speed: Underground

Kolejna odsłona znanego wszystkim cyklu o wyścigach samochodowych. Underground do najlepszych NFS-ów nie należy, ale z pewnością trzyma poziom i gwarantuje dziesiątki godzin świetnej zabawy. Pomimo niewielkiej ilości samochodów (jest ich tylko dwadzieścia) radochę sprawia ich tuningowanie, a także nocne śmiganie naszym odpowiednio uprzednio przygotowanym autem po ulicach miasta. Kolejny tytuł, który darzę ogromnym sentymentem.

maxresdefault[1]

1. Call of Duty

Call of Duty to seria dobrze znana i uwielbiania przez miliony graczy na całym świecie. Zapoczątkowana została właśnie w 2003 roku, a twórcy rzucili gracza na kilka różnych frontów II wojny światowej, pozwalając wcielić się w rosyjskiego piechura, brytyjskiego komandosa oraz amerykańskiego spadochroniarza. Na uwagę zasługuje znakomite oddanie tamtych realiów, przez co produkcja jest niezwykle klimatyczna. Shooter niebędący tak widowiskowy i pełen akcji jak jego następczynie, ale wcale nie ustępujący jakością.

Logo_Franchise_CoD[1]

Autor tekstu:

Kuba Łaszkiewicz – wielki fan muzyki alternatywnej (Lao Che, Pablopavo) oraz rockowej (Pink Floyd, Led Zeppelin). Zapalony czytelnik, kolekcjoner gier, książek i płyt. Zagra we wszystko, co nie jest skomplikowaną strategią albo grą ruchową.

facebook